Трипілля
Трипі́лля — село в Україні, в Обухівському району Київської області.
Географія
Село Трипілля розміщене на правому березі Дніпра, у долині річки Красна. Біля р. Бобриці три поселення трипільської культури, одне з них досліджував у 1897 та 1901 р. Вікентій Хвойка. Помилково вважають, що його назва пов'язана з характером місцевості: тут сходяться три родючі долини, три поля, розмежовані річками Стугною, Красною та Бобрицею.
При в'їзді до села Трипілля височіє Дівич-гора , на якій було розкопано жертовник богині-діви зарубинецької культури. На території с. Трипілля збереглися: могильник зарубинецької культури Дівич-Гора (ІІІ ст. до н. е. — ІІ ст. н. е.), залишки давньоруського городища — рештки міста Трепо́ля, згаданого в літописі від 1093 р. як уже існуюче. Вірогідніше за все, побудоване воно було близько 1032 р., коли Ярослав Мудрий, укріплюючи кордони Русі, ставив міста по Стугні.
Історія
Місто Треполь відігравало значну роль у Київській Русі. Вже у другій половині ХІ ст. воно було одним із центрів ремесла і торгівлі і вважалося «водними воротами». Біля нього знаходилися стоянки торгових суден, що ходили по Дніпру. У місті розвивалося гончарство. Вироби місцевих майстрів вивозилися далеко за межі Київської землі.
Треполь був також важливим укріпленням, що захищало Русь від нападів печенігів, а пізніше — половців, а також збірним пунктом для військ руських князів, які вирушали на боротьбу з кочовиками.
1093 року половці розбили руське військо в битві на річці Стугна, поблизу Треполя.
Згадується в літописах Треполь і в 1135 та 1205 рр. Під час монголо-татарської навали, наприкінці 1240 р., місто було пограбоване і спустошене, але вже в 1300 р. Треполь згадується серед відроджених міст Київської землі. В 1659 році Трипілля було спалене військами російського воєводи Василя Шереметьєва.
Під час Коліївщини через село проходив повстанський отаман Микита Швачка (Швайка також). Тут він мав збройну сутичку з московською частиною, яка стала в обороні поляків. Змусивши боєм ту частину відступити за кордон, Швачка, проте, був заскочений і повернув свій похід до Білої Церкви.
Пам'ятки
Від Трипілля беруть початок і йдуть у різні боки Змієві вали . У селі діє обласний археологічний музей . Є братська могила воїнів Радянської Армії і пам'ятник воїнам-односельцям, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни.
Уродженці
- Данило Терпило (* 16 грудня (28 грудня) 1886 с. Трипілля — † кінець листопада 1919, с. Стрітівка) — український революціонер, повстанський отаман, відомий під іменем Зелений.
- Тимофій (Щербацький) — релігійний діяч, митрополит Київський і Галицький (1748—1757).
- Вадіс Олександр Анатолійович, генерал-лейтенант, начальник Управління контррозвідки СМЕРШ 1-го Білоруського фронту
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Обуховский район
Киевская область
Марши, походы
Музей миротворчества он-лайн |