ЗВЕДЕНІ ДАНІ ІАЦ РНБО НА 12:30 – 11 ГРУДНЯ 2014
Ситуація в зоні АТО
Внаслідок запровадження режиму тиші на Донбасі вдалося дещо зменшити напруження, однак ситуація залишається непростою, оскільки терористи порушують домовленості і продовжують обстрілювати позиції наших військових та населені пункти.
Минулої доби зафіксовано 22 обстріли позицій сил АТО. Ми бачимо, що кількість та інтенсивність обстрілів зменшилася, вони мають переважно провокаційний характер. Не було зафіксовано жодного обстрілу з застосуванням «Градів». Водночас, на окремих ділянках ворог застосовував танки та стволову артилерію.
Такі дані оприлюднив сьогодні на брифінгу речник Інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки і оборони Андрій Лисенко.
Наші військові суворо дотримуються режиму «тиші» і не відповідають на провокації терористів. Водночас, сили АТО продовжують нести службу і блокують спроби бойовиків проникнути на підконтрольну українській владі територію. Вчора наші військові під час патрулювання виявили диверсійно-розвідувальну групу противника. Ворог атакував наших воїнів, українські військові знищили диверсантів. На жаль, серед наших військових є втрати.
Найскладнішою залишається ситуація в районі Бахмутівської траси. За вчорашню добу під обстріли з різних видів зброї потрапили житлові квартали та позиції сил АТО у районі с.Кримське та с.Кряківка Новоайдарського району Луганщини. Бойовики стріляли по населених пунктах і наших блокпостах з застосуванням протитанкових керованих ракетних комплексів, мінометів і танка. Також з автоматичного гранатомета терористи обстріляли м.Щастя та зі стрілецької зброї – с.Чорнухине Попаснянського району.
Бойовики обстріляли також позиції українських військових з танків та гранатометів біля с.Сокільники, в районі н.п. Фрунзе та Капітанове. Поблизу м.Щастя терористи двічі обстріляли наш опорний пункт з мінометів та стрілецької зброї.
На Донецькому напрямі терористи із зенітних установок, гранатометів та стрілецької зброї чотири рази обстрілювали позиції українських військових на території аеропорту. З гранатометів та стрілецької зброї бойовики обстріляли опорний пункт поблизу м.Авдіївка.
Тривали обстріли й на Дебальцевському напрямі. Бойовики з артилерії обстрілювали опорні пункти сил АТО поблизу сіл Кам’янка та Рідкодуб. На цьому ж напрямі, в районі н.п. Малоорлівка та Чорнухине терористи вели вогонь по позиціях українських військових зі стрілецької зброї.
На Маріупольському напрямі бойовики з гранатометів двічі обстріляли опорний пункт ЗСУ біля с.Чермалик Тельманівського району. В районі населених пунктів Гнутове та Талаківка було зафіксовано безпілотники противника.
За минулу добу загинули 3 українських військових, 8 отримали поранення.
За межами зони АТО на полігонах тривають тренувальні заходи Збройних Сил, Національної гвардії та прикордонників. Наші військові тренуються і готуються до будь-якого розвитку ситуації.
Крім того, триває поліпшення матеріального забезпечення по лінії відомств. Велику допомогу надають волонтери. Зокрема, нещодавно з Вінниці до пункту постійної дислокації військової частини ВМС ЗС України передано теплі речі та мобільну лазню, створену вінничанами на базі автомобіля ГАЗ-66.
У листопаді від волонтерів з Миколаєва українські «морські котики» отримали велику кількість зимових маскувальних костюмів, прилади безшумної стрільби, додаткове спорядження та кілька потужних автомобілів-позашляховиків.
Паралельно з матеріальним забезпеченням, продовжується втілення інформаційних проектів, спрямованих на донесення правди про події на Донбасі до різних аудиторій.
Зокрема, у штаб-квартирі НАТО відкрилася фотовиставка «2014 – рік неоголошеної війни. Українці захищають територіальну цілісність держави». Фотовиставка є спільним проектом Місії України при НАТО, парламентської газети «Голос України» та корпункту Державного інформаційного агентства «Укрінформ» у Брюсселі.
