Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Як самостійно передбачити погоду

Як самостійно передбачити погоду

1

Як самостійно передбачити погоду

Зазвичай ми покладаємося на прогноз погоди. Проте, можна передбачити погоду самостійно за допомогою спостережень, якщо знати відповідні ознаки. Уміння передбачати погоду не тільки є захоплюючим хобі, а й може стати в нагоді в різних ситуаціях, наприклад під час туристичних походів. Дізнайтеся, на які ознаки слід звертати увагу, щоб правильно передбачити погоду.

2

Спостерігайте за вітром і повітрям

3

Визначте напрям вітру. Вітер являє собою переміщення повітряних мас з області з високим тиском в область з низьким тиском. Оскільки погодні умови рухаються із заходу, при західному вітрі гроза зміщується на схід, і зазвичай він віщує гарну погоду. У той же час східний вітер свідчить про те, що насувається негода.

• Напрямок вітру можна визначити за допомогою трави і листків. Підкиньте кілька травинок або листочків і простежте, в який бік вони полетять.

• Щоб визначити напрямок вітру, підніміть вгору змочений слиною палець. Ви відчуєте прохолоду на тій стороні пальця, звідки дме вітер.

4

Поспостерігайте за димом від багаття. Напрямок руху диму залежить від тиску повітря. При високому тиску дим піднімається вертикально вгору. У разі низького тиску дим стелиться вздовж землі. Якщо дим опускається до землі і тремтить, чекайте поганої погоди.

• Якщо дим опускається спіраллю до землі, значить, тиск повітря знижений, і насувається негода.

5

Зверніть увагу на затишшя. Перед грозою знижується тиск, і вітер може вщухнути. В результаті спостерігається короткий "затишшя перед бурею", для якого характерна відсутність помітного вітру. Якщо ви перебуваєте біля водойми, зверніть увагу на штиль і відсутність хвиль. Таке затишшя вказує на наближення грози.

• На цьому етапі помітні й інші ознаки насувається дощу, наприклад темні хмари.

6

Зробіть глибокий вдих. Закрийте очі і відчуєте запах повітря. Перед дощем запахи посилюються, в повітрі пахне вологою. При низькому атмосферному тиску рослини випускають в повітря випаровування, що надає йому запах, схожий на запах компосту. Якщо ви відчуєте в повітрі запах компосту, цілком ймовірно, що скоро почнеться дощ.

• У болотистій місцевості перед самим дощем можна відчути запах болотних газів. Він нагадує запах тухлих яєць, який виникає при гнитті рослин.

7

Зверніть увагу на вологість. Дощу часто передує висока вологість, що можна визначити за деякими ознаками (починають витися волосся, згортаються листя, набухає деревина). Ці ознаки свідчать про наближення грози.

• Вологість можна оцінити також за сосновим шишкам: при високій вологості вони закриваються, а в суху погоду розпускаються.

• Якщо ви живете в місцевості з високою вологістю, то для передбачення погоди використовуйте інші ознаки.

8

Зверніть увагу на хвилі. Якщо ви живете біля моря, придивіться до хвиль на поверхні води. Ці хвилі можуть бути викликані дме з моря вітром, який несе з собою дощ.

9

Спостерігайте за хмарами

10

Зверніть увагу на форму хмар. По виду хмар можна багато що сказати про майбутню погоду. Як правило, білі і високі хмари означають хорошу погоду, а низькі хмари темного кольору віщують дощ або бурю.

• Білі тонкі хмари зазвичай обіцяють ясну погоду.

• Плоскі хмари свідчать про те, що повітряні маси стабільні, в той час як пухнасті хмари означають їх нестабільність.

• Хоча невеликі купчасті хмари виглядають заспокійливо, вони часто віщують зміну погоди. Такі хмари можуть свідчити про те, що починається скупчення грозових хмар.

11

Придивіться до розташування хмар. Високі хмари зазвичай проходять повз, але при цьому погода може зіпсуватися протягом наступних шести годин. Низькі хмари віщують швидкий дощ. У міру наближення дощу хмари опускаються все нижче.

12

Зверніть увагу на колір хмар. Хмари можуть мати різні відтінки білого, сірого, чорного і коричневого кольору, і по цим відтінкам також можна судити про погоду.

• Чорні хмари означають, що назріває дощ без сильного вітру.

• Коричневі хмари свідчать про наближення дощу з сильним вітром.

• Білі хмари зазвичай віщують гарну погоду, хоча через деякий час може піти дощ.

• Сірі хмари зазвичай віщують легкий дощ. Однак іноді сіре небо означає, що дощ іде над великою територією і може затягнутися.

13

Подивіться на переміщення хмар. У напрямку руху хмар можна судити про майбутні зміни погоди. Крім того, зверніть увагу на те, переміщаються чи хмари окремо або разом.

• Низькі збираються хмари свідчать про наближення поганої погоди.

• піднімаються і розходяться в сторони хмари віщують поліпшення погоди.

14

Спостерігайте за небом

15

Зверніть увагу на ранкове червоне небо. Погодні умови переміщаються в заходу на схід, в той час як сонце встає на сході і сідає на заході. Червоне небо вранці означає, що на сході ясно, в той час як на заході похмуро, що і надає неба червоний відтінок. В цьому випадку із заходу насувається негода.

• При цьому колір неба може варіюватися від насиченого оранжевого до темно-червоного.

• Червоне небо ввечері служить сприятливою ознакою. Це означає, що з заходу насувається ясна погода, а погана погода віддаляється від вас на схід.

• В англійській мові є прислів'я: "Червоне небо вночі - морякам захват, червоне небо вранці - морякам попередження".

16

Придивіться, чи немає на заході веселки. Веселка на заході зазвичай з'являється, коли промені ранкового сонця проходять через вологе повітря на заході. Оскільки більшість грозових фронтів пересуваються із заходу на схід, якщо ви помітили веселку на заході, це означає, що через деякий час варто очікувати дощ.

• Якщо веселка з'явилася на сході, це означає, що дощ пройшов, і настане ясна погода.

• Старе англійське прислів'я говорить: "Веселка вранці попереджає про негоду".

17

Подивіться на місяць. Зверніть увагу на те, як вона виглядає. Якщо місяць чітко видно на чистому небі, чекайте похолодання. Якщо навколо місяця видно широкий ореол, значить, має бути дощ.

• Згідно з російської народною прикметою, "в повний місяць навколо місяця коло з'явиться - до кінця місяця чекай негоди". Кільце навколо місяця означає, що насувається фронт теплого повітря, що зазвичай призводить до дощу. Кільце видно з-за того, що світло від місяця проходить через кристалики льоду.

• Подвійний ореол навколо місяця може свідчити про те, що насувається сильний вітер і погана погода.

• Кажуть також "якщо місяць ясна - чекай морозу". У ясну погоду хмари не утримують тепло, яке випускає земна поверхня. Це означає, що вночі та вранці похолодає, хоча може обійтися і без інею.

18

Подивіться на зірки. Якщо ви підозрюєте, що скоро буде дощ, погляньте на зірки. Якщо ви зможете нарахувати більше десяти зірок, значить, дощ буде недовгим, в той час як менша кількість видимих ​​зірок віщує більш тривалу негоду.

• Якщо на небі не видно зірок, значить, воно затягнуте хмарами. У ясну погоду видно безліч зірок.

19

Спостерігайте за поведінкою тварин

20

Подивіться на мурашники. Перед дощем мурахи будують мурашники з крутими схилами. Якщо мурашники помітно підносяться над землею, хоча раніше вони були нижчими, це свідчить про наближення дощу.

21

Зверніть увагу на низько літаючих і ховаю щихся птахів. Низький атмосферний тиск перед грозою викликає у птахів дискомфорт у вухах, і вони літають нижче, щоб позбутися від неприємного відчуття. Якщо ви помітили велику кількість птахів на деревах і дротах, це вказує на те, що атмосферний тиск швидко падає. Можна також побачити, як птахи полюють на наземних комах. Така поведінка свідчить про наближення дощу.

• Якщо птахи літають високо в небі, можна очікувати гарної погоди.

• При наближенні шторму чайки зазвичай перестають літати і ховаються на березі.

• Зверніть увагу на великі групи сіли птахів.

• Перед дощем птиці затихають. Якщо навколо голосно цвірінькають і щебечуть птахи, це обіцяє хорошу погоду.

22

Зверніть увагу на перелітних птахів. Птахи відчувають атмосферний тиск і вибирають для перельоту хорошу погоду. Якщо ви побачите, що небо заповнене зграями перелітних птахів, це віщує ясну погоду.

23

Придивіться, їдять птахи під час дощу. Якщо дощ не триватиме довго, птахи зазвичай чекають, поки він закінчиться, перш ніж приступити до пошуків їжі. Якщо ж ви побачите, що птахи їдять під час дощу, значить, він обіцяє бути довгим. Птахи здатні відчувати коливання атмосферного тиску, що дозволяє їм передбачити погоду.

24

Подивіться, чи видно бджол і метелик ів. Перед дощем бджоли і метелики повертаються в безпечні укриття. Крім того, бджоли намагаються захистити вулик від негоди. Якщо навколо квітів не видно бджоли і метелики, значить, насувається дощ.

25

Зверніть увагу на корів. Вони зазвичай лягають перед грозою і тримаються ближче один до одного, якщо передчувають погану погоду. Мабуть, це пояснюється тим, що перед дощем холодає, а в холодну погоду корови прагнуть бути ближче до землі. Якщо корови лежать на землі, наближається дощ.

• Це відноситься тільки до коровам і не стосується іншої свійської худоби.

26

Зверніть увагу на змій . Перед негодою змії покидають свої гнізда навіть у теплу погоду. Якщо ви виявите змій в незвичних для них місцях або в той час, коли вони повинні ховатися, це віщує дощ.
• Змії можуть навіть передчувати землетрусу. Якщо ви побачите, що змія вибралася зі свого лігва і неспокійно поводиться, можливо, насувається землетрус.
• Зазвичай змії виповзають зі своїх гнізд в ясну погоду, щоб погрітися на сонці. Вони холоднокровні тварини і тому не люблять холод. Якщо змія покинула своє гніздо в холодну похмуру погоду, значить, насувається негода.

27

Якщо поруч є черепахи, придивіться до їх поведінки . Зверніть увагу на їх пересування: перед сильним дощем черепахи забираються на піднесені місця. Можливо, за один-два дні до дощу ви побачите повзучих по дорогах черепах.

28

Поради
• Для вимірювання змін в атмосферному тиску можна використовувати барометр. Заведіть зошит і записуйте в неї зміни в природі, які відбуваються при зміні атмосферного тиску. Будьте уважні, і ви зможете виявити свої власні прикмети, які допоможуть передбачати погоду у вашій місцевості.

29

попередження
• Самостійні прогнози погоди можуть не завжди бути правильними. Не ризикуйте своїм життям і життями інших людей тільки заради експерименту.
• Деякі погодні явища, наприклад торнадо, дуже складно спрогнозувати. Обов'язково зверніться до офіційного прогнозу погоди для вашої місцевості, якщо наближається сильний шторм, щоб дізнатися, де можна перечекати його в безпеці