Сили реагування НАТО
Концепція сил реагування НАТО передбачала створення високотехнічно оснащених та гнучких підрозділів, які були б здатні виконувати операції та місії з усього спектра завдань Альянсу.
Сьогодні сили реагування НАТО складаються з сухопутних , військово-повітряних , військово-морських та сил спеціального призначення . Війська, які перебувають у підвищеному стані готовності, складаються з національних елементів та здійснюють ротацію кожні шість місяців після проходження відповідної підготовки та сертифікації .
У 2004 році на Стамбульському саміті НАТО було визначено 3 причини, за якими можуть бути задіяні сили реагування НАТО:
- як єдині самостійні сили реагування для виконання операцій в межах 5-ї статті Північноатлантичного договору про колективну оборону, або поза межами дії цієї статті для врегулювання криз і проведення таких операцій, як евакуація , подолання наслідків криз (включаючи випадки застосування хімічних, біологічних, радіологічних та ядерних речовин ), а також надання підтримки при подоланні гуманітарних криз або під час проведення антитерористичних операцій ;
- як сили, що першими прибувають до регіону та забезпечують розгортання наступних більших контингентів ;
- для демонстрації рішучості і солідарності членів Альянсу щодо стримування криз (операції швидкого реагування для підтримки дипломатичних зусиль, за необхідності).
Після завершення у червні 2006 року навчань «Steadfast Jaguar» ( укр. Стійкий ягуар ), до яких були залучені сухопутні , морські і повітряні сили , лідерами Альянсу на Ризькому саміті НАТО року було оголошено про те, що сили реагування НАТО досягли рівня цілковитої оперативної спроможності.
Сили реагування НАТО відіграють провідну роль у реагуванні Альянсу на кризи, стимулюють трансформацію та оперативну сумісність і поліпшують загальну якість підготовки збройних сил. Вони діють як сили первинного силового розгортання з подальшим залученням більш чисельних сил нарощування. Налічують до 25 тисяч військовослужбовців і готові почати розгортання через п'ять діб після надходження відповідних розпоряджень та забезпечують свою участь в операції протягом ЗО діб або довше за умови надходження додаткових постачань.