Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Як забратися на гору

Як забратися на гору

1

Як забратися на гору

Для одних альпінізм - це екстремальний вид спорту, в той час як для інших - це приємне проведення часу, що вимагає сили і сміливості, терпіння і жертв. Цей спорт може бути дуже небезпечний і навіть смертельний, особливо, коли альпініст вибився з сил, потрапив в страшні природні умови, на сложнопроходімую місцевість, лід, або на інші перешкоди в горах. Недосвідченість, погана підготовка і неправильна екіпірування можуть стати причиною травм або смерті, тому дуже важливо знати, що потрібно робити.

Незважаючи на всі негативні моменти, коли ви все робите правильно, то альпінізм стає захоплюючим і винагороджує заняттям. Ця стаття описує керівництва для початківців і дає базові знання; в дійсності ж про кожен крок статті потрібно написати окрему статтю, вже були написані томи про альпінізм, тому радять витратити достатню кількість часу на самопідготовку. Ця базова стаття дасть вам зрозуміти, що включено в скелелазіння.

2

Кроки

3

Займіться своїм дослідженням. Перед тим як відправитися в гори, прочитайте якомога більше про необхідні вміння та про досвід інших людей. Дуже важливо зрозуміти рівень розумових зусиль, потрібних для того, щоб забратися на гору, також як і вимога бути в хорошій формі, і знати, як потрібно правильно користуватися обладнанням. Одним з найкращих способів зрозуміти це буде читання історій альпіністів, які зійшли на складні, цікаві вершини. Зараз у багатьох книжкових магазинах є окрема секція, присвячена мистецтву альпінізму, тому вам не складе ніяких труднощів знайти хороші книги по цій темі.

• Доброю книгою для початківців буде книга «Альпінізм: Свобода гір», написана Стівом М Коксом і Крісом Фуллаасом

• Подивіться відео про досвід інших альпіністів. Є багато хороших документальних фільмів про альпінізм.

• Дізнайтеся про те, коли найкраще забиратися на гору в різних регіонах світу. Якщо ви можете і зацікавлені в подорожах до цих гір за межами вашої країни, то для вас з'явиться більше можливостей через різні альпіністських сезонів по всьому світу. Наприклад, в Європі вибирайте період між червнем і вереснем, в Новій Зеландії - з грудня по березень, а на Алясці - червень і липень. В рамках цих узагальнених сезонів є різні варіанти, які залежать від кількості осіб, що здійснюють сходження, від непередбачуваності погоди і просто від того, що певні сезони краще за інших.

• Дізнайтеся все, що тільки можна знайти, про погодні умови і про гори. У горах створюються свої погодні умови (мікро-клімат). Дізнайтеся, як можна передбачити погану погоду, як орієнтуватися по хмарах, як перевіряти напрямок вітру, як визначати, що буде означати для вашого сходження зміна погоди протягом дня. Дізнайтеся, що робити на випадок грози.

4

Задумайтесь про силу вашого розуму. Багато що під час сходження на гору залежить від вашого розумового настрою, тому що вам буде потрібно приймати швидкі важливі рішення, що стосуються умов, напрямки та безпеки. Для багатьох альпіністів приємний такий розумовий виклик, тому що вони вириваються зі своєї щоденної рутини офісів і спокійного життя в світ, де від прийняття рішень випливають важливі наслідки, і де їх не на жарт перевіряють. Ось що можна запитати у самого себе:

• Чи легко ви піддаєтеся паніці або робите ви поспішні рішення? Такий тип темпераменту небезпечний при сходженні на гору, туди, де потрібні осмислені рішення, спокійне і чітке мислення і здатність швидко знаходити рішення проблеми.

• Чи в змозі ви терпіти біль, або ви віддаєте перевагу здатися і знайти щось менш напружений?

• Ви позитивно налаштовані по природі, але завжди правдиві по відношенню до самого себе? Ваша надмірна самовпевненість тут небажана, тому що вона може привести до серйозних проблем під час підйому.

• Ви добре вирішуєте проблеми?

