«Участь громадян колишнього СРСР та незалежної України у миротворчих операціях ООН»
Додаток № 1.
Доповідь: «Участь громадян колишнього СРСР та незалежної України у миротворчих операціях ООН».
Завтра світова спільнота відзначає Міжнародний день миротворців ООН. Це свято було встановлене на 57-й Генеральній Асамблеї ООН в 2002 році на згадку про рішення, прийняте ООН 29 травня 1948 року про розміщення першої миротворчої місії ООН в Палестині.
Знаково те, що цю резолюцію внесла наша, українська делегація. ЇЇ підтримали всі члени ООН одностайно.
Враховуючи те, що Радянський Союз перебував у стадії «холодної війни», ООН не брали радянських представників у місії миру. Але це не завадило радянським воїнам відстоювати мир на території інших країн.
Спочатку був Китай(1946-1950), потім пішли Корея (1950-1953), Угорські події (1956), Вєтнам(1961-1974), Куба(1962), Прага(1968), Африканські країни (Ангола, Мозамбік,Єгипет, Сомалі, Ефіопія, Гвінея, Алжир, Лівія, Заїр, Нігерія і та інші) , Близький схід (Ємен,Ірак, Іран, Ліван, Сирія), Афганістан. Більше чим в 85 країнах радянські військові виконували інтернаціональний обов’язок. Нас тоді не називали миротворцями, але ми брали участь в боротьбі за мир, спокій і демократію в країнах свого перебування.
Більше 3000 т наших земляків віддали своє життя в місцях виконання інтернаціонального обов’язку.
Але не зважаючи на політичні протиріччя ООН не могла обійтися без радянських воїнів, і 25 листопада 1973 року в Каїрі відбулося урочисте вручення першій групі офіцерів Радянської армії атрибутів форми одягу військовослужбовців ООН— голубих беретів і шарфів, а так же спеціальних посвідчень особистості, що підтверджували статус військового спостерігача ООН. В першу групу увійшли 12 офіцерів, із них 5 вихідців з України. Вони несли службу в районі Голанских в и сот і Суецького каналу.
З перших днів незалежності, Україна надає важливого значення діяльності з підтримання міжнародного миру та безпеки, розглядаючи участь у ній як важливий чинник своєї зовнішньої політики. Така позиція, насамперед, ґрунтується на "Основних напрямах зовнішньої політики України", де одним із пріоритетів визначена участь нашої держави у миротворчій діяльності, спрямованій на відвернення і врегулювання міжнародних конфліктів.
Починаючи з липня 1992 р., Україна виступає як контрибутор військових підрозділів та персоналу до операцій ООН з підтримання миру (ОПМ). На сьогодні більше 50 тисяч наших військових взяли участь в миротворчих операціях і місіях ООН що були розгорнуті в 20 країнах світу.
Самими великими операціями були в Югославії ( 1992-1995), Боснії і Герцеговині (1995 – 1999), Східній Славонії (1996 –1998) та Сьєра-Леоне (2000- 2004).
Участь України в міжнародних миротворчих операціях ООН дає вагомі позитивні результати, серед яких - зміцнення авторитету нашої держави, створення сприятливого клімату для налагодження та активізації двостороннього економічного співробітництва з відповідними державами, а також набуття військовослужбовцями цінного професійного досвіду.
Україна приділяє важливу увагу питанням забезпечення належного рівня захисту і безпеки персоналу миротворчих операцій. За час участі України в міжнародних миротворчих операціях загинуло 56 українських військовослужбовця, понад 107 отримали поранення. Наша країна ініціювала розробку Конвенції з безпеки персоналу ООН (1994 р.) та зв’язаного з нею персоналу, була однією із перших, а в липні 1995 р. - ратифікувала.
Згідно з позицією України, яка базується, зокрема, на відповідних документах ООН та ОБСЄ, операції ООН з підтримання миру мають проводитись на підставі чіткого мандату ООН або ОБСЄ та під їх політичним контролем. Сили, задіяні в таких операціях, повинні мати багатонаціональний характер.
Україна виступає за необхідність вдосконалення механізмів взаємодії між Радою Безпеки, країнами-постачальницями та Секретаріатом ООН. Як член Ради Безпеки ООН у 2000-2001 рр., Україна брала активну участь у запровадженні низки конструктивних форм консультацій та співробітництва між Радою Безпеки, країнами-постачальницями та Секретаріатом ООН.
Наша держава надає великого значення вдосконаленню системи швидкого реагування ООН на кризові ситуації. У лютому 1994 року Україна заявила про свою готовність брати участь у Системі резервних угод ООН (механізм, згідно з яким певні військові підрозділи країн, зарахованих до Системи резервних угод, перебувають у готовності на своїй території і, на запит Секретаріату ООН, надсилаються до тієї чи іншої місії ООН). З того часу Україна зарахована до складу країн-учасниць зазначеного механізму. У серпні 1997 р. між Секретаріатом ООН та Україною було підписано відповідний Меморандум про взаєморозуміння щодо надання нашою країною конкретних ресурсів до зазначеної Системи (аеромобільно-десантний батальйон, транспортна авіаційна ескадрилья, група військових спостерігачів, штабних офіцерів та військової поліції).
18 травня 1999 р. Верховна Рада України ухвалила Закон "Про участь України в міжнародних миротворчих операціях", підготовлений МЗС спільно із зацікавленими міністерствами і відомствами. У лютому 2000 р. Президент України ухвалив Указ "Про порядок розгляду пропозицій щодо участі України в міжнародних миротворчих операціях".
Україна повністю підтримала процес докорінної реформи миротворчого механізму ООН з метою підвищення його ефективності, який розпочався після представлення “доповіді Брахімі” (2000 р.). Наша держава надає активного сприяння цьому процесу в рамках різних органів ООН.
Делегація України бере активну участь у щорічних сесіях Спеціального комітету ООН з операцій з підтримання миру, який відповідно до свого мандата розглядає всі аспекти здійснення ОПМ ООН.
Серед нових форм співробітництва України з ООН на миротворчому напрямку треба відзначити поширення регіону дій українського авіаційного підрозділу в місії ООН в Ліберії на територію Сьєрра-Леоне, направлення українського миротворчого персоналу до складу групи охорони Місії ООН з допомоги Іраку.
Україна приділяє належну увагу такому напрямку співробітництва з Секретаріатом ООН, як організація підготовки в Україні міжнародного миротворчого персоналу на основі стандартизованих навчальних модулів, розроблених ООН та за сприяння інструкторів Організації. За результатами успішного проведення міжнародного курсу для військових спостерігачів ООН на базі Яворівського навчального центру експерти Організації сертифікували Курс підготовки офіцерів для багатонаціональних штабів при НАО України у відповідності стандартам підготовки ООН.
Враховуючи вагомий внесок України в миротворчу діяльність ООН наша країна домагається включення своїх представників до Департаменту з операцій з підтримання миру (ДОПМ). У 2008 році, завдяки проведеній роботі, до Секретаріату ООН було зараховано одного представника Міноборони та двох співробітників МВС України.
За 66 років, протягом яких учасники операцій ООН несуть вахту миру, миротворчість вийшла за кордони своєї традиційної ролі - з контролю дотримання угод про припинення вогню. Сьогодні миротворці ООН виконують такі завдання, як надання допомоги у політичному врегулюванні кризисних ситуацій, відновлення інститутів цивільного суспільства, сприяння поширенню прав людини, підтримки економічних і соціальних перетворень, спостереження за виборами, роззброєння нерегулярних формувань і колишніх бойовиків, просування програм гуманітарної допомоги і поселення біженців.
В даний час в миротворчих операціях, що проводяться під керівництвом Департаменту миротворчих операцій ООН, беруть участь більше 120 тисяч чоловік, що представляють більше 100 держав - членів ООН, що свідчить про пошану і довіру до цього інституту забезпечення миру і стабільності у всьому світі. Миротворча діяльність ООН це не лише засіб забезпечення загального миру, але також і ресурс виховання населення у дусі миру, прав людини і демократії.
|