Крім цього, вийшла у світ перша книга про наших захисників, справжніх патріотів, які боронять незалежність та цілісність України на Сході держави – «Вклоняємось доземно українському солдату».
До книги увійшли замальовки та нариси військових журналістів про героїв війни на Донбасі. Книга описує правду про подвиги та будні наших солдат під час антитерористичної операції з перших вуст — від очевидців та її учасників. Ця книга є також даниною пам’яті українським бійцям, котрі віддали своє життя за територіальну цілісність та свободу України і пошаною тим, хто наразі продовжує виконувати свій військовий обов’язок заради українського народу.
Ситуація в населених пунктах зони АТО
СБУ на Вінниччині затримала артилериста з «Удостоверением ополченца» з т.зв. «ЛНР». Терорист є мешканцем Луганської області та був членом незаконного збройного формування «Адмірал».
В мобільному телефоні бойовика знайдено фотокартки, на яких видно, як терористи здійснюють обстріли з важкої артилерії, встановленої у житлових кварталах.
Слідчі органи Служби безпеки України з березня поточного року розслідують понад тисячу кримінальних проваджень за статтею 258 Кримінального кодексу України (Терористичний акт). Наразі у провадженні слідчих органів – понад 3 тисячі кримінальних проваджень за фактами злочинів, пов’язаних з розгортанням сепаратизму та тероризму на сході України та в Криму.
Зокрема, 592 провадження відкрито за ознаками злочинів проти основ національної безпеки України, 76 проваджень – за державну зраду, 53 – диверсія, 9 – шпигунство. Зазначимо, що у кількох провадженнях фігурантами є 37 громадян Російської Федерації.
СБУ встановила масові факти жорстокого поводження терористів з т. зв. ДНР та ЛНР з військовослужбовцями і цивільним населенням, тортур та інших незаконних дій, а також факти пограбування активними членами терористичних організацій ДНР та ЛНР національних цінностей, майна державних підприємств, установ та організацій, знищення історичних та культурних пам’яток.
У рамках виконання завдань, визначених Президентом України, суттєво посилено контроль за переміщенням товарів і вантажів, в тому числі і за тими, які прямують через контрольні пункти в’їзду/виїзду у зоні АТО.
Зокрема, на контрольному пункті в районі н.п. Артемівськ не пропущено вантажні автомобілі, які перевозили вугілля, оскільки на них не було товаросупровідних документів. Проте 2 вантажівки намагалися проїхати без контролю. Їх супроводжував автомобіль «Форд», у якому перебувало дві особи у військовій формі. Чоловіки поводилися зухвало та відмовилися надавати документи. Наразі особи та вантаж передані правоохоронним органам для проведення перевірки. Також на контрольному пункті в районі Маріуполя не пропустили автомобіль МАЗ з вантажем майже 20 тонн насіння соняшника. Транспортний засіб передано представникам фіскальної служби.
Учора співробітники Служби безпеки України спільно з прикордонниками та бійцями батальйону «Айдар» неподалік м.Щастя Луганської області затримали дві вантажівки, які намагалися проїхати без супровідних документів на території, контрольовані бойовиками. Частина вантажу – тютюнові вироби та продукти харчування невідомого походження та терміну придатності. Але основною частиною вантажу виявилися алкогольні напої на суму понад мільйон гривень. Також за минулу добу контррозвідники СБУ затримали трьох спільників терористів.
Бригади «Донецькобленерго» відновили електропостачання в 20 населених пунктах Донецької області, знеструмлених внаслідок обстрілів терористів, зокрема, у Тельманівському, Ясинуватському, Артемівському районах.
Загалом, за минулу добу, завдяки «режиму тиші», ініційованому українською стороною, відновлено 11 повітряних ліній електропередачі, 17 підстанцій, 23 кабельно-повітряних ліній електропередачі; 172 трансформаторні підстанції, що дозволило підключити до електроживлення близько 300 000 абонентів.
Вчора фахівці Концерну РРТ на радіоретрансляційній передавальній станції м. Краматорська забезпечили трансляцію радіоканалу «Радіо можливості», а в Докучаєвську ввімкнено передавач «УР-1».
У Дружківці 326 переселенцям призначено разову допомогу у розмірі 3 900 грн. кожному від чеської гуманітарної організації «Людина в біді».