5

Досягніть гарної фізичної форми. Альпінізм вимагає хороших спортивних якостей і хорошою витривалості, тому що це інтенсивне заняття з високим рівнем фізичної активності. Ви не можете просто так відправитися здійснювати довгий сходження, просто вставши з офісного стільця. Тренуйтеся і стаєте сильнішими, це стане вашим перевагою. Ось типи спортивних занять, які можуть допомогти вам:

• Біг і пробіжки, включаючи біг на витривалість.

• Прогулянки та піші походи, і нехай походи стають все більш важкими, можливо, десь вам доведеться дертися нагору.

• Заняття з вагами, або біг або прогулянки з вагами в рюкзаку або в руках під час підйому вгору.

• Потренуйтеся лазити по мотузці - корисними тренуваннями можуть стати заняття на місцевому скеледромі, уроки льодолазіння і ходьби по льодовику.

• Лижі і сноуборд (особливо якщо так ви збираєтеся спускатися вниз після того, як ви заберетеся на гору, що може бути дуже небезпечним, але вірогідним на деяких горах).

• Все, що робить вас сильніше і терпляче, це два важливих властивості під час підйому на гору.

6

Придбайте обладнання. Устаткування для альпінізму дуже специфічно і дійсно необхідно. У вас є два варіанти - купити його або взяти напрокат. Якщо ви вирішили його купити, то спочатку вам це може здатися дорогим заняттям, але якщо ви будете все купувати поступово, що важливо, так як ви будете тоді впевнені, що все підібрано за розміром, і якщо ви плануєте підкорити більше однієї гори, то це стане хорошою інвестицією. Якщо ви берете обладнання напрокат, то це вам не гарантує того, що все ідеально підійде за розміром, і що все буде новим і невикористаним, але якщо ви звернетеся до хорошого фахівця, то вам нададуть якісне перевірене обладнання. Швидше за все, буде правильним взяти обладнання напрокат для першого разу, щоб перевірити, чи сподобається вам альпінізм, а потім вирішити, чи будете ви купувати власне обладнання. Навіть якщо ви берете обладнання напрокат, вам доведеться купити кілька речей, наприклад, деякий одяг і, швидше за все, взуття, так як дуже важливо, щоб одяг відмінно підходила за розміром, на відміну, наприклад, від льодоруба або кішки.

• Перевірте список "Що вам знадобиться", він може стати вашим базовим списком обладнання.

• Пам'ятайте, що альпіністи стурбовані вагою обладнання, і на це є своя причина. Вам доведеться нести все з собою наверх в гору. Бути навантаженим непотрібним обладнанням - це не найкращий варіант для альпініста, тому вони завжди шукають можливість зменшити вагу обладнання, але щоб це не впливало на його безпеку. Це може збільшити вартість обладнання, так як легкі матеріали, такі як титан, будуть коштувати набагато більше, ніж їх великовагові аналоги.

7

Дізнайтеся все про етику альпіністів. Знати, як забиратися на гору - це не тільки фізичні і розумові аспекти. Багато гори знаходяться у віддалених районах, і ваше сходження буде впливати на місцеву навколишнє середовище. Вважається привілеїв забиратися на незаймані гори, і багато альпіністи дуже турбуються за те, щоб залишити за собою гору в її первісному стані, а також намагаються не зловживати місцевими пам'ятками і не гнобити місцеву культуру.

• Вивчіть набір правил «Не залишай сліду».

• Cтупайте м'яко, будьте адвокатом, який захищає дику природу, і дістаньте всі необхідні дозволи.

• Прочитайте Кодекс скелелазіння. Цей кодекс був розроблений з метою безпеки, він обов'язковий до прочитання всіма початківцями альпіністами. ]

• Жодне сходження не допускається поодинці, принаймні, вирушайте з друзями, які вже забиралися на гору.

8

Почніть тренуватися. Якщо ви маєте намір забратися на гору вперше, то ви можете записатися на курс для новачків, який стане вашою початкової підготовкою. З іншого боку, якщо ви збираєтеся йти в гору з компаньйоном, то вам потрібно позайматися до сходження, крім випадку, коли ви готові "вчитися в дорозі". Клуб альпіністів може запропонувати вам наступні спеціалізовані курси (і вам потрібно їх все знати):

• Ледолазание, вирізання ступенів з льоду, використання льодоруба.

