Peace Museum in Ukraine - Музей Миру в Україні

 

 

 

Часи роботи:
Пн - Чт: 10.00 - 19.00
Сб - Нд: 10.00 - 18.00
Пт: санітарний день

Адреса:
Бібліотека ім. Василя Яна
пр. Миру, 13, Київ, 02105 kyivpeace@gmail.com

We are the member of INMP since 07.07.2022

 

Наші друзі:








 

 

Тристороння заява Президентів України, США та Росії 14.01.1994 Документ 998_300

Тристороння заява Президентів України, США та Росії 14.01.1994

 

Тристороння заява
Президентів України, США та Росії

 

     Дата підписання:       14.01.1994

     Дата набуття чинності: 14.01.1994

     14 січня ц.  р. у Москві зустрілися Президенти Л. Кравчук, Б. Клінтон  та  Б.  Єльцин.  Три  Президенти підтвердили те,  що вони співпрацюватимуть між собою як повноправні та рівноправні партнери і  що  відносини  між  їх  країнами  повинні будуватись на засадах поваги до незалежності,  суверенітету та територіальної цілісності кожної держави.

     Три Президенти    погодились    щодо    важливості   розвитку взаємовигідних і всебічних відносин економічного  співробітництва.
У цьому зв'язку вони вітали намір США надати допомогу Україні та Росії з метою підтримки створення ефективної ринкової економіки.

     Три Президенти розглянули  прогрес,  досягнутий   у   галузі скорочення   ядерних   сил.   Деактивація   стратегічних  сил  вже здійснюється  у  США,  Росії   та   Україні.   Президенти   вітали деактивацію ракет РС-18 (СС-19) і РС-22 (СС-24), що проводиться на території України, шляхом зняття з них боєзарядів.

     Президенти прагнуть, щоб Договір про СНО-I набрав чинності, включаючи  Лісабонський протокол і пов'язані з ним документи, і Президент Л. Кравчук підтвердив свою відданість тому,  щоб  Україна  приєдналася  до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як  держава,  що  не  володіє  ядерною зброєю,  в якомога коротший можливий час.  Президенти Б. Клінтон і Б.  Єльцин зазначили,  що набрання чинності  Договором  про  СНО-I дозволить  їм домагатися скорішої ратифікації Договору про СНО-II. У зв'язку з цим Президенти обговорили кроки,  які  здійснять  їхні країни з метою вирішення певних питань у галузі ядерної зброї.

     Президенти наголосили  на  важливості забезпечення безпеки та надійного зберігання ядерної зброї до її розукомплектування.

     Президенти визнають важливість надання  компенсації  Україні, Казахстану  та  Бєларусі  за вартість високозбагаченого урану,  що міститься у ядерних боєзарядах,  розташованих  на  територіях  цих країн.  Були  вироблені  домовленості щодо надання справедливої та своєчасної компенсації Україні,  Казахстану та  Бєларусі  по  мірі того,   як   ядерні   боєзаряди,  розташовані  на  їх  територіях, вивозитимуться до Росії для розукомплектування.

     Президенти Б. Клінтон та  Б.  Єльцин  висловили  задоволення завершенням роботи над  контрактом щодо високозбагаченого урану, який був підписаний відповідними представниками США  та  Росії.
Оскільки  угода  про  високозбагачений  уран  передбачає переробку збройового урану в уран, який може використовуватися лише в мирних цілях,  вона є вагомим кроком у напрямку досягнення взаємних цілей сторін у галузі нерозповсюдження.

     Три Президенти дійшли рішення про вжиття одночасних дій  щодо вивезення  ядерних  боєзарядів  з  України  і  надання компенсації Україні у формі тепловиділяючих зборок для атомних електростанцій.

     Президенти Б. Клінтон і Б. Єльцин поінформували Президента Л. Кравчука,  що  США і Росія готові надати Україні гарантії безпеки.
Зокрема, як тільки Договір про СНО-I ( 840_050 ) набере чинності і Україна  стане  учасником  Договору  про  нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) як держава, що не володіє ядерною зброєю, США і Росія:

     - підтвердять Україні  їх  зобов'язання,  у  відповідності  з принципами Заключного Акта НБСЄ, поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони держав-учасниць НБСЄ і визнавати, що  зміна  кордонів  може  бути  здійснена тільки мирним шляхом за взаємною  згодою;  і  підтвердять їх зобов'язання утримуватися від загрози  силою  чи її використання проти територіальної цілісності чи  політичної  незалежності  будь-якої  держави,  і що ніяка їхня зброя  ніколи не буде використовуватися крім цілей самооборони або будь-яким  іншим  чином  згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй;

