«Школа виживання»

від Центру миротворчості

 

 

Ночівля в зимовому лісі: як не загинути?

У статті зібрано всю матчастину, яку вам потрібно вивчити перед ночівлею в зимовому лісі, щоб провести час з комфортом та у безпеці.
Туристи жартують: немае негоди, буває погане екіпірування. І нехай справедливо це лише частково, раціональне зерно тут є. При наявності досвіду і правильного спорядження, зимові походи - чудовий спосіб провести вихідні, а то і тиждень на свіжому повітрі. Але досвід, на відміну від снарядження, не купиш.
Перше, від чого хочеться застерегти: якщо ви в зимовому туризмі новачок, утримайтеся від одиночних вилазок. З вами поруч завжди повинен бути товариш, здатний надати першу допомогу при можливих травмах і обмороженнях, а також допомогти дістатися до людей, якщо ви не зможете зробити це самостійно. Які небезпеки вас чекають, крім можливост і дуже замерзнути? Під снігом не видно бурелому, ям, вимоїн - шанс зламати або пошкодити ног и досить великий. Додамо сюди ж голодну зимову звірину. Влітку вовк може не зачепити вас, так як і без туристів йому їжі достатньо, а взимку сірі часто ходять голодними. Одинаком перекусити вони не побояться - а галасливу компанію швидше за все обійдуть.

Одяг для зимового походу
Якою має бути одяг для зимового походу? Зрозуміло, тепл им, а ще й легк им та зручн им. Тому спортивним пуховикам тут рівних немає: його варто мати кожному. Ноги утеплюємо лижними штанами і теплим взуттям на розмір більшим вашого. Існує спеціальне взуття для зимового туризму, а якщо вам це дорого, куп іть в військторзі звичайні армійські зимові берц і. Вони теж непогано зігрівають,  до того ж  навіть перевищують показники кращого туристичного спорядження.
Під пуховик і штани вдяга ємо два шари одягу: термобілизну і вовняний комплект. Більше двох шарів не треба Все, що більше цього, лише зробить вас незграбним, але ніяк не зігріє. Тримайте в теплі голову, горло і поперек. Дуже зручний для зимового туризму пояс з верблюжої вовни. Не прикривайте шарфом о бличчя, навіть якщо воно горить від морозу - краще акуратно розтерти щоки долонями (не снігом!). В зимовому поході краще брати рукавиці , в них пальці, стикаючись, зігрівають один одного.

Облаштування табору
Сніг на місці ночівлі необхідно розчистити.  Голу землю накрива ємо клейонкою, зверху - товстим полеуретановим килимком - карематом. Товстий - це від сантиметра і більше. Для чого потрібна кейонка: пінка хоч і не сильно, але все ж вбирає вологу, яка потім замерзає і приносить масу неприємних відчуттів.
По тім зверх у ставимо намет. Існують спеціалізовані зимові моделі - вони дорожче і важче звичайних, але дозволяють обладнати всередині грубку, що під час сильних морозів необхідно. Якщо ж на термометрі -5 ... -10, ви цілком комфортно переночу єте і в звичайному туристичному наметі, якщо обкласти його снігом. Так, звучить дивно, але температура снігу - близько нуля, а навколишнього повітря - трохи нижче. До того ж, під затишним сугробікі вас не дістане вітер, тому сміливо і рішуче закопуйте свій барліг, попередньо накривши клейонкою для кращої гідроізоляції. Слідкуйте, щоб арматура витримала вагу снігу. Двошарові зимові намети годі й утеплювати - вони не бояться вітру та морозу.
Дуже важливо мати гарний спальник. Придатні зимові моделі коштують дорого, але економити на спальному мішку не можна. Якщо є можливість придбати пуховий ще краще  - в ньому  буде комфортніше, ніж удома в ліжку.
Укладаються в спальник без верхнього одягу. Його можна накинути зверху, але не лізьте в мішок прямо в пуховику - в ньому повно холодного повітря, як е прогріється нескоро. У взутті, зрозуміло, теж ніхто не спить. Щоб ноги не мерзли, натягнить дві пари шкарпеток: термошкарпетки відводять вологу, а зверху - теплі вовняні. На руки одягніть рукавиц і, на голову шапку.
Для обігріву намету николи не використовуйте  відкритий вогонь! Намет,  спальник, ваш одяг зроблені з синтетики, яка легко запалюється і добре горить. Тому , щоб уникнути нещасного випадку, місце ночівлі в зимовому лісі топлять закритою грубкою (спеціальний газовий обігрівач для намету можна купити в будь-якому магазині спортивно-туристичного спорядження), а якщо такої немає, заносять всередину розігріте на багатті каминня. Але не розпечене до такої температури, щоб від нього все почало тліти. Дим, як відомо, небезпечніший за вогонь: можна учадіти в своєму барлозі, так і не прокинувшись. В спальник підкладають пластикові пляшки з гарячою водою, що закип'ятили на вогні. Одну обов'язково покладіть у ноги, ще дві-три довільно. Краще кожну обернути тканиною - вийде щось на кшталт грілок, довше зберігатимуть тепло.

