Борова
Бій під Мотовилівкою
Ксаверій Ратник
Мала Солтанівка
Р. Стугна
Мотовилівка
Мотовилівський отаман Бурлака
Яків Васильович Тарновський
Мотовилівська Слобідка
|
Малая Снетинка
Мала́ Снітинка
Мала́ Снітинка — село в Україні, у Фастівському районі Київської області. Населення становить 967 осіб.
Назва села тісно пов'язана з назвою с. В. Снітинка. Вона, найвірогідніше, утворена від назви великоснітинської місцевої річки Снітки. Хоча на Фастівщині є багато легенд і про сподвижника Семена Палія козака Снятенка. Але так як є відомості про існування великоснітинської Снятинки у 1594 році, то назву селу, мабуть, дала таки р. Снітка. Її ж назва походить від назви риби, бо на Русі у давньоруській мові рибу часто називали СНЄДЬ, СНЯТЬ. Річка Снітка нині разом з іншими струмками сполучена з річкою Унавою. Раніше це була більш повноводна річка, тому Мала Снітинка за козацьких і царських часів була далеко не бідним селом.
За часів царської Росії багато мешканців села і сусідньої Малої Офірни Фастівської ходили до церкви с. Снігурівка.
У 1920-1922 роках багато мешканців села брали участь у повстанських гайдамацьких загонах дорогинського отамана Гайового і мотовилівському петлюрівському повстанському комітеті, через що були репресовані новою більшовицькою владою. У ті часи у селі знаходилася місцева просвітницька хата-читальня. Нелегко проходив у селі і процес суцільної колективізації 1929-1930 років, коли виник місцевий колгосп ім. Молотова. Немало постраждало село і у голодоморні 1932-1933 рр. та часи масових сталінських репресій 1930-х років.
21-22 липня 1941 року у село прийшли німці і члени висланих з Галичини похідних груп ОУН. За участі ОУНівських представників у Малій Снітинці було обрану сільську управу на чолі з старостою Володимиром Дармостуком, а під час війни у селі була низова ланка Фастівської ОУН. Сільуправа діяла у селі до 6 листопада 1943 року — часу звільнення села від німців. У Малій Снітинці відразу було відновлено колишній колгосп ім. Молотова, а у М. Офірні — колгосп ім. 22 Січня.
У 1951 році малоснітинський колгосп було об'єднано з великоофірнянським колгоспом в укрупнений, а згодом до нього долучили і колишній малоофірнянський колгосп. Цей укрупнений колгосп пізніше став радгоспом «Фастівським», а у часи незалежності України — КСП «Фастівське».
У 1993 році в селі виник осередок Товариства «Просвіта» і довгий час у Малій Снітинці існував єдиний в районі Народний дім «Просвіта» на зразок колишніх просвітницьких хат-читалень. |
|
|
Информация предоставлена историком Аллой Ромашкой |
Фастовский район
Киевская область
Марши
Музей миротворчества он-лайн |
|