Чорногорія, Македонія, Боснія та Герцеговина останнім часом є єдиними країнами Плану дій щодо членства в НАТО. 2008 року, Греція заблокувала запрошення свого північного сусіда, в очікуванні вирішення суперечки щодо назви Македонії . Македонія була учасником Вільнюської групи, та є засновником Адріатичної Хартії разом з Хорватією та Албанією для координації вступу в НАТО.
19 травня 2016 року країни НАТО пiдписали протокол про вступ Чорногорії до альянсу. 28 квiтня 2017 року парламент Чорногорії ратифікував членство в НАТО. 12 травня 2017 року стало відомо, що всi 28 членiв НАТО ратифікували пiдписаний протокол. 5 червня 2017 року Чорногорія офіційно стала членом НАТО.
НАТО навряд чи запрошуватиме такі країни, як Австрія, Фінляндія, Ірландія, Швеція та Швейцарія, де політика нейтралітету охороняється чинним законодавством та популярне неприєднання.
Тим не менш, 18 березня 2014 прем'єр-міністр Фінляндії Юрки Катайнен заявив, що Фінляндія розглядає можливість вступу до НАТО і більше не хоче залишатись нейтральною країною в російсько-українському конфлікті. Прем'єр додав, що Фінляндія весь час розглядає можливість вступити в НАТО, як повноправний член, і рішення про вступ до північноатлантичного союзу не залежить від бажання країни зберегти хороші відносини з Росією.
П'ять держав нині мають розширене партнерство з НАТО, але не висловили бажання на вступ. Крім того, Сербія зараз веде переговори по ІППН, але не хоче стати повноправним членом НАТО.