• Техніка самозарубанія.

• Ковзання (техніка спускання), де ви ковзати вниз, використовуючи ваш льодоруб, щоб контролювати швидкість.

• Перетин ущелин, техніки порятунку в ущелинах і подолання снігових мостів.

• Використання ваших кішок, вміння їх надіти, ходити в них, особливі техніки і т.д.

• Ходіння по льодовику.

• Різні техніки скелелазіння, вміння знаходити маршрут, читати карти, користуватися гаками, клинами і болтами, зав'язувати вузли і вміння користуватися мотузкою (її кріплення і т.д.).

• тренування з безпеки при сніжної лавини. Це зазвичай окремий курс, ви можете записатися на такі курси в різних місцях по всьому світу, зазвичай їх проводять для лижників і сноубордистів, але це також відноситься до альпіністам і рятувальникам. Такий курс корисний, навіть якщо ви не займаєтеся скелелазінням взимку, але займаєтеся зимовими видами спорту.

• Техніки першої допомоги і сигнали до порятунку також викладаються в програмі даного курсу.

9

Сплануйте ваш перший підйом. Ваше перше сходження повинно підходити новачкам, і його бажано здійснювати з досвідченим інструктором. Рівень складності гори визначається і по його схилу і по місцевості. Гори розподілені по складності від простих до дуже складних з великою кількістю рівнів між. Початківець альпініст повинен завжди підніматися на "просту" гору для початку, але вживати всіх заходів застереження, тому що це все ж гора, і неважливо, наскільки вона "проста". У різних країнах є різні системи оцінки рівня складності, тому для початку вам потрібно провести невелике дослідження. Вам також знадобиться зрозуміти, що таке скельний нахил (від дуже складного до неймовірно важкого) і льодовий нахил, якщо на тій горі, куди ви плануєте забратися, вони є.

• спробує не технічні гори, за якими потрібно "прогулюватися" наверх, такі як гора Елберт і гора Кіліманджаро. Це допоможе вам дізнатися, що означає піднятися вище, дізнатися про зміну погоди та отримати відчуття витраченої вами енергії.

• "Де" забиратися - це залежить від того, де ви живете, який у вас бюджет і т.д., але рекомендується вибирати щось простіше на ваш перший або пару перших виходів. Так у вас почне з'являтися відчуття сходження, будуть не такі сильні перепади висот, і ви зможете витратити більше часу, концентруючись на техніці, а не на занепокоєнні про вашу витримці, кисневому голодуванні і нестачі умінь. Пам'ятайте, що кожне наступне сходження може бути трохи складніше і вище, але не перестарайтеся на самому початку.

• Добре вивчіть майбутній вам підйом. Перевірте регіон, погоду в той час року, коли ви збираєтеся забиратися на гору, відомі небезпеки і всі можливі шляхи сходження на цю гору. Новачкам слід завжди вибирати маршрути, що рекомендуються для найлегшого підйому, якщо вам щось буде незрозуміло, то розпитайте гідів або місцевих жителів.

• З'ясуйте про всі доступні укриття біля підніжжя гори і по дорозі на вершину. Дізнайтеся все про правила користування ними та про оплату.

• Знайдіть карту сходження і дізнайтеся все, що ви зможете знайти про маршрути. Завжди беріть з собою карту в похід; ображати краю карти, якщо ви переживаєте через зайвої ваги речей.

10

Продовжуйте покращувати ваші навички і пробуйте складніші маршрути. Наступного разу спробуйте вже льодовикові піки гори, де потрібно інше обладнання і основні навички скелелазіння. Вулкани - це відмінні гори для початківців з базовими навичками, їх ви пройдете легко. Наприклад, Монт Бланк, Рейнір, Бейкер і вулкани в Еквадорі та Мексиці, а також гори в Непалі. Якщо у вас вже є хороші скелелазні навички, то на цьому етапі ви можете забратися і на Гранд Титон, і на гору Стюарт.

• Поїдьте в такі експедиції, які потрібні довгі піші переходи, хороші технічні навички скелелазіння і загальні знання про альпінізм. Починаючи з цього для вас немає вже ніяких меж.

