Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Як орієнтуватися по зірках

Як орієнтуватися по зірках

1

Як орієнтуватися по зірках
До того як з'явилася система GPS і навіть перш ніж придумали компас, основним способом визначити напрям на суші або на море було орієнтування за зірками. Хоча сучасні технології полегшили людині знаходження потрібного напрямку, навчитися орієнтуватися по зірках все одно цікаво. Навчившись знаходити кілька зірок і сузір'їв, ви зможете визначати північ, південь, схід і захід, або ви просто можете вибрати зірку і стежити за її рухом.

2

Як знайти Полярну зірку (Північна півкуля)

3

Знайдіть Полярну зірку . Полярна зірка - найяскравіша зірка в сузір'ї Малої Ведмедиці. Її можна знайти в хвості Ведмедиці. (Стародавні греки, як і багато інших народів, вважали, що у ведмедів довгі хвости.) Зірка називається Полярної, тому що вона з'являється в межах одного градуса від зоряного північного полюса, і тому здається, що вона нерухома на нічному небі.
o У наш час, через те, що сім зірок Малої Ведмедиці виглядають як маленький ківш, деякі люди називають сузір'я Малої Ведмедиці Малим Ковшом.

4

Скористайтеся зірками-покажчиками, які допоможуть вам знайти Полярну зірку . Хоча Полярна зірка добре видно в північній частині неба на північ від екватора, її може бути складно помітити, особливо якщо ви точно не знаєте, що шукати. Ви можете знайти її за допомогою зірок в інших сузір'ях, службовців покажчиками до Полярної зірки.
o Найчастіше використовуються зірки-покажчики Муракамі і Дубге, дві зірки по краях Великого Ковша (Великої Ведмедиці), на протилежне стороні від його ручки. Слідуючи цим зіркам в напрямку горла Великого Ковша, ви зможете знайти Полярну зірку.
o У нічний час, коли Велика Ведмедиця перебуває нижче лінії горизонту, наприклад на початку ночі восени, ви можете знайти Полярну зірку, накресливши лінію через зірки в східній частині Великого Квадрата Пегаса - Альгеніб і Альферац (є насправді частиною галактики Андромеда) і зірку каф на правій стороні W-образного сузір'я Кассіопеї.

5

Як знайти вашу широту (Північна півкуля)

6

Знайдіть Полярну зірку . Скористайтеся одним з методів з використанням зірок-покажчиків.

7

Визначте кут в градусах між становищем Полярної зірки і північним горизонтом . Найточніший спосіб зробити це - скористатися квадрантом або секстантом, який дозволить вам прочитати кут на викривленій частини приладу. Цей кут дорівнює вашій широті на північ від екватора.
o Якщо у вас немає квадранта або секстанта, ви можете дізнатися приблизне значення кута, простягнувши кулак до горизонту і ставлячи кулак на кулак, поки не дійдете до Полярної зірки. Ваш протягнутий кулак становить приблизно 10 кутових градусів.

8

Як знайти південь (Північна півкуля)

9

Знайдіть сузір'я Оріона . Сузір'я Оріон, Мисливець, нагадує вигнуті пісочний годинник. Зірки Бетельгейзе і Беллатрикс утворюють його плечі, зірки Сайф і Ригель - коліна (або стопи). Три зірки в середині - Альнитак, Альнилам і Мінтака - утворюють пояс Оріона.
o У Північній півкулі Оріон бачимо в основному взимку і ранньою весною, але може бути помітний пізно вночі восени або перед світанком влітку.

10

Якщо зможете, знайдіть меч Оріона . Шукайте одну порівняно яскраву, одну тьмяну і одну розпливчасту зірки, як би звисають з Альнілама, середньої зірки в поясі Оріона. Вони утворюють меч Оріона, який вказує на південь.
o Розпливчаста «зірка» - це насправді Велика Туманність Оріона, зіркові ясла, де формуються нові зірки.

11

Як знайти південь (Південна півкуля)

12

Знайдіть Південний Хрест . Хоча біля Південного зоряного полюса і є зірка, Сигма Октанта, вона занадто тьмяна, щоб бути корисною в знаходженні півдня. Натомість шукайте яскраве сузір'я Південного Хреста, що складається з чотирьох зірок, що утворюють кінці горизонтальної та вертикальної частини хреста.
o Південний Хрест - настільки видатне сузір'я, що воно зображено на прапорах Австралії і Нової Зеландії.

13

Проведіть лінію уздовж зірок, що утворюють вертикальну частину хреста . Вона вкаже на південь.
o При бажанні можете визначити напрямок більш точно. Знайдіть дві зірки, звані Південними покажчиками - альфа і бета Центавра, що знаходяться на захід від Південного Хреста і як би вказують на нього. Подумки з'єднайте їх лінією і проведіть з її середини перпендикуляр до точки перетину з лінією, проведеної з Південного Хреста. Точка перетину вкаже строго на південь.
o Накресливши лінію уздовж двох зірок поперечини, ви знайдете на ній альфу Центавра, найближчу зірку до Землі після сонця. (Ця зірка також зображена на прапорі Австралії, але не Нової Зеландії.)

14

Як знайти схід чи захід (небесний екватор)

15

Знайдіть сузір'я Оріона . Як було зазначено вище, торс сузір'я виглядає як вигнуті пісочний годинник. Потім знайдіть найправішу зірку в поясі Оріона. Ця зірка, Мінтака, сходить і заходить в межах градуса від істинного сходу або заходу.

16

Як визначити напрям, слідуючи за становищем зірки (де завгодно)

17

Вставте в землю два кілочка. Кілочки повинні знаходитися на відстані близько метра один від одного.

18

Виберіть будь-яку зірку, яку видно на нічному небі. Для цього можна використовувати будь-яку зірку, але краще буде вибрати зірку яскравішою.

19

Зачекайте, поки зірка вийде з вирівняного положення з кілочками . Обертання Землі із заходу на схід приводить в загальному випадку до обертання зірок зі сходу на захід. Те, куди перемістилася зірка по відношенню до її початкового стану, де ви зафіксували її, вкаже на той напрямок, куди ви дивитеся.
o Якщо зірка піднялася, ви дивитеся на схід.
o Якщо зірка опустилася, ви дивитеся на захід.
o Якщо зірка зрушила наліво, ви дивитеся на північ.
o Якщо зірка зрушила направо, ви дивитеся на південь.