У ході виступів більшості представників країн-членів РБ ООН та запрошених держав провина за катастрофу цивільного літака покладена на проросійських сепаратистів.
Після заяв учасників засідання було закрите без спроб ухвалення будь-якої резолюції.
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун засудив дії тих осіб, які відповідальні за збиття літака малайзійської авіакомпанії на сході Україні, та закликав притягнути винних до суду, попередньо провівши повне й неупереджене розслідування катастрофи. Він висунув вимогу до сторін конфлікту забезпечити безперешкодний доступ слідчих до місця аварії і висловив сподівання, що аварія літака підштовхне сторони до припинення вогню та довготривалого перемир’я. (Інтернет)
Генеральний секретар НАТО Андреас Фог Расмусен заявив, що причини авіакатастрофи ще не з’ясовані, але, очевидно, що зростаючу загрозу створюють ополченці при підтримці Росії.
Представники країн-учасниць ОБСЄ після тривалих консультацій погодили текст декларації щодо катастрофи пасажирського літака «Малайзійських авіаліній» в Україні, в якій міститься положення про створення умов для термінового припинення вогню, а також заклик до безперешкодного розслідування обставин катастрофи.
Президент США Барак Обама в п’ятницю зробив заяву щодо збитого пасажирського літака, а також у цілому по ситуації в Україні.
Він акцентував увагу на тому, що озброєні сепаратисти в Україні отримують постійну підтримку з Росії, у тому числі важке озброєння і зенітно-ракетні комплекси.
Президент США також наголосив на необхідності міжнародного розслідування та звернув увагу на дотриманні умови, що докази з місця катастрофи авіалайнеру не повинні бути спотворені.
За словами американського лідера, США готові надати будь-яку необхідну допомогу слідству, і вже запропонували підтримку ФБР та Національної ради з безпеки на транспорті.
Крім того, Барак Обама заявив про готовність Сполучених Штатів до посилення санкційного тиску на Росію у разі відмови Кремля від зміни курсу щодо України.
Президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з віце-президентом США Джозефом Байденом, під час якої вони обговорили результати екстреного засідання Ради Безпеки ООН. Президент України висловив вдячність за послідовну підтримку Сполученими Штатами України.
Співрозмовники домовились, що подальша координація міжнародних зусиль є важливим елементом для боротьби з тероризмом та подолання нових викликів, з якими сьогодні зіткнулись Україна і весь світ.
Віце-президент США також підтвердив, що у американської сторони є чіткі докази, що ракетний постріл по літаку рейсу MH17 був здійснений з території, яка повністю контролюється підтримуваними Росією бойовиками.
Відбулася телефонна розмова Петра Порошенка з Федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель.
Федеральний канцлер висловила підтримку Україні та запевнила, що вона й надалі докладатиме додаткових зусиль для досягнення мирного врегулювання ситуації на Донбасі. Німецькі спеціалісти запрошені до участі у міжнародній слідчій групі з розслідування обставин катастрофи літака Боїнг-777.
Президент України Петро Порошенко провів також телефонну розмову з прем’єр- міністром Великобританії Девідом Кемероном, в ході якої подякував за те, що Великобританія ініціювала проведення термінового засідання Ради безпеки ООН. Сторони обговорили хід міжнародного розслідування обставин трагедії. Президент запросив британських експертів взяти у ньому участь.
Порошенко провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Австралії Тоні Ебботом.
Глава держави висловив свої глибокі співчуття з приводу трагедії, в якій загинули і австралійські громадяни. Порошенко запевнив, що Україна забезпечить всі необхідні процедури щодо розслідування обставин та поховання загиблих.
Інформація щодо авіакатастрофи
18 липня у Шахтарському районі Донецької області на місці падіння літака «BOEING 777-200» «Малайзійських авіаліній» проводилися пошуково-рятувальні роботи. Станом на 07:00 годину ранку виявлено тіла 186 загиблих осіб. Квадрат пошукових робіт визначений площею у 25 кв. км. До нього входять населені пункти Московське, Розсипне, Грабове, Стрюкове, та Грабовське водосховище. Вже обстежено близько 18 кв. км території, водолазною групою обстежено понад 2 кв. км водосховища.
У Головному управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області розгорнуто роботу штабу щодо створення належних умов для роботи Державної комісії з розслідування причин авіакатастрофи. Пошукові роботи ускладнені присутністю озброєних терористів, які перешкоджають роботі підрозділів українських рятувальників. До пошукових робіт залучено від Державної служби надзвичайних ситуацій України 100 фахівців, у тому числі водолази та 18 одиниць техніки, від Міністерства внутрішніх справ – 70 чоловік.
Військові дії в зоні конфлікту
Вчора міністр оборони Валерій Гелетей доповів Президенту України Петру Порошенку про те, що ЗС України взяли під контроль Південно-Східну частину Луганська. Під час цієї важливої операції українські військові виявили хоробрість, мужність та героїзм.
Завдяки спланованим та злагодженим діям підрозділам Збройних сил України вдалося розблокувати аеропорт міста Луганськ. Сили АТО також ввійшли на територію аеропорту Донецька. Успішні наступальні дії ведуть українські військові і в районі Лисичанська та Сєверодонецька. Національна гвардія за активної підтримки артилерії Збройних сил України заблокувала великий транспортний вузол Донбасу, що є важливим ключовим об’єктом Сходу України. Цей успіх дозволив суттєво обмежити постачання зброї та підкріплень.
Протягом доби незаконними збройними формуваннями скоєно сімнадцять обстрілів блокпостів та позицій підрозділів ЗС України в районах Луганська, Артемівська, Рубіжного, Сухої Балки, Таранів, Дібрівки, Олександро-Калинова, Червонопартизанська та Олександрівська.
Ситуація на кордоні
Обстановка на українсько-російському кордоні залишається напруженою. Протягом доби терористами проводились численні артилерійські обстріли позицій сил Держприкордонслужби та АТО. 18 липня протягом доби на пункт пропуску «Маринівка», що на Донеччині, тричі було здійснено артилерійсько – мінометний обстріл. Також учора о 19:30 та у нічний час російські найманці двічі обстріляли на Луганщині пункт пропуску «Червонопартизанськ». Вогнем у відповідь українські військові змусили бойовиків відступити.
Вчора о 22:40 завдяки пильності прикордонного наряду відділу «Новоазовськ» Донецького загону в 500 м від берегової лінії своєчасно виявлено рух 2-х невідомих плавзасобів, які прямували в бік українського берега з боку Росії. Враховуючи заборону виходів в море будь-яких плавзасобів в нічний час та з метою запобігання збройного нападу прикордонний наряд відкрив вогонь на упередження. Плавзасоби з порушниками кордону були змушені змінити курс та повернутися до Російської Федерації.
Ситуація у звільнених населених пунктах
На території, що тимчасово перебуває під контролем терористів, а саме у Донецьку та Луганську, криміногенна ситуація є вкрай напруженою. Відмічено численні випадки мародерства, викрадення транспорту місцевих мешканців, пограбування, захоплення приватних будівель і приміщень. Озброєні проросійські бандити не зупиняються ні перед чим, відчуваючи невідворотність покарання, мають місце факти поранення та вбивства мирних мешканців, а також викрадення людей з метою отримання викупу.