11

Знайдіть хорошого супроводжуючого. Найкраще, що ви можете зробити - це вступити в клуб альпіністів неподалік від вас. Через такий клуб і його широку мережу контактів ви швидко знайдете інші групи, так ви зможете знайти хорошого гіда, якому можна буде довіритися. Самі клуби організовують групові походи, які часто діляться на рівні від початківців до досвідчених альпіністів, так ви можете багато чому навчитися і зустріти інших людей, захоплених альпінізмом.

• Поговоріть на зустрічах клубу з більш досвідченими альпіністами. Від них ви можете дізнатися набагато більше, ніж з книг, і вони можуть порадити вам вчителя або, щонайменше, познайомити вас з потрібними людьми, які допоможуть вам в подальшому.

• Клуби зі скелелазіння відправляються зазвичай на більш технічно складні гори, ніж комерційні організації, які організовують походи. У міру того, як ваші навички будуть поліпшуватися, пам'ятайте про це, щоб розширювати свої можливості.

12

Підготуйтеся до поїздки. Якщо ваша гора не так далеко, то у вас буде менше підготовки, на відміну від тієї ситуації, коли вам доведеться довго подорожувати до самої гори. Якщо у вас поблизу немає гір, то вам потрібно дістатися до них, забронювати готель, а якщо вам потрібно далеко летіти, то також вам доведеться подумати про обмеження багажу, про вимоги по візі і т.д. В обох випадках подумайте про придбання страховки на випадок втрати обладнання, медичної евакуації, травм і смерті.

• Акуратно зберіть обладнання. Якщо вам потрібно перевозити на літаку ваші льодоруб, кішки і взуття, то пакуйте їх дуже акуратно. Деякі з цих речей можуть порвати сумки і розірвати інше обладнання, або випасти і загубитися. Коли ви будете їхати на машині, не забудьте закріпити ваше обладнання в безпечному місці, щоб вони не вилетіло вперед, якщо ви будете різко гальмувати.

• Перевірте, чи потрібні вам спеціальні дозволи. Для багатьох відомих гір тепер потрібні дозволи для безпеки, контролю і дозволу з питань навколишнього середовища.

• Навіть якщо такого дозволу не потрібно, вам слід завжди дізнаватися заздалегідь, де можна буде залишити інформацію про ваше подорож, обов'язково залиште інформацію про відправлення і приблизний час повернення у місцевої влади, які відповідальні за цю гірську місцевість, і у ваших членів сім'ї або друзів .

13

Зрозумійте, що вам буде потрібно мати з собою в момент, коли ви вже підніміться на гору. Перед початком походу зазвичай розбивають базовий табір. Якщо ви робите сходження разом з вашою групою, то у них може бути побудована тимчасова будівля на місці базового табору, тому дізнайтеся все про це у ваших колег. Базовий табір служить точкою відправлення, і іноді ви можете провести достатню кількість часу в цьому таборі, просто чекаючи поліпшення погоди, все це залежить від складності гори і сходження. Для менш вимогливих гір базовий табір знадобиться вам всього на одну ніч перед вашим відправленням з вашим напарником або групою.

• Скористайтеся цим часом, щоб перевірити ваше спорядження двічі або навіть тричі. Перевірте, чи все у вас є, що вам потрібно (тут допоможе заздалегідь складений список) і перевірте, чи все працює так, як вам потрібно.

• Перевірте все інше, включаючи їжу, воду, одяг і т.д.

• Поговоріть з вашим напарником про маршрут і про те, які вас можуть очікувати перешкоди на шляху, погодні умови, ймовірні проблемні місця і будь-які інші моменти, які слід обумовити. Подивіться разом карту цієї місцевості і добре завчіть маршрут. Подивіться всі інші можливі маршрути, які можуть стати в нагоді вам в якості безпечних виходів на випадок, якщо щось піде не так.

• Зробіть вправи на розтяжку, прогуляйтеся, зробіть пробіжку і т.д. - то, що ви зазвичай робите, щоб тримати себе в формі.

• Добре поїжте і йдіть раніше спати.

