Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Як зробити лук і стріли

Як зробити спис

1

Як зробити спис

Спис є одним з найдавніших видів зброї, які використовуються людиною. Перше спис представляло собою лише гостро заточену палицю з обпаленим над вогнем наконечником. Однак, з часом, ми навчилися обробляти залізо та сталь, що зробило спис безцінним предметом середньовічного збройового арсеналу. У сучасному світі спис використовується дуже рідко, але може виявитися дуже корисним в умовах виживання. Використовуйте описані нижче методи з особливою обережністю, якщо ви вирішили зробити спис з необхідності або для активного відпочинку. Пам'ятайте, що спис не є іграшкою, і з ним варто звертатися дуже акуратно.

2

Що вам знадобиться
• 180 - 250 сантиметрова жердина або палиця
• Гострий ніж або сокирка
• Близько метра мотузки або каната
• Молоток з круглим бойком
• Короткі цвяхи, наприклад для фінішної обробки
• Плоскогубці або кліщі
• Дрель
• Епоксидна смола

3

Змайструєте простий спис з гілки або жердини

4

Виберіть гілку або кол . В ході пошуку жердини для списа, постарайтеся підібрати таку його довжину, яка б відповідала вашому росту. В ідеалі, слід підібрати жердина, довжина якої вище вашого росту на кілька сантиметрів. Так вам буде зручніше з нею впоратися.
o Обрана жердина повинна бути приблизно 2,5-3,8 см в діаметрі.
o Тверда деревина, така як дуб або ясен, кращого за все підходить для даного вироби.
o При виготовленні списа в дикій місцевості вам слід підшукати поблизу молоде або недавно загибле деревце відповідного розміру.

5

Зробіть загострений наконечник . Використовуючи ніж або невеликий ручний сокиру, акуратно змоделюймо наконечник на одному кінці вашої жердини або палиці.
o Сформуйте наконечник списа за допомогою легких, чітких надрізів. Завжди зрізайте зайву деревину у напрямку від себе, щоб уникнути травм.
o Це завдання може виявитися досить трудомісткою. Навіть при використанні гострого ножа ви можете серйозно себе травмувати, зрізуючи зайву деревину.

6

Розведіть невеликий вогонь, щоб «запекти» наконечник списа . Зроблений вами на кінці списа наконечник слід потримати над вогнем, поступово провертаючи, поки деревина не поміняє свій колір. Продовжуйте провертати наконечник над вогнем, поки не побачите, що він повністю запікся.
o Вогонь ущільнює структуру деревини шляхом висушування, роблячи спис легше і міцніше. Волога деревина дуже м'яка, але під час сушіння вона стає більш твердою. У процесі сушіння кінчика списи над полум'ям ви просто видаляєте вологу з деревини.

7

Виготовте спис з наконечником з ножа

8

Знайдіть палицю або дерево відповідного розміру . При виготовленні подібного списи вам необхідно знайти рукоятку, яку можна легко обробити, але в той же час вона повинна бути досить міцною для того, щоб її можна було використовувати в якості зброї або інструменту. Намагайтеся не використовувати живі дерева, а ось недавно загиблі ідеально підійдуть для цієї мети.
o Знайдіть гілку діаметром 2,5 сантиметра.

9

Очистіть гілку . Ображати все відгалуження або щербини з обраної гілки і зробіть зручну рукоять. Також ви можете зрізати кору, щоб рукоять було зручніше тримати.

10

Зробіть «ложе» для ножа . Виберіть кінець гілки, на якому ви будете кріпити ніж. За допомогою гострого ножа зрізайте довгі, тонкі, вертикальні смуги деревини, поки у вас не вийде ложе для ножа.
o Зроблене ложе збалансує ваше спис і допоможе надійно зафіксувати ніж на рукояті.
o Упріть гілку в дерево або пень, щоб полегшити процес і зробити його більш безпечним.

11

Зафіксуйте ніж . Використовуйте мотузку або канат, щоб прикріпити ніж до гілки. Прив'яжіть один кінець мотузки до стовбура дерева, а інший оберніть навколо ножа та руків'я. Поступово відходьте, щоб мотузка натягнулася. Потім, утримуючи мотузку в натягнутому стані за допомогою ваги вашого тіла, починайте поступово намотувати мотузку навколо ножа.
o Оберніть ніж мотузкою аж до самої рукояті. Для забезпечення додаткової безпеки зробіть ще один шар намотування вниз по ручці. Завершіть намотування простим вузлом.

12

Поради
• Прикрасьте спис. Можете сміливо використовувати спис відразу ж після запікання його наконечника (або після фіксації металевого вістря). Але ви можете вирізати сподобалися орнаменти на рукояті. Також ви можете обернути рукоять шкірою, щоб захистити руки під час використання списа.
• Щоб прикріпити наконечник стріли або гострий камінь до підготовленої гілці або жердини, просто використовуйте той же метод обертання, як при виготовленні списи з ножовим наконечником. Однак замість вистрагіванія полки для вістря, ви можете зробити паз в центрі одного кінця гілки. Паз повинен знаходитися по центру обраного кінця, і бути досить широким для того, щоб забезпечити щільне прилягання.

13

попередження
• Перед кидком слід переконатися в тому, що позаду вас і по ходу траєкторії списи нікого немає.
• Будьте обережні, використовуючи ножі і сокири.
• Списи дуже небезпечні і можуть стати причиною серйозних травм і навіть смерті. Переконайтеся, що ви нікого не зачепите.