Провізіядля зимового походу
Якщо ви довго перебуваєте на холоді, ваше тіло витрачає багато енергії на підтримку тепла - тому їжа для зимового походу повинна бути калорійною. Є чудовий рецепт в'яленого м'яса білтонг. У в'ялених продуктах міститься максимальна кількість корисних речовин, так як вони не піддавалися термообробці - отже, вони найбільш корисни.
Ймовірно, ви чули про енергетичні батончик и. Зробити їх в домашніх умовах дуже просто, навіть простіше білтонгу - а по калорійності ці два продукти практично рівнозначні. Крім того, до складу таких батончиків входять продукти виключно рослинного походження, що особливо радує веганів. Вам знадоб ляться : стакан фініків, стільки ж горіхів ( або мигдаль, або арахіс) і стакан сушеної вишні. Горіхи мелемо в кавомолці, сухофрукти - в блендері (перед цим  замочити на півгодини), потім все це поєднуємо і добре перемішуємо. Додаємо пару ложок меду. Формуємо ковбаски, і кожну загортаємо у фольгу.
 Крім сво єї енергетично ї користи, мед є консервантом, тому ц і енергетичні батончики в холоді зберігаються тижнями. Це самий незамінний інгредієнт , з усіма іншими можете сміливо експериментувати. Можно взять насіння замість горіхів (зрозуміло, теж чищен е), а замість вишні - будь-які сухофрукти за смаком.  Фініки краще залишити: в них міститься маса легкозасвоюваних рослинних жирів. На морозі ви помітите, як хочеться саме жирної їжі.
Однак для виживання в зимовому лісі обов’язкова  гаряча їжа. Для цього розведемо багаття, приладна ємо над ним казанок. Зимовий турист-новачок може зіткнутися з  труднощами розведення багаття серед снігу . Категорично неможна вживати алкоголь в зимовому поході. Спирт змушує людину відчути оманливий жар, але при цьому погіршує координацію і самоконтроль, а головне - послаблює інстинкт самозбереження. П'яна людина здатна заснути, не подбавши про утеплення свого намету . Спочатку і так тепло, а вноч і можна просто замерзнути насмерть. Не ризикуйте, беріть краще в похід термос з чаєм.

Як розвести багаття взимку?
Волога - головний ворог вогню, тому перед тим як розвести багаття, перевірте майданчик. Розчистіть сніг на майданчику діаметром близько півметра. Дно краще викласти ялиновим гіллям - воно не дасть хмизу сиріти. Для розпалювання застосову ється береста, сухий мох, шишки, Потрибно настругати ножем тріски, додати смоли, сухого спирту, шматочок парафіну та свічки, гас. Хмиз в зимовому лісі завжди трохи вологий, а після відлиги , коли температура піднімається вище нуля і сніг тане, багаття розпалити ще складніше. Сушняк можна знайти, якщо з пня: зчищають ножем верхній мокрий шар деревини (вона трухлява і зріжеться легко), а коли дістанетеся  сухого, відколюйте трісочки, ставте їх шалашиком і підпалюйте.
 Смолиста деревина хвойних дерев горить навіть сиро ю. Відрізнити її можна за жовтуватим відтінком. А якщо знайшли на стовбурі наплив смоли - зчищайте і радійте. Її можна намазати на шишку, або нарізати шматочками і змішати з тріскою - в обох випадках вийде відмінне розпалювання.
Переночувати в зимовому лісі біля багаття мож ливо навіть без намету і спальника. Зрозуміло, поспати не вдасться, і про комфорт в такому випадку мова не йде - але якщо ви, наприклад, загубилися без жодного спорядження, палити багаття до ранку - єдиний спосіб вижити. Головне, з вечора наносити побільше хмизу, щоб вистачило на всю ніч: в темряві шукати хмиз буде набагато складніше.

Виживання взимку

Школа виживання

Центр миротворчества