14

Почніть сходження. Цей крок описаний тут просто, насправді для сходження потрібна велика кількість технік, які залежать від гори. Тут вам знадобляться всі ті книги, які ви прочитали про цю гору, і ради всіх бувалих альпіністів. Більшість з альпіністів починають похід «дуже» рано вранці, щоб встигнути повернутися до настання темряви, або, якщо ви будете спати на горі, щоб встигнути дійти до потрібного місця до настання темряви. Після того як ви перевірите, що у вас все готово (то, що ви запакували минулого вечора), після хорошого сніданку, починайте ваше сходження з вашим напарником. Покажіть всі ваші вміння, отримані до того, як приїхати на цю гору.

• Дотримуйтеся маршруту, якщо вам по дорозі нічого не заважає.

• Робіть те, що вас просить ваш супроводжуючий. Якщо ви початківець альпініст, то вам слід довіритися мудрості досвідченого альпініста, але не забувайте обмірковувати ваші вчинки і будьте відповідальні.

• Робіть регулярні короткі привали, щоб поїсти вашу дає енергію їжу, трохи відпочити і перевірити ваш напрям. Однак не залишайтеся довго там, де ви можете занадто сильно охолодитися.

• Не забувайте про воду. На холоді ваш організм швидко зневоднюється, тому що вам здається, що ви не хочете пити, тому не забувайте про воду.

• Завжди будьте разом з іншими альпіністами.

• Насолоджуйтесь вашою компанією. Робіть фотографії і будьте горді фактом сходження.

15

Спускайтеся, маючи в запасі достатня кількість часу, щоб повернутися в безпеці. Пам'ятайте, що спуск небезпечний і важкий. Здається, що спускатися набагато легше, ніж підніматися, але саме при спуску відбувається велика кількість бід, тоді, коли ви вже не так сильно сконцентровані.

• Постійно думайте про хороших доріжках і під час сходження і під час спуску.

• Забирайтеся там, де це безпечно. Швидше і безпечніше дертися зовні.

• Будьте дуже обережні під час спуску на мотузці; такі спуски в кінці дня часто плачевно закінчуються, тому що люди вже втомилися, вони неправильно фіксують зв'язки, ламають стропи, і, в цілому, вони вже не так сконцентровані.

• Під час спуску пам'ятайте про падаючих каменях, лавини, поганому снігу і снігових мостах.

• Будьте прив'язані. Вам вже здається, що ви майже у базового табору під час переходу за останнім льодовику, але якщо ви не прив'язані і раптом впадете, то тут все і закінчиться.

16

Поради

• Постійно пийте. При холодній погоді людям здається, що вони не хочуть пити, але холод і висока фізична активність означають, що вам постійно потрібно пам'ятати про рідини.

• Забирайтеся на гори в групах і з досвідченими альпіністами. Ніколи не вирушайте в поодинці; якщо ви в якийсь момент подумали, що добре б повернутися додому, то неодмінно вирушайте!

• Умійте визначати всі ознаки нестачі кисню, втоми і гіпотермії; не тільки для вас, але і для інших, так як вам потрібно це знати на той випадок, якщо хто-то забредая і продовжує рватися вперед замість того, щоб зупинитися і звернутися за медичною допомогою.

• Завжди акуратно ставитеся до хвастощів. Краще повернутися додому і потім спробувати знову, ніж зайти надто далеко і ніколи не повернутися.

• Це спорт «на все життя». Ви можете насолоджуватися альпінізмом в будь-якому віці, за умови, що у вас гарна фізична форма і правильний настрій.

• Якщо на шляху сходження немає туалетів, носите весь ваш сміття з собою.

17

попередження

• Скелелазіння - це небезпечний екстремальний вид спорту. Тренуйтеся з досвідченим альпіністом перед вашим першим походом. Ніколи не забирайтеся на гору поодинці.

• Не намагайтеся підкорити складну гору, поки ви не напрацюєте достатньо досвіду на більш простих горах і їх складнощі. Пам'ятайте, наскільки небезпечно скелелазіння на високих горах. Найнебезпечніше скелелазіння (за даними 2008 року): Аннапурна (8091 м), де 130 альпіністів пройшли вищий рівень, коли загинули 53 людини, тобто середній рівень смертності