Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Як дізнатися, коли лід безпечний

Як дізнатися, коли лід безпечний

1

Як дізнатися, коли лід безпечний

Зимові прогулянки, в тому числі з використанням снігоступів, поїздки на снігоходах, підлідна рибалка (з автомобілем або без), лижний спорт, катання на ковзанах і гри на льоду можуть бути небезпечними, якщо ви не можете визначити, чи достатньо міцний лід, щоб витримати навантаження. Існують різні способи для того, щоб оцінити потенційну надійність льодового покриття - можна спостерігати за кольором льоду і досліджувати його товщину, а також звертати увагу на зовнішні чинники, такі як температура, місцеві умови і особливості. Однак повністю виключити ризик під час проведення спортивних заходів неможливо. Якщо ви сумніваєтеся - не виходьте на лід; і вже тим більше не варто цього робити не по сезону рано або занадто пізно.

2

Кроки

3

Врахуйте, що лід ніколи не буває абсолютно безпечним . Погодні умови і непомітні або невідомі фактори можуть раптово перетворити, здавалося б, надійний лід в смертельно небезпечний. Прийміть усіх можливих запобіжних заходів з метою запобігання нещасних випадків і подбайте про те, щоб можна було негайно вжити рятувальні заходи, якщо щось піде не так.

4

Розробіть план екстреного порятунку . Попередьте знайомих, куди ви вирушаєте. На випадок якщо в той час, як ви вивчаєте льодові умови або развлекаетесь, відбудеться щось непередбачене, у вас повинен бути вироблений алгоритм дій, який дозволить вам дістатися до безпечного місця, де можна буде негайно отримати допомогу.

• Рада для новачків: відповідно до сезону ви повинні бути дуже тепло одягнені. Не нехтуйте засобами порятунку на водах, хоча б рятувальним жилетом, особливо якщо ви перевіряєте лід на міцність або відправляєтеся в поїздку на снігомобілях. Тримайте при собі льодоруб, який може допомогти вам вибратися, якщо ви потрапите в ополонку. Ніколи не вирушайте в дорогу в поодинці, візьміть з собою одного або двох друзів. Поставте знайомих до відома, де ви і ваші друзі знаходитеся і коли ви розраховуєте повернутися додому. Це не той випадок, коли можна проявляти безтурботність і діяти спонтанно.

• Майте при собі запасний набір теплої сухої одягу в водонепроникному речмішку. Завдяки цьому ви зможете зменшити ризик переохолодження, відразу ж змінивши промоклий одяг. Іншими корисними складовими рятувального комплекту є ковдру, грілки для рук і для ніг, товсті шкарпетки, запасні вовняні шапочки, свічки і сірники. Приготуйте всі ці речі на випадок занять будь-якими зимовими видами спорту, наприклад, катання на ковзанах. Для більш детального ознайомлення дивіться розділ «Речі, які вам знадобляться».

5

Зрозумійте, що міцність льоду визначається цілою низкою чинників, а не якимось одним . Про його надійності можна судити, оцінивши сукупність наступних показників:

• Зовнішній вигляд льоду - його колір, структура і особливості

• Товщина льоду - для тих чи інших видів діяльності визначена рекомендована товщина, про що можна прочитати нижче

• Температурний максимум протягом певного часу і протягом дня

• Сніжне покриття

• Глибина води під льодом

• Розмір водойми

• Хімічний склад води - солона вона чи прісна

• Погодні зміни в даній місцевості

• Протяжність льодового покриття

6

Вибирайте місця, де лід регулярно тестується на міцність відповідними службами . Такі служби можуть існувати при курортах, клубах, національних парках або в складі державних органів. Вони повинні проводити виміри щонайменше щодня. Поцікавтеся у співробітників цих служб про результати перевірки, цим ви забезпечите себе. Вони, як правило, користуються якісними вимірювальними приладами і мають доступ до досліджень, а ще вони багато знають про лід і добре підготовлені до позаштатних ситуацій. Ви позбавите себе від ризикованих випробувань льодового покриття на міцність і будете почувати себе впевненіше. Проте, це не означає, що про запобіжні заходи можна забути.

