Всеукраїнський проект
«Школа миру»

Лісники

Лісники, замчище

Замок князів Корецьких в с. Лісники на Київщині

Дослідження пізньосередньовічного замчища в с. Лісники біля Києва

Похилевич Л. И. Сказания о населенных местностях Киевской губернии 1864 г.

 

 

Лісники заказник

Заказник «Лісники» займає квартали 2-15, 17-19, 21, 23-25, 28, 29 Конча-Заспівського лісництва ЛПГ «Конча-Заспа».

Лісове урочище «Лісники» розташоване на південних околицях Києва між селищем Чапаєвка, населеними пунктами с. Лісники, с. Ходосівка, залізничною станцією Підгірці, хутором Мриги. Зі сходу урочище примикає до Столичного шосе. До складу заказника входить приблизно дві третини урочища (землі Конча-Заспівського лісництва). Заказник розташований в долині Дніпра. Східна його частина в межах першої надзаплавної (борової) тераси Дніпра, складеної піщаними та супіщаними відкладами. Західна частина знижена, частково заболочена, почленована чисельними річковими рукавами, тут знаходиться озеро Шпарня.

Територія характеризується різноманіттям рослинного покриву. Тут переважає лісова, трапляються ділянки лучної, болотної та водної рослинності. Рослинний покрив складається як з корінних, так і з похідних угруповань.

Найбільш підвищені ділянки рельєфу знаходяться в східній частині заказника (вздовж Столичного шосе) на боровій терасі Дніпра. Тут переважають соснові ліси наземнокуничникові в комплексі з дубово-сосновими лісами у зниженнях. Є ділянки соснових лісів лишайникових.

3 підвищенням вологості та родючості ґрунтів у напрямку до р. Віти характер рослинних угруповань змінюється. Тут переважають дубово-соснові ліси - на верхівках гряд із куничником наземним, на схилах - із орляком, біля підніжжя схилів та в зниженнях - із конвалією травневою. У складі деревостанів трапляються береза, осика, груша, підлісок утворюють крушина, клен татарський, а місцями мало поширений південний вид - вишня степова (вишня чагарникова).

Далі в західному напрямку переважають дубові ліси із співдомінуванням клена гостролистого та ясена. У трав'яному покриві цих лісів домінує яглиця. Навесні тут добре виявлені зарості ведмежої цибулі (левурди) - виду, занесеного до Червоної книги України. Вона формує угруповання, занесені до Зеленої книги України.

Найбільш знижені ділянки в заказнику займають сирі вільхові ліси та вільхові болота. Перші представлені чорновільшняками кропивними та ожиновими, що тягнуться смугами по периферії боліт. У трав'яному ярусі вільхових боліт домінує осока гостровидна. 3 чагарників на болотах характерними є зарості верби попелястої.

Водна рослинність представлена на озері Шпарня, значною мірою зайнятого заростями очерету, а також на річці Віта та її притоках. На водоймах заказника зростає сальвінія плаваюча - вид, занесений до Червоної книги України. Лучні угруповання трапляються поблизу оз. Шпарня та в північно-східній частині заказника. Їх представляють луки з домінуванням пирію повзучого, костриці лучної, щучника дернистого, осоки гострої. Із червонокнижних видів на луках зустрічаються пальчато-корінник м’ясочервоний та пальчатокорінник Фукса.

Загалом на територій урочища зростає більше від 400 видів вищих судинних рослин. Тут, поблизу Києва, завдяки малій доступності цих місць для відпочинку населення, ще в недалекому минулому та при відносно незначному господарському використанні території, збереглося 12 рідкісних видів флори, занесених до Червоної книги України. Це вовчі ягоди пахучі, зозулинець болотний, зозулині сльози яйцевидні, ковила дніпровська, коручка морозниковидна, любка дволиста, пальчатокорінник м'ясочервоний, пальчатокорінник Фукса, сальвінія плаваюча, сон чорніючий, цибуля ведмежа. Всі ці види, крім останнього, зустрічаються досить рідко одиничними особинами або невеликими куртинами, і тільки ведмежа цибуля подекуди утворює великі популяції.

3 регіонально рідкісних видів, що охороняються на території Києва та його околиць, тут виявлені вишня степова, гронянка віргінська, півники сибірські, сон широколистий.

3 зоологічної точки зору заказник і прилеглі до нього території також мають високу цінність. Особливо це стосується заболочених ділянок лісу, де до мінімуму зведено негативну дію фактору турбування і є дуже сприятливі умови для збереження великої кількості рідкісних видів, яким загрожує зникнення. Тут, в безпосередній близькості від Києва, мешкають більше як 100 видів птахів, у тому числі, такі рідкісні і занесені до Червоної книги України, як орлан-білохвіст, орел-карлик, великий підорлик. Фауна ссавців представлена 33-ма видами, включаючи рідкісні і цінні мисливські тварини: лісову куницю, горностая, борсука, видру річкову, свиню дику, козулю європейську, лося і бобра. Тут мешкають 14 видів земноводних та плазунів. Виняткове значення територія має для збереження комах, серед яких 11 видів є рідкісними і занесеними до Червоної книги України (на думку деяких вчених видовий склад рідкісних комах, що збереглися тут є набагато різноманітнішим - до 29 видів).

Заказник «Лісники» є найбільшою та найважливішою природно-заповідною територією з тих, що входять до регіонального ландшафтного парку «Голосіївський». Це - заповідна зона парку.

http://wek.kiev.ua/uk/???????_????????

Киево-Святошинский район

Киевская область

Марши

Музей миротворчества он-лайн