24 липня з Харкова до Нідерландів було відправлено ще два військово-транспортні літаки із 74 контейнерами з тілами загиблих під час катастрофи літака BOEING 777. Всього відправлено 114 контейнерів.
Вчора протягом дня міжнародні експерти працювали у групах за технічними напрямками розслідування. Для проведення досліджень та моделювання була задіяна спеціальна лабораторія Національного авіаційного університету. Про це розповів сьогодні, у п’ятницю 25 липня, на щоденному брифінгу речник Інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки і оборони України Андрій Лисенко.
Військові дії в зоні конфлікту
Продовжується наступ сил АТО, змикаючи кільце навколо території, тимчасово підконтрольній терористам. Учора о 22:20 над міською радою Лисичанська Луганської області було піднято Державний прапор України. Підрозділи Збройних Сил України звільнили місто від терористів. Бої за Лисичанськ тривали дві доби. Терористи чинили шалений опір. Частина з них втекла з міста напередодні головного штурму. Завдяки чіткому плануванню операції штабом АТО військовослужбовцями Збройних Сил України було завдано потужних ударів у кількох напрямах – по місцях скупчення живої сили противника, блокпостах, опорних пунктах та інших укріпленнях, що в підсумку дозволило визволити Лисичанськ від загарбників. Сьогодні розпочались роботи з розмінування об’єктів та відновлення життєдіяльності міста.
Загалом протягом останнього тижня українські військові звільнили від бойовиків 10 населених пунктів – Дзержинськ, Соледар, Карлівку, Нетайлове у Донецькій області, також Лисичанськ, Сєверодонецьк, Попасне, Рубіжне, Ювілейний, Первомайське у Луганській області та взяла під контроль стратегічно важливий населений пункт Георгіївка в районі Луганська. Також сили АТО увійшли в аеропорт «Донецьк» та розблокували аеропорт «Луганськ».
За останню добу прикордонники збили 3 безпілотні літальні апарати без розпізнавальних знаків: 2 в Луганській області, неподалік прикордонного пункту «Довжанський», ще один у Харківській області. Такі безпілотники використовуються виключно спецслужбами та розвідкою Російської Федерації.
Вчора з 18 та 23 години з території Росії було двічі обстріляно пункт пропуску «Маринівка», що на Донеччині, з мінометів, установок «Град» та артилерією. Інфраструктура та обладнання міжнародного пункту пропуску «Маринівка» виведені з ладу.
Як ми повідомляли раніше, увечері 23 липня з території Російської Федерації були обстріляні позиції українських прикордонників у районі села Колесниківка Станично-Луганського району Луганської області. Обстріл почався в 21:55 і тривав близько години. Було зроблено 5 залпів з системи «Град». У районі, де дислокуються прикордонники, розірвалося близько 20 ракет. Під час обстрілу постраждали кілька будинків мирних мешканців на околиці села. Є фотодокази наслідків цього обстрілу.
У зв’язку із заявою заступника міністра оборони РФ Анатолія Антонова про те, що з початку червня зафіксовано 9 випадків обстрілів території РФ зі сторони України офіційно заявляємо, що Збройні сили, підрозділи Держприкордонслужби та інші легітимні силові структури України не відкривають і не відкривали вогню по території Російської Федерації. Ще раз звертаємо увагу влади Росії та світової громадськості на те, ще такі провокаційні обстріли терористи систематично здійснюють для того, щоб російські збройні сили відкривали вогонь по позиціях українських прикордонників та військових.
Російський солдат Андрій Балабанов, що добровільно перейшов на бік України на знак незгоди з політикою Російської федерації, засвідчив, що російська сторона направляє в Україну кадрових військових фахівців, озброєння та броньовану військову техніку.
Ситуація в населених пунктах зони конфлікту
Терористи продовжують захоплювати цивільні об’єкти та промислові підприємства, а також руйнувати інфраструктуру.
Так, у Донецьку бойовики захопили кілька приватних підприємств, взявши в заручники їх співробітників, автобазу будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 7 «Донецької залізниці». Також вчора російські диверсанти підірвали два мости у Стаханові Луганської області.
Терористи продовжують використовувати мирне населення як «живий щит», а також розміщувати свої вогневі позиції у житлових масивах та на території цивільних об’єктів. Бойовики розмістили десятки систем «Град» у людних кварталах: зокрема, у Горлівці біля шахти ім. Румянцева, у Харцизьку на території жеку № 5, у селі Маломиколаївка біля Красного Луча, у Первомайську в районі ПТУ №31.
УГорлівціросійськінайманціпроводятьпримусовузагальну мобілізацію. Озброєні бойовики забираютьвсе чоловіче населеннявідпідлітків14років, мотивуючицетим, щов Російськійфедераціїпаспорти видаютьсясамезтакоговіку. Терористизабираютьнавіть65-річних пенсіонерів.
У період з 19 по 25 липня у Донецькій та Луганській областях правоохоронні органи зафіксували 22 випадки викрадення людей, 43 – незаконних заволодіння транспортними засобами та мародерства.
Для якнайшвидшого повернення мешканців звільнених від терористів міст до повноцінного мирного життя, українські військові та місцеві органи влади активно проводять роботи із розмінування, розбирають завали зруйнованих будинків, допомагають відновлювати інфраструктуру та системи життєзабезпечення. Так, у Слов’янську 96% населення вже підключено до електромережі, відремонтовано 99,8% ліфтів, у 70% будинків відновлено подачу води. У Донецькій області енергетики відновили енергопостачання в 7 населених пунктах, де проживає понад 10 тисяч осіб.
Міжнародна ситуація
24 липня під час засідання Комітету постійних представників ЄС учасники ухвалили комюніке по додатковим санкціям щодо Росії у зв’язку із ситуацією на сході України. Пропозиції постпредів будуть затверджені Радою ЄС за процедурою письмового голосування і будуть опубліковані до кінця дня 25 липня, відразу вступивши в силу.
Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що у зв’язку з ситуацією в Україні Литва може на національному рівні запровадити санкції щодо окремих громадян Росії.
Уряд Канади розширив список санкцій проти РФ, включивши до нього ряд російських оборонних і сировинних компаній і банків. Під дію обмежень потрапили «Газпромбанк», «Зовнішекономбанк», «Новатек», концерн «Алмаз-Антей», НПО «Машинобудування», концерни «Калашніков», «Сузір’я», «Радіоелектронні технології», «Базальт» і Конструкторське бюро приладобудування. Прем’єр-міністр Канади Стівен Харпер пояснив, що санкції передбачають припинення кредитування енергетичних компаній та фінансових установ, які потрапили до «чорного списку».
Заступник голови прес-служби Держдепартаменту США Марі Харф заявила, що американська розвідка отримала нові дані, які підтверджують, що літак «Малайзійських авіаліній» був збитий зенітно-ракетним комплексом «Бук» з території, яка контролюється терористами. Вона запевнила, що США оприлюднюватимуть докази цього факту по мірі можливості. Окрім того, вона заявила про наявність свідчень того, що Росія веде артилерійський вогонь зі своєї території й атакує позиції українських військових, а також про наявність інформації, що російська сторона має намір поставити терористам більш потужні реактивні установки, у тому числі установку «Торнадо».