7

Поговоріть з місцевими жителями . Якщо ви приїжджий, не варто проявляти ніякого зарозумілості. Зайдіть в бакалійну лавку, рибальський магазин або магазин спортивного інвентарю і заведіть розмову, загляньте в поліцейську дільницю або в пожежну частину і розпитайте про небезпечні і безпечних місцях в окрузі. Нехай краще вони допоможуть вам зараз, ніж будуть виручати вас з біди пізніше.

8

Огляньте лід . Придивіться, чи немає на ньому будь-яких тріщин, розломів, підозрілих місць або нерівних поверхонь, і визначте його колір (а). Ви можете покладатися тільки на власний зір. Цей побіжний погляд допоможе вам вирішити, чи варто продовжувати дослідження.

• При наявності таких ознак вам краще відмовитися від будь-яких подальших спроб виходу на лід:

• Вода, підтоплюються кромку льоду, або поблизу від неї

• Б'ють під льодом ключі в ставках і озерах з джерельною підживленням.

• Наявність витоку або припливу у покритого льодом водойми

• Тріщини, розломи або ополонки

• Лід, який, мабуть, підтанув, а потім його знову підморозило

• Нерівні поверхні, яких ви не помічали раніше - наприклад, здиблені крижані гребені, викликані течіями або вітрами

• Запам'ятайте цю пісеньку: "Товстий і синій, перевірений і надійний; тонкий і крихкий - шлях надто ризикований."

9

Вам необхідно розбиратися в значенні тієї чи іншої забарвленості льоду . Але хоча це і досить корисний індикатор, покладатися тільки на колір не варто. Наприклад, лід будь-якого кольору, який зазнає впливу поточної води знизу, буде більш крихким, ніж лід, який відчуває такого впливу. Зазвичай, по колірному спектрі льоду ви можете зробити наступні висновки:

• Від світло-сірого до чорного - талий лід, який іноді утворюється, навіть якщо температура повітря нижче 32 ° F (0 ° C). Небезпечний: через недостатню щільності він не може витримати навантаження - тримайтеся подалі.

• Від білого до тьмяного, непрозорого - просочений водою сніг замерзає на поверхні льоду, формуючи ще один тонкий крижаний шар зверху. Такий лід занадто пористий, всередині його можуть бути повітряні кишені, тому він часто буває тендітним.

• Від синього до прозорого - лід високої щільності, дуже міцний, найбезпечніший, якщо, звичайно, він досить товстий. Не ризикуйте, якщо його товщина менше 4 дюймів (10 см).

• Строкатий і пухкий лід, званий також "гнилим" - не стільки через його кольору, скільки через його структури. Це талий лід. Він зрадницьки оманливий - дуже може бути, що він розтанув в середині або знизу, хоча зверху здається товстим. Найчастіше він зустрічається навесні і може мати коричневий відтінок через рослинних пігментів, бруду та інших природних матеріалів, що піднімаються до поверхні під час відлиги. Ви не ступите і кроку.

10

Перевірте товщину льоду . Якщо ви вже закінчили огляд і вам здається, що все в порядку, вам необхідно переконатися в цьому, дослідивши товщину льоду.

• Проводьте дослідження в присутності хоча б одного товариша (система взаємовиручки). Одягніть рятувальний комбінезон або інше рятувальний засіб і використовуйте мотузки, щоб в разі необхідності ваш друг міг витягнути вас.

• Виходьте на лід, тільки якщо кромка льоду достатня міцна. Якщо вона пухка або растрескавшаяся, заради вашої власної безпеки не варто продовжувати, адже прибережна крижана кромка сама тендітна.

• Щоб виміряти товщину льоду, зробіть сокиркою невелику ополонку або скористайтеся ручним буром.

• Вивчіть показники безпечної товщини льоду. Існують рекомендовані критерії, про які вам потрібно пам'ятати при будь-яких діях, що вживаються вами на льоду. (Майте на увазі, що їх дотримання рекомендується, але саме по собі не гарантує вашої безпеки.) Лід стає «безпечним» при товщині приблизно 4 - 6 дюймів (10-15 см). Навіть не думайте виходити на лід товщиною 3 дюйми (7,5 см) або менше. Однак, навіть при товщині в 9 - 10 дюймів (22,5 - 25 см), лід може таїти приховані загрози, такі як стрімка течія, яке невпинно підточує лід знизу. У цьому випадку навіть товстий лід може тріснути в будь-яку мить.

• У звичайних умовах, правила для безпечної товщини льоду наступні:

• 3 дюйма (7 см) (молодий лід) - "ТРИМАЙТЕСЯ ПОДАЛІ

• 4 дюйма (10 см) - підходить для підлідної риболовлі, лижних походів і піших прогулянок (витримує вагу приблизно 200 фунтів (80 кг))

• 5 дюймів (12 см) - придатний для одиночних снігоходів і снігомобілях (витримує вагу приблизно 800 фунтів (320 кг))

• 8 - 12 дюймів (20 - 30 см) - витримує одиночний автомобіль або групу людей (приблизно 1500 - 2000 фунтів (600-800кг))

• 12 - 15 дюймів (30 - 38 см) - витримує вагу легкого вантажного пікапа або автофургона

• Ці норми вважаються загальноприйнятими.

11

Майте на увазі, що товщина льоду не є однаковою всюди, навіть на одному і тому ж водоймі . Надійність крижаного покриття визначається не тільки за кольором і товщині, але і по ряду інших показників. Враховуйте також:

• Характер водойми: ставок це, озеро або річка, і чи присутній помітне протягом під льодом? Чи має водойму притоки або витік? Це може стати приводом для занепокоєння.

• Склад води: солона вона чи прісна? Морський лід зазвичай менш міцний і при однаковій товщині може не витримати таку ж вагу, як і прісноводний. Для отримання більш детальної інформації щодо точних критеріїв дивіться зовнішні посилання нижче.

• Температурний максимум і пору року: температура постійно змінюється. Враховуйте мікроклімат в даній місцевості. Зимовий лід набагато міцніше, ніж весняний, останній швидко тане і стоншується під променями сонця.

• Розмір і глибину водойми: льодостав на великих водоймах займає набагато більше часу, ніж на маленьких.

• Наявність снігового покриття: сніг є природним теплоізолятором; під снігом лід завжди тонший і менш міцний.

• Величина вантажу: який тиск ви піддаєте лід? Чи повинен він витримувати тільки вас або також і ваше засіб пересування? Людське тіло і снігомобілях з тим же самим тілом на ньому мають дуже різні параметри розподілу вагового навантаження.

12

Якщо у вас є хоч найменші сумніви, знайдіть альтернативу . Любителі катання на ковзанах завжди можуть скористатися льодовим катком або контрольованої частиною озера; лижникам і водіям снігомобілях можна порадити дотримуватися доріг на суші; пішоходам також краще обходити лід стороною. У будь-якому випадку їм усім необхідно мати при собі рятувальний комплект незалежно від того, куди вони збираються відправитися і як довго вони збираються бути в дорозі.

13

підказки

• Пам'ятайте, що наїжджені льодові дороги і переправи аж ніяк не роблять лід міцніше. Слід регулярно міняти маршрути.

• У випадку якщо вам НЕОБХІДНО перейти водойму по льоду, кращий спосіб для цього - опуститися на карачки і рухатися, широко розставляючи руки і ноги. Намагайтеся рухатися як ящірка, рівномірно розподіляючи вагу свого тіла. Взяти з собою довгу дошку або жердина - відмінна ідея. Якщо лід почне тріщати-а ви іноді отримуєте повторне попередження-покладіть жердину на лід і використовуйте для розподілу своєї ваги по більшій площі.

• Подорожуючи, ставитеся відповідально до інших людей. Якщо ви є керівником (в школі або спортивному таборі і т.п.), стежте за тим, щоб ваші підопічні не покидали певну вами територію і негайно ж повертайте їх назад. Переконайтеся, що встановлено досить попереджувальних значків, щоб катаються на ковзанах та ін., Не могли зробити непоправної помилки і вийти за межі безпечної зони. Необхідно також, щоб поруч обов'язково був присутній навчений наданню першої медичної допомоги людина з рятувальним комплектом.

• Собачі упряжки на льоду трохи безпечніше, бо собаки, можуть відчувати утворення тріщин. Все ж не робіть нічого ризикованого і будьте точно так само готові до нещасних випадків, як і при інших зимових видах спорту.

• Якщо ви повинні кататися на тонкому льоду (в буквальному значенні), переконайтеся, що вода неглибока (тобто 2 - 3 фути (60 - 90см)). Якщо ви провалитеся, то вимокне і замерзнете, але зможете вибратися на берег, не дивлячись на неприємні відчуття. Зрозуміло, для дітей це неприпустимо.

• Перетинати ненадійний лід удвох більш безпечно по різні боки рухомого по льоду каное. Не забудьте про весла. Вони можуть знадобитися вам на розводдях.

14

попередження

• Ця стаття стосується жителів країн з холодним кліматом, таких як Канада, північна частина США і Росія. Якщо у вашій країні або області відсутні звичайні зимові умови, врахуйте, що лід буде небезпечним в будь-який час року і навіть не думайте займатися нічим з вищеописаного без ради професіоналів, найкраще місцевих державних органів, уповноважених давати подібні рекомендації.

• Ніколи не пийте спиртного, займаючись зимовими видами спорту, - дочекайтеся повернення в своє житло або дачний будиночок. Алкоголь може викликати помилки при управлінні снігоходів, збільшити час реакції і погіршити здатність швидко діяти в надзвичайній ситуації. Алкоголь не допомагає боротися з холодом; насправді він збільшує тепловіддачу і може привести до гіпотермії.

• Ніколи не виїжджайте на лід, якщо він не був перевірений професіоналами і визнаний безпечним. Але навіть при виконанні цієї умови водії іноді провалюються під лід. Якщо ви повинні їхати, будьте напоготові - НЕ женіть, опустіть скла (включите грубку на велику потужність, якщо це завдає вам незручність) і отстегніте ваші ремені безпеки.

o Переконайтеся, що ви знаєте, як вибиратися з потопаючої машини, і ви обговорили рятувальні заходи з усіма пасажирами.

o Їдьте по льоду повільно, особливо наближаючись до берега. Чому? Вага машини-будь то снігомобілях, автомобіль або вантажівку-тисне на лід зверху. У міру вашого просування це викликає невелике, але чутливе хвильове коливання, яке поширюється по льоду перед вами. Ця хвиля може відбитися від берега при вашому наближенні. Залежно від вашої ваги і швидкості ця обставина може стати причиною крижаного розлому.

o Не беріть дітей в поїздки по льодових дорогах, хіба що у вас просто немає іншої можливості надати необхідну невідкладну допомогу. У вас не буде часу подумати про них, коли ви будете вибиратися з потопаючої машини.

• Водіям снігомобілях не слід їхати на великій швидкості - якщо вони не бачать, що попереду, швидше за все вони потраплять в ополонку, тому що не зможуть вчасно загальмувати. До того ж на слизькому льоду різко об'їхати раптово з'явилася полином може бути просто неможливо. Ймовірніше потрапляння в занос, в результаті якого ви якраз і попадете в воду. Краще залишайтеся на березі.

• Ніколи не катайтеся на ковзанах, не грайтеся і не пускайте в шлях по льоду, пішки, на лижах або на снігомобілях, в нічний час. Ви нічого не зможете побачити, якщо станеться нещастя і, швидше за все, не отримаєте допомоги.

• Не думайте, що раптове сильне похолодання робить лід більш безпечним. Насправді в цьому випадку лід стає крихким і ламким ще швидше, ніж під час короткої відлиги. Завжди перевіряйте.

• Те, що в обстеженій вами області лід здається безпечним, ще не означає, що десь в іншій частині цього ж водойми він буде таким. Якщо ви збираєтеся вийти за межі дослідженої вами області, ви знову повинні проводити перевірку або визначати межі зони безпеки.

• Коли ви рухаєтеся по лижній трасі або дорозі для снігомобілях, не використовуйте покриті льодом потоки, річки, ставки або озера в якості найкоротшого шляху, якщо вони не визнані такими місцевими властями і не обстежуються щодня. Люди часто прагнуть зрізати шлях в кінці дня, коли спортсмени втомилися і хочуть швидше дістатися додому і вже темніє; переважно в цей час відбуваються нещасні випадки, просто тому, що ви втомилися. До того ж вплив денного тепла позначається до кінця дня, коли лід стає найменш міцним.