     - підтвердять  Україні  їх  зобов'язання,  у  відповідності з принципами Заключного  Акта  НБСЄ,  утримуватись від економічного  тиску,  спрямованого  на  те,  щоб  підкорити  своїм власним  інтересам  здійснення іншою державою-учасницею НБСЄ прав, притаманних  її  суверенітету,  і  таким  чином  отримати будь-які переваги;

     - підтвердять  їх зобов'язання домагатися негайних дій з боку Ради   Безпеки   ООН   з   метою   надання   допомоги  Україні  як державі-учасниці ДНЯЗ, що не володіє ядерною зброєю, в разі, якщо Україна стане жертвою акту агресії або об'єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї;

     - підтвердять  щодо України їх зобов'язання не застосовувати ядерної  зброї  проти будь-якої держави-учасниці ДНЯЗ, що не володіє ядерною зброєю, крім випадку нападу на них самих, їх території чи їх підопічні території,  їх збройні сили  або  на  їх союзників з боку такої держави спільно або в союзі з державою, яка володіє ядерною зброєю.

     Президенти Б.  Клінтон та Б.  Єльцин поінформували Президента Л.   Кравчука,   що   були  проведені  консультації  з  Сполученим Королівством,  третьою  державою-депозитарієм  ДНЯЗ, і що  Сполучене  Королівство  готове  надати Україні такі ж гарантії безпеки,  як тільки вона стане стороною ДНЯЗ  як  держава,  що  не володіє ядерною зброєю.

     Президент Б.   Клінтон  підтвердив  зобов'язання  США  надати технічну  та  фінансову  допомогу  для  надійного  та   безпечного демонтажу    ядерної    зброї   та   зберігання   матеріалів,   що розщеплюються.  В рамках,  програми  Нанна-Лугара  США  погодились надати  Україні,  Росії,  Казахстану  та  Бєларусі таку допомогу в розмірі близько 800 мільйонів доларів США,  включаючи мінімум  175 мільйонів доларів США для України. Конгрес США прийняв рішення про надання  за  програмою  Нанна-Лугара  додаткових  коштів   і   США інтенсивно працюватимуть разом з Україною,  Росією, Казахстаном та Бєларуссю,  щоб  збільшити  таку  допомогу  для  досягнення   цієї важливої мети. США працюватимуть також над швидкою реалізацією вже існуючих угод щодо надання допомоги.

 

  Додаток
до Тристоронньої Заяви
Президентів України, США та
Росії
від 14 січня 1994 року

     Три Президенти  вирішили,  що  для   започаткування   процесу надання  компенсації Україні Росія надасть Україні протягом десяти місяців  тепловиділяючі  зборки  для  атомних  електростанцій,  що міститимуть  100  тонн  низькозбагаченого  урану.  У той же термін принаймні 200 ядерних  боєзарядів  ракет  РС-18  (СС-19)  і  РС-22 (СС-24)    будуть    перевезені    з    України   до   Росії   для розукомплектування. Українські представники здійснюватимуть нагляд за розукомплектуванням цих боєзарядів.  США сплатять Росії 60 млн. дол.  США авансу,  що підлягатиме вилученню із платежів, які Росія матиме отримати згідно з контрактом про поставки високозбагаченого урану. Ці кошти допоможуть покрити витрати на  транспортування  і розукомплектування    стратегічних    боєзарядів і виробництво тепловиділяючих зборок.

     Всі ядерні боєзаряди будуть виведені з території  України  до Росії   для  цілей  їх  наступного  розукомплектування  у  якомога коротший можливий час.  Росія надасть компенсацію у формі поставок тепловиділяючих  зборок  Україні  для потреб її атомної енергетики протягом того ж самого періоду.

     Україна забезпечуватиме   знищення   всієї   ядерної   зброї, включаючи  стратегічні  наступальні  озброєння,  розташовані на її території,  згідно з її відповідними угодами протягом  семирічного періоду, як  це  передбачено  Договором  про СНО-I і в контексті Заяви Верховної Ради  України  "Про  без'ядерний  статус України".  Всі  ракети  РС-22  (СС-24)  на території України будуть деактивовані протягом десяти місяців шляхом  зняття їх боєзарядів.

     Росія забезпечуватиме  технічне  обслуговування  та  безпечну експлуатацію  ядерних  боєзарядів,  а  Україна співробітничатиме в створенні умов для виконання Росією цих операцій згідно з угодами, досягнутими між Україною і Росією у 1993 році.

     США і Росія сприятимуть розробленню і прийняттю МАГАТЕ угоди, яка поставить всю ядерну діяльність України під  гарантії  МАГАТЕ, що  дозволить  безперешкодно  експортувати тепловиділяючі зборки з Росії до України для ядерної енергетики України.

За Україну                         

  (підпис)      

За Сполучені Штати Америки

  (підпис)      

 За Російську Федерацію

  (підпис)

 

 Москва, 14 січня 1994 року

Джерело: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/998_300#Text