Посол Швеції в Україні Андреас фон Бекерат повідомив, що Швеція підписала угоду з Управлінням по координації гуманітарних питань ООН на надання Україні гуманітарної допомоги в розмірі 664 тис. доларів.
У Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській областях триває будівництво стаціонарних транзитних містечок із будинків модульного типу. Наразі модулі щоденно надходять до усіх будівельних майданчиків. Наразі вже надійшло 1064 модулі, частину з яких вже змонтовано. На цей час вже зібрано та встановлено понад 50 житлових будинків, де можуть зимувати близько 2000 вимушених переселенців. Нагадаємо, що житлові модулі для спорудження транзитних містечок були надані Україні Урядом Німеччини як гуманітарна допомога.
Протягом доби піротехнічні підрозділи ДСНС України на звільнених від терористів територіях виявили та знешкодили 65 одиниць боєприпасів.
Міжнародна підтримка
Президент Петро Порошенко під час зустрічі з Прем’єр-міністром Австралії Тоні Ебботтом подякував за фінансову допомогу Австралії в розмірі 100 млн. доларів, яку вона надасть Україні в рамках МВФ, а також за допомогу українській армії. Тоні Ебботт повідомив про рішення надати допомогу для Збройних Сил України на понад 2 млн. доларів. Він також підтвердив намір австралійської влади і надалі активно підтримувати Україну. «Австралія солідарна з українським народом. Останні місяці Австралія морально підтримує та економічно допомагає Україні», – наголосив Тоні Ебботт.
У Конгресі Сполучених Штатів Америки оприлюднили проект бюджету на 2015 рік. У ньому передбачено фінансову допомогу Україні та кошти на протидію російській агресії в Євразії. Зокрема, майже 140 мільйонів доларів передбачено на економічну допомогу і 122 мільйони – на реформування збройних сил та посилення обороноздатності України. Окремо 175 мільйонів виділять Пентагону на військову допомогу спільно Україні, Латвії, Литві та Естонії. Крім того, майже півмільярда доларів включено до бюджету на протидію російській агресії в Євразії, частина з цих коштів також може адресуватися Україні.
Віце-президент США Джо Байден під час зустрічі з прем’єр-міністром Естонії Тааві Рийвасом домовилися про важливість надання додаткової фінансової допомоги Україні для реалізації реформ та про продовження санкційного тиску на Росію за порушення суверенітету і територіальної цілісності України, включаючи озброєння проросійських представників на сході України і умисне порушення міжнародного кордону України.
Депутат Європарламенту Яцек Саріуш Вольський заявив, що Захід повинен поставити Україні ту кількість зброї, яка б зрівняла її шанси в війні з Росією, а також посилити санкції проти РФ.
За його словами, питання не в тому, чи достатньо Україна робить для розв’язання конфлікту на своїй території, а чи достатньо робить Захід для того, щоб допомогти Україні. «Передусім повинні поставити багато зброї, щоб зрівняти шанси в протистоянні з Росією. Потрібна також чергова хвиля санкцій проти РФ», – зазначив євродепутат.
На його думку, Україна зараз найбільше потребує засобів протитанкової оборони, броньованих машин і зенітних ракет.
«Передусім українці потребують високотехнологічної зброї для захисту від атак з повітря чи танкових атак. А якщо дійде до виконання сценарію коридору до Чорного моря, то потрібен і захист від атак з моря», – зазначив євродепутат.
Голова делегації Європарламенту з питань співпраці з Україною Андрей Пленкович заявив про те, що ЄС відповідальний за те, щоб допомогти Україні повернути втрачені території.
За його словами, ЄС має головну відповідальність за Україну в двох аспектах. «Перший – допомагати Україні повернути території, що перебувають в окупації – частини Луганської та Донецької областей і нелегально анексований Крим. Другий – підтримати процес реформ у самій державі», – зауважив європарламентар.
«Зрозуміло, що в теперішній ситуації з безпекою в цих регіонах більша частина роботи покладається на ОБСЄ. Зокрема, ми хочемо, щоб міжнародні спостерігачі долучилися до повного контролю українсько-російського кордону, для припинення надходжень з Росії людей і техніки», – додав він.