Невійськове співробітництво Україна-НАТО
Співпраця у галузі науки
Україна посідає друге місце серед країн-партнерів (перше – Росія) за інтенсивністю співробітництва у рамках програми НАТО “Безпека через науку”, який належить Комітету НАТО з науки заради миру та безпеки (раніше - Наукової програми НАТО і Наукового комітету НАТО), зокрема, за кількістю проектів та грантів на їх реалізацію.
З 2002 р. у програмі взяли участь майже 400 українських учених. Україна отримала близько 200 наукових стипендій і грантів. 41 грант надано на здійснення прикладних досліджень у сферах мікрохірургії та біотехнологій, ядерної фізики та гідрології, захисту довкілля та створення водоочисних споруд надано програмою НАТО “Наука заради миру” НАН України, вищим навчальним закладам (університети, академії) та дослідницьким центрам при НАНУ.
На науку Україні виділяється майже 10% коштів у рамках цивільного бюджету НАТО, відведеного на науку. За п’ять років - майже 12 млн. дол. (2-3 млн.дол.США на рік).
НАТО спрямувало 500 тисяч євро на інформатизацію українських університетів. Загалом, за підтримки НАТО збудовано волоконно-оптичні науково-освітні мережі „УРАН” в 16-ти вищих навчальних закладах України:
- Національній академії державного управління,
-Київськомунаціональному економічному університеті,
- Київському національному університеті будівництва і архітектури,
-Національному педагогічному університеті,
- Національному авіаційному університеті,
- Одеському національному університеті ім. Мечникова,
- Одеському національному політехнічному університеті,
- Одеській державній академії будівництва і архітектури,
- Одеському національному морському університеті,
- Одеській національній академії зв’язку,
- Національній морській академії в Одесі,
- Південноукраїнському державному педагогічному університеті,
- Інституті біології південних морів ім. Ковалевського у Севастополі,
- Севастопольському національному технічному університеті,
- Харківському політехнічному інституті.
У цілому Членами Асоціації користувачів Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі УРАН є 40 ВНЗ, у т.ч. Академія педагогічних наук України .
Реалізація проекту URAN дозволить:
надати широкий доступ до інформаційних ресурсів шляхом розбудови інфраструктури національної освітньо-наукової комп’ютерної мережі;
створити інформаційні ресурси науки, забезпечити доступ до обчислювальних мереж і суперкомп`ютерів, віртуальних наукових лабораторій;
створити інформаційні ресурси освіти, включаючи дистанційні системи дистанційного навчання, наукові-методичні та дидактичні розробки, мультимедійні засоби навчання, тестові системи;
створити мережі електронних бібліотек;
створити інформаційно-аналітичні системи управління освітою і наукою;
інтегрувати систему науки і освіти до Європейського інформаційного середовища.
Започатковані консультації з структурними підрозділами МС НАТО (координаторами програм Альянсу “Наука заради миру”) з перспектив інтеграції науково-освітньої мережі УРАН до транс-європейської мережі GEANT. Така постановка питання обумовлена зростаючим попитом навчальних закладів і наукових установ України в інформаційних ресурсах та науково-технічній документації для проведення спільних наукових досліджень, а також необхідністю доступу до віддалених інтернет-ресурсів у галузях енергетики, медицини, фізики, радіаційної безпеки, аеродинаміки, геологіїі, океанологіі і метеорології тощо.
Останні позитивні приклади наукової співпраці Україна-НАТО:
- Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут” отримав грант НАТО на 200 тисяч євро у 2006 р. для закупівлі додаткового обладнання;
- Група вчених харківського Інституту монокристалів (на замовлення і за фінансування НАТО) створила технологію виробництва прозорої тонкої броні, здатної витримати улучення бронебійної кулі з снайперської гвинтівки. Про це повідомив завідувач відділом монокристалів корунду Леонід Литвинов. За його словами, броня має структуру 3-шарового бутерброда зі скла, пластмаси та сапфіра. "Завдання сапфіра - перетворити конусну кулю в циліндричну. Завдання наступних шарів – затримати її у межах своєї товщини", - зазначив Литвинов. Він також зазначив, що сапфіри, що використовувались для виготовлення прозорої броні, - штучні, але за показниками твердості поступаються тільки алмазу. "Після зіткнення з шаром сапфіру куля сплющується, а відтак, удар вже ослаблений, і його зможе витримати навіть нетовсте скло", - додав Литвинов. Харківські спеціалісти вже провели перші випробування тонкої броні за підтримки Служби безпеки України. Її випробували за допомогою автоматів Калашникова. У цей час випробування продовжуються також в Росії, оскільки українською технологією зацікавились російські спецслужби та відомі автомобільні виробники.
- узгоджено завершальну фазу проекту “Розробка генератора рентгенівського випромінювання” (розробник - Національний науковий центр „Харківський фізико-технічний інститут”, м. Харків) та можливого отримання з бюджету програми НАТО “Безпека через науку” додаткового фінансування. Зокрема, йдеться про ключові елементи виконання плану на 2007 рік з української сторони:
виготовлення вакуумних камер 4-х дипольних магнітів;
виготовлення 80 джерел живлення елементів магнітної системи;
паспортизація магнітних елементів;
монтаж лінійного прискорювача;
монтаж елементів генератору рентгенівського випромінювання.
Повне завершення робіт по проекту – запуск нагромаджувача електронів - очікується у 2008 році.
- Україна також представлена академіком А.Ємець (НАН України) у складі робочої групи Комітету НАТО з науки заради миру та безпеки за напрямком Хімія/Біологія/Фізика. Протягом 2007-2008 років академік НАН України працюватиме у складі цієї робочої групи, яка відповідатиме за розробку, перегляд, затвердження, імплементацію та звітування про стан виконання програм і проектів Альянсу у державах-партнерах.
Співпраця у галузі реабілітації військових об’єктів
Першим проектом Україна-НАТО в цій сфері став затверджений НАТО у травні 2007 р. проект з екологічних досліджень на військовому аеродромі у м.Прилуки вартістю в 265 тис.євро, яким передбачено вивчення шляхів подолання негативних наслідків військово-господарської діяльності у місцях розташування колишніх військових баз (аеродромів, пускових ракетних установок тощо). 35 тис.євро спрямовано на організацію у Литві навчального курсу для фахівців Міністерства оборони та Міністерства охорони навколишнього природного середовища з підготовки фахівців з екологічного аудиту та проведення у Києві у 2008 році міжнародного семінару з проблематики використання колишніх військових об’єктів у мирних і цивільних цілях.
Співпраця у соціальній адаптації військовослужбовців, звільнених у запас або відставку
Протягом 2001-2007 рр. на мовних та спеціалізованих курсах перепідготовки для військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, за кошти НАТО перепідготовлено близько чотирьох тисяч військовослужбовців, звільнених у запас або відставку (2001 р. - 170, 2002 р. - 310, 2003 р. - 610, 2004 р. - 610, 2005 р. - 730, 2006 р. - 797 осіб, 2007р.-630 осіб).
У першу чергу, це інтенсивні 400-годинні мовні курси. Зараз це курси англійської, німецької, французької та італійської мов. Мовам навчають провідні мовні інституції в Україні – Британська Рада, Інститут Гете, Французький та Італійський культурні центри. Також після мовних курсів слухачам пропонується 100-годинних курс з основ маркетингу, менеджменту, фінансів або інших дисциплін за бажанням слухачів.
Загалом, з 1999 року в Києві, Одесі, Львові, Рівному, Харкові, Миколаєві, Севастополі, Херсоні, Білгород-Дністровському, Узині, Дніпропетровську тощо (разом охоплено 16 місць України) проведено близько ста десяти мовних та бізнес-курсів.
З 01.01.2006 р. у Хмельницькому реалізується проект НАТО/ПЗМ з підготовки фахівців у галузі менеджменту, маркетингу, комп’ютерних систем і технологій. Проект розрахований на 3 роки (2006-2008 р.р.). Його реалізація передбачає перепідготовку близько 600 (до 200 щорічно) військовослужбовців, які звільнюються з лав Збройних Сил внаслідок скорочення.
Бюджет проекту - 430 тисяч євро.
Після навчання Центр сприяє працевлаштуванню випускників шляхом створення бази даних вакантних посад на підприємствах області і держави загалом, проведення ярмарку вакацій та індивідуальної підтримки. Випускникам видається свідоцтво з підвищення кваліфікації державного зразка та сертифікат міжнародного стандарту.
Співпраця у галузі розбудови демократичних оборонних інституцій
У рамках Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи закінчується другий рік реалізації Проекту, який стосується професійної підготовки цивільного персоналу для роботи в структурах оборони та безпеки України. На даний момент менеджмент Проекту є повністю функціональним і напрацьована методологія неупередженого відбору кандидатів для отримання необхідної підготовки за кордоном.
Загалом більш, ніж 35 заходами Проекту охоплено 300 посадових осіб з різних структур державної влади України. Загальна цифра сягає 4300 днів навчання. Найголовнішими напрямами підготовки на поточному етапі є формування і координація політики безпеки, ресурсний менеджмент, адміністративна/кадрова підтримка та зв’язки з парламентом і суспільством.
Протягом другого етапу відбувається поширення дії Проекту на інші державні структури безпеки України. У той же час, Міністерство оборони залишається його основним реципієнтом.
Співпраця у сфері реагування на наслідки надзвичайних ситуацій
У рамках планування на випадок надзвичайних ситуацій між Україною та НАТО створені передумови для розвитку ряду перспективних проектів, серед яких – започаткування практичної роботи з прогнозування та попередження ядерних катастроф, ліквідації наслідків катастроф природного та техногенного характеру тощо, а також для участі у спільних навчаннях та тренуваннях. Україна представлена на різноманітних заходах НАТО, пов’язаних з покращенням підготовленості національних структур до реагування на надзвичайні ситуації.
Допомога Україні була надана в 1995 р. під час аварії на очисних спорудах м.Харкова, в 1997 р. у проведенні пошуково-рятувальних робіт на місці катастрофи українського літака Як-42 в Греції, у 1998 і 2001 рр. – у подоланні наслідків повеней у Закарпатті.
Протягом останніх років основна увага приділялася практичній реалізації положень Меморандуму про взаєморозуміння щодо планування при надзвичайних ситуаціях цивільного характеру та готовності до катастроф, укладеного між НАТО та МНС України 16.12.1997 року, виконанню Планів дій Альянсу у сфері ПНС, оптимізації механізмів використання військових ресурсів у цивільній діяльності з подолання наслідків надзвичайних ситуацій тощо. Крім того, Україна була представлена на заходах Альянсу специфічного характеру, пов’язаних з покращенням підготовленості структур Альянсу та країн-членів і партнерів НАТО до реагування на можливе застосування проти цивільного населення хімічних, біологічних, радіологічних та ядерних речовин (СBRN), посилення цивільної підтримки військових спроможностей НАТО в операціях з реагування на кризи. Налагодженою і ефективною стала співпраця МНС України з офісом Євроатлантичного координаційного центру реагування на катастрофи (ЄАКЦРК), у якому нині працює (стажується) представник МНС України О.Пінський.
Україна також бере участь у навчаннях НАТО цивільного характеру:
- 2007 рік – “Ідасса” (травень, Хорватія) – пошуково-рятувальна група МНС України;
- 2008 рік – підготовчий етап - “Усімаа” (червень, Фінляндія) – група з виявлення хіміко-радіологічних речовин МНС України.
Співпраця в галузі авіаційних транспортних перевезень з використанням можливостей стратегічної авіації України
Контракт АНТК ім.О.К.Антонова з НАТО розрахований на три роки з правом продовження. Вартість контракту - майже 600 млн. євро.
Українська компанія “Авіалінії Антонова” бере участь у програмі НАТО щодо забезпечення стратегічних авіаперевезень (SALIS). Згідно з програмою літаки АН-124 “Руслан” замовляються у компанії “Руслан-SALIS” (Німеччина), яка створена у 2005 році компаніями “Авіалінії Антонова” (Україна) та “Волга-Днепр” (Росія).
Співпраця у знищенні надлишкових та непридатних боєприпасів
У рамках програми ПЗМ з 2001 р. функціонує Трастовий фонд.
Практична робота Фонду в Україні розпочалася у 2002 р., з імплементації на Донецькому державному підприємстві хімічних виробів проекту із знешкодження протипіхотних мін. В наслідок реалізації проекту знешкоджено 400 тисяч протипіхотних мін, непридатних для подальшого використання і зберігання. На реалізацію проекту витрачено 800 тисяч доларів США, наданих державами НАТО.
Інший проект, який є наймасштабнішим з усіх попередніх в рамках Трастового фонду НАТО/ПЗМ, передбачає чотири етапи його виконання протягом 12 років.
За оцінками NAMSA, загальна вартість утилізації боєприпасів та ЛОСЗ становитиме 75,4 млн. євро. При цьому, витрати України складатимуть приблизно 75% загальної вартості робіт, а інші 25% вартості покриватимуться за рахунок внесків країн-донорів до Трастового фонду НАТО/ПЗМ. До бюджету проекту від 15 країн-донорів надійшло більш ніж 7 млн. євро.
У ході першого етапу проекту терміном у 3 роки сплановано утилізацію 15 тис. тонн звичайних видів боєприпасів, 400 тис од. ЛОСЗ і 1000 од. ПЗРК. Вартість робіт – 7 968 725,00 млн. євро.
20.06.2006 р. у м.Шостка на полігоні Державного науково-дослідського інституту хімічних продуктів (Сумська обл.) відбулася офіційна церемонія започаткування проекту Трастового фонду НАТО/ПЗМ в Україні. Протягом 2006 року знищено 1000 одиниць ПЗРК, 500 пускових механізмів (комплекси Стріла-2, Стріла-2М, Ігла, Ігла-1).
09.08.2006 р. на базі в/ч А 4182 (м. Кам'янець-Подільський) розпочато процес знищення 400 тис. од. стрілецької зброї шляхом її переплавки в індукційних печах. Станом на 1 листопада 2007 року знищено 92500 одиниць ЛОСЗ.
|