Всеукраїнський проект
«Школа миру»

Борова

Бій під Мотовилівкою

Ксаверій Ратник

Мала Солтанівка

Р. Стугна

Мотовилівка

Мотовилівський отаман Бурлака

Яків Васильович Тарновський

Мотовилівська Слобідка

 

 

Боровая

БОРОВА

Населення за переписом 2001 року складало 7568 чоловік, на 2011 рік — 8600.

Селище має назву «Борова».

У давнину на тому місці, де пізніше виник хутір Борова, було урочище Бір. Звідси і походить назва селища Борова, утворене за допомогою суфікса – ов -.

На цій галявині постійно була зупинка чумаків, які їздили в Крим по сіль. Тут в борі чумаки розміщувалися табором.

Виникло, як хутір у 1781 – 1782 роках при селі Казенна Мотовилівка. До 1800 року у хуторі було всього 10 хат перших поселенців. Вважається, що першим поселенцем хутора був втікач з Канівщини Василь Шевченко. Саме від нього пішов численний рід Шевченків у Боровій.

До побудови залізниці, в другій половині 19 ст. в Боровій була станція Поштова на перекладних, яка містилася на Васильківській вулиці.

Ось що відомо з архівних матеріалів: «Боровская почтовая земская станция — лошадей 4, заключён контракт 4/І V – 1909 г. до 1910г. Стоимость содержания 1 лошади 175 рублей».

Залізнична станція біля хутора була збудована 1868 року при прокладанні Києво-Балтської залізниці та отримала назву Мотовилівка. Розташування хутору на узбережжі річки Стугна приваблювало до нього заможних киян і інших дачників Київської губернії, що уподобали у XIX столітті це місце.

Станом на 1886 рік в селі Васильківської волості Васильківського повіту мешкало 1775 осіб, налічувалось 355 дворів, існували православна церква, школа, 7 постоялих будинків, водяний млин та сукновальня.

За переписом 1897 року кількість мешканців зросла до 3139 осіб (1573 чоловічої статі та 1566 — жіночої), з яких 3023 — православної віри.

У селищі Борова налічується близько 80 вулиць. Найстаріша – з них це провулок Михайлівський. Він отримав назву від одного з перших поселенців Швеця Михайла, який походив з козаків, чумакував, їздив у Крим по сіль, а потім облюбував собі житло на березі Стугни.

А ще у Боровій є вулиця Театральна. Звідки взялась така назва? У центрі селища знаходиться парк, і в ньому в 1906 році збудували літній театр. Тут відбувались вистави, концерти, на які збирались дачники, що відпочивали з року в рік у селищі. Одну з вулиць, яка пролягає від парку, назвали Театральна.

ХРОНОЛОГІЧНА ТАБЛИЦЯ

БОРОВА:

Населення –8600

1781-82 - виникло як хутір села Казенна Мотовилівка

1868 – будівництво Києво-Балтської залізниці

Информация предоставлена историком Аллой Ромашкой

Фастовский район

Киевская область

Марши

Музей миротворчества он-лайн