Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Як користуватися компасом

Як користуватися компасом

1

Як користуватися компасом

Вижити без компаса в глушині хоч і можна, але без нього дуже, дуже складно. Втім, щоб ніколи не загубитися і не заблукати, одних лише надійного компаса і точної топографічної карти мало, потрібно ще й вміти ними користуватися. Проте навчитися орієнтуватися за компасом не так вже й складно, що і доведе вам ця стаття.

2

Основи

3

Розберіться з відмітками на компасі . Звичайно, у кожної моделі компаса свій власний вид і дизайн, однак сконструйовані вони за схожим принципом. Так, зокрема, в кожному компас є магнітна стрілка, що вказує на магнітні полюси планети. Далі ми розповімо вам про те, з чого складається звичайний типовий компас:

• Основна плата - це прозора пластикова пластина, на якій закріплений компас.

• Стрілка напрямку руху - це стрілка на компасі, яка вказує напрямок.

• Кільце компаса - прозоре кільце, в якому закріплено компас, точніше - магнітна голка.

• Шкала поділів - крутиться дуга навколо компаса, розділена на 360 градусів.

• Магнітна стрілка - стрілка, що обертається усередині компаса.

• Стрілка напряму - НЕ намагнічена стрілка всередині компаса.

• Орієнтирні лінії - лінії на панелі компаса, прокладені паралельно стрілці напрямки.

4

Навчіться правильно тримати компас . Покладіть компас на долоню, а долоню піднесіть до грудей - це і буде правильним положенням компаса, коли ви подорожуєте. Якщо ж ви просто звіряєтеся з картою, то покладіть карту на рівну і плоску поверхню, а компас, відповідно, на карту, щоб точніше орієнтуватися на місцевості.

5

Визначте, в який бік ви дивитеся. По суті, це простий і швидкий спосіб зорієнтуватися на місцевості і зрозуміти, в який бік ви дивитеся і прямуєте. Отже, погляньте на магнітну стрілку. Якщо, звичайно, ви не йдете тільки на північ, вона повинна відхилятися в ту або іншу сторону.

• Повертайте шкалу поділок. Робити це потрібно до тих пір, поки стрілка напрямку не співпаде з магнітною стрілкою, тобто поки обидві стрілки не будуть вказувати на північ. Потім визначте, в який бік рухаєтеся ви, подивившись на те, куди вказує стрілка напрямку руху. Якщо та вказує на область між відмітками «Північ» і «Схід», то ви рухаєтеся на північний схід.

• Визначте, де напрямок стрілки руху перетнеться зі шкалою поділок. Щоб визначити свій напрямок точніше, уважніше подивіться на шкалу поділок. Якщо перетин відбувається навпаки цифри 23, то ви рухаєтеся на 23 градуса на північний схід.

6

Запам'ятайте різницю між географічним і магнітним Північними полюсами . Незважаючи на те, що обидва вони «північні», різницю між ними ви запам'ятаєте досить швидко, і ця різниця, до слова сказати, вельми важлива для правильної роботи з компасом.

• Північний географічний полюс - це та точка, де сходяться лінії довготи, намальовані на картах. У всіх карт ця точка одна і та ж - нагорі карти. На жаль, магнітне поле Землі неоднорідне, а тому і ваш компас буде вказувати не на географічний, а на магнітний Північний полюс.

• Північний магнітний полюс, відповідно, пов'язаний з магнітосферою Землі, точніше - з її нахилом, що становить близько 11 градусів від нахилу земної осі. Саме тому різниця між географічним і магнітним північними полюсами становить в ряді місць до 20 градусів. Відповідно, щоб точно визначити напрям і своє місце розташування, вам потрібно буде враховувати ще й магнітне схилення (а воно скрізь різне).

• Може здатися, що різниця несуттєва, проте помилка всього на один градус призведе до того, що, образно висловлюючись, кожен кілометр шляху буде відводити вас в сторону від мети на 100 метрів. А тепер уявіть, що буде, якщо треба пройти 10 кілометрів, 20 або 100. Відповідно, враховувати магнітне схилення просто необхідно.

7

Як навчитися враховувати магнітне схилення ? Гарне питання. Власне, що таке «магнітне схилення»? Це різниця між магнітним і географічним північним полюсом. Щоб вам було простіше працювати з компасом, можете додавати або віднімати значення магнітної відміни в градусах з вашого курсу, але це залежить від того, по карті або компасу ви орієнтуєтеся, а також від того, чи перебуваєте ви в області зі східним або західним відміною.

• Візьмемо як приклад США. Лінія нульового відміни проходить через Алабаму, Іллінойс і Вісконсин (правда, злегка по діагоналі). На схід від цієї лінії будуть області із західним відміною, тобто в цих областях північний магнітний полюс буде на кілька градусів на захід від північного географічного полюса. Відповідно, у всіх областях, що на захід від цієї лінії, вірно буде зворотне. Заздалегідь дізнайтеся значення магнітної відміни в тій області, де будете подорожувати - стане в нагоді.

• Припустимо, ви орієнтуєтеся по компасу в області із західним відміною. Відповідно, проклавши по карті курс, треба скоригувати його, вирахувавши з нього відповідну кількість градусів. Якщо ж ви перебуваєте в області зі східним відміною, то курс треба коригувати, додаючи до нього значення магнітної відміни.

8

Використання компаса

9

Обчисліть ваш напрям . Якщо ви йдете по лісі або по відкритій місцевості, то час від часу вам не завадить визначати свій напрямок. Для цього поверніть компас, поки стрілка напрямку не співпаде з напрямком, в якому ви йшли і будете йти. Магнітна стрілка співпаде з цим напрямом тільки в тому випадку, якщо ви рухаєтеся на північ

• Крутите дугу поділів, поки не встановите дугу так, щоб магнітна стрілка вказувала на позначку північ. Як тільки ви це зробите, відразу буде видно, який градус показує стрілка напрямку руху.

• Зведіть до мінімуму вплив магнітних варіацій місцевості, обертаючи дугу з поділами наліво-направо на відповідну кількість градусів (залежить від магнітної відміни). Подивіться, на яку оцінку на шкалі поділок вказує стрілка напрямку.

10

Продовжуйте рухатися в заданому напрямку . Для цього просто правильно тримайте компас, поверніться з компасом так, щоб магнітна стрілка ще раз вказувала на північ на панелі поділів. Почніть рух в сторону, на яку вказує стрілка напрямку. Звіряйтеся по компасу стільки, скільки буде потрібно, але при цьому будьте уважні, щоб випадково не зрушити панель поділів.

11

Зосередьтеся на орієнтирах, що знаходяться далеко . Щоб слідувати в заданому напрямку, подивіться на напрямок, куди вказує стрілка, і позначте для себе орієнтир в цьому напрямку (дерево, телефонний стовп і так далі). Чи не орієнтуйтеся на що-небудь занадто віддалене (гора), так як великі об'єкти не дозволяють орієнтуватися на місцевості з високою точністю. Як тільки ви досягнете орієнтира, користуючись компасом, визначте наступний орієнтир.

• Якщо видимість обмежена і ви не можете побачити віддалені об'єкти, користуйтеся попутниками, як орієнтиром (якщо, звичайно, вони у вас є). Стійте на місці, а їх попросите пройти у напрямку, яке показує компас. Поправляйте попутників, якщо вони будуть збиватися з курсу. Коли вони зникнуть з поля зору, крикне, щоб зупинилися і почекали вас. При необхідності, повторіть процедуру .

12

Перенесіть курс на вашу карту . Вставте картку на горизонтальній поверхні, покладіть зверху компас, так, щоб лінія напрямку руху вказувала на північ на карті. Потім розташуйте компас так, щоб його край проходив через вашу поточну позицію (але стрілка напрямку все одно вказувала на північ).

• Проведіть межу уздовж краю компаса і через точку вашої поточної локації на карті. Якщо ви будете дотримуватися цього напрямку, ваш шлях буде проходити по лінії, накресленої на карті.

13

Навчіться прокладати курс по карті . Для цього розташуйте карту на горизонтальній поверхні, зверху покладіть компас. Використовуючи край компаса як лінійку, з'єднайте точку поточної позиції з точкою, в яку ви прямуєте.

• Повертайте шкалу поділок, поки стрілка напрямку не буде вказувати на географічний північ на карті. Це також допоможе відкалібрувати оріентірние лінії компаса по лініях північ-південь. Як тільки шкала поділок буде налаштована, можете прибрати карту.

• Так ви скоректуєте магнітне схилення, додавши відповідну кількість градусів до областям із західним відміною, і вирахувавши з областей зі східним відміною. Це діаметрально протилежно тому, чим ви займалися, вперше прокладаючи курс за допомогою компаса, так що не переплутайте.

14

Використовуйте нові координати . Тримайте компас перед собою в горизонтальному положенні так, щоб стрілка напрямку вказувала в бік від вас. В результаті ви використовуєте стрілку напрямку руху як орієнтир, спрямований на точку призначення. Повертайтеся самі, поки магнітна стрілка не збіжиться зі стрілкою напрямку. Тепер ви стоїте лицем до місця призначення, зазначеного на карті.

15

Обчислюємо своє місце розташування, заблукавши

16

Виберіть три об'єкти, які відзначені на вашій картці . Вони повинні бути максимально віддалені один від одного, але залишатися в полі зору. Одна з найбільш важливих і в той же час складних завдань, для яких призначений компас, це орієнтація на місцевості в тому випадку, якщо ви заблукали. Якщо ж знайти на карті характерні пам'ятки або інші об'єкти, які ви бачите своїми очима, і ті об'єкти знаходяться досить далеко один від одного, то привітайте себе - ви вже «знайшлися».

17

Зорієнтуйте стрілку напрямки компаса на першому об'єкті . Якщо тільки цей об'єкт не на півночі, магнітна стрілка обов'язково відхилиться у бік. Повертайте шкалу поділок, поки стрілка напрямку не співпаде з магнітною стрілкою, що вказує на північ. Як тільки вони співпадуть, ви побачите, на якій позначці знаходиться лінія напрямку, що вказує на об'єкт. Виключіть місцеві магнітні варіації, підкрутивши шкалу поділок.

18

Перенесіть на карту орієнтацію об'єкта відносно сторін світу . Покладіть карту на горизонтальну поверхню і потім покладіть зверху компас так, щоб стрілка орієнтування вказувала на географічний північ на карті. Потім посуньте компас так, щоб його грань проходила через точку на карті, але при цьому ще й так, щоб стрілка орієнтування продовжувала вказувати на північ.

19

Прокресліть лінію, що проходить уздовж краю компаса і одночасно через точку вашого приблизного місця розташування . Це перша лінія з трьох, які вам потрібно буде прокреслити, щоб визначити вашу позицію на карті.

• Повторіть процес для інших двох об'єктів. Як тільки ви закінчите, у вас будуть три лінії, які утворюють трикутник на карті. Ви знаходитесь усередині цього трикутника. Його розміри залежать від точності ваших обчислень. Більш точні обчислення дають в результаті маленький трикутник, а з практикою і прийде результат, при якому лінії будуть перетинатися в одній точці.

20

Поради

• Ви можете тримати компас в умовному квадраті, затиснувши його межу двома великими пальцями (пальці будуть показувати L) і розставивши лікті в різні боки. Стати обличчям до об'єкта, на який ви орієнтуєтеся, дивіться прямо і проведіть лінію межу вами і об'єктом, на який ви орієнтуєтеся. Уявна лінія повинна виходити від вас і проходити через лінію напрямки компаса. Ви навіть можете прибрати пальці і уперти компас в живіт, щоб надійніше тримати компас. Єдине, переконайтеся, що на вас немає ременя з металевою бляхою або інших металевих предметів, які можуть відхилити магнітну стрілку.

• Щоб визначити своє точне місце розташування, краще скористатися тим, що знаходиться поблизу. Метод тріангуляції більше корисний в тих випадках, коли ви заблукали в пустельній, нічим не примітною місцевості.

21

Поради

• Для максимальної точності постійно звіряйтеся з компасом, орієнтуючись на стрілку напрямку і інші об'єкти.

• Відмітки на компасі зазвичай позначені червоним або чорним кольором. Північний полюс зазвичай відзначений як N, але якщо з якоїсь причини він не відзначений, спробуйте обчислити, де північ, направивши компас на північ або південь, щодо сонця.

• Для максимальної точності тримайте компас перед очима і дивіться на напрямок стрілки, щоб знайти орієнтири, що направляють точки і так далі.