Проходження лісу
Незалежно від того, за яким рельєфу буде пересуватися Ваша група, на ньому можуть зустрітися місця, пройти які досить важко.
Рух по лісу
Існує кілька простих правил. які знижують ризик травматизму при ходьбі по лісі.
• Якщо Ви йдете попереду, попереджайте товаришів про небезпечні місця: ями , пні, корені,що стирчать, слизькому місця, приховані вимоїни і т.д.;
• Рухайтеся по лісу ланцюжком з інтервалом 3-4 м .;
• Проходячи крізь хащі, притримуйте гілки, щоб вони не шмагали по обличчю того, хто йде за Вами слідом.
Швидкість руху в лісовій місцевості визначається рельєфом, рослинністю і наявністю стежок. При ходьбі по стежках, галявинах, луках (з невисокою травою) найзручніше йти зі швидкістю 4-5 км / год. В лісі без стежок, по болотистій місцевості, схилах, стлаником, через завали йти доведеться набагато повільніше і, отже, загальний денний перехід краще робити коротшим - всього декілька кілометрів.
Йти по лісі найзручніше по стежках, полянам і т.д. По стежці, навіть самйї зарослій або звірячії, йти набагато легше, ніж безпосередньо по азимуту. До того ж стежки пролягають так, що зустрічні на шляху перешкоди огинають або перетинають в найзручнішому для проходження місці.
По маршруту без стежки найкраще рухатися не поспішаючи, обережно, вибираючи найбільш безпечні місця. При такому темпі у Вас і Ваших товаришів буде менше ймовірності впасти і отримати травму. При русі по азимуту переглядайте шлях якомога далі, щоб не опинитися в непрохідній гущавині, в оточенні завалів, сильно зарослого, глибокого яру, розпадках або болотах і т.д. Не забувайте ,що саме Вам доведеться підлазити під дерева, зістрибувати, знову підніматися з рюкзаком за плечима.
Будьте дуже уважні, коли проходите через прогнилі дерева,що лежать, тим більше в дощову погоду, коли вони мокрі і слизькі. Якщо група змушена йти по завалу, слід бути дуже обережним (надавати відразу допомогу, використовувати в якості опори жердину і т. Д.). При крутих, вологих і слизьких схилах спуск і підйом безпечніше здійснювати за допомогою мотузкових перил.
Рух по стлаником
При походах чимало труднощів викликає проходження через стланик - зарості чагарнику висотою до 3 метрів з сильною і гіллястою, кореневою системою. Перш ніж рухатися крізь зарості чагарнику, уважно огляньте і сплануйте, як Вам краще через нього пройти. Одяг для такого переходу краще вибирати щільний, з довгими рукавами, а штани заправляти в чоботи або шкарпетки. Обережність дозволить Вам уникнути травми. Якщо є можливість, то такі зарості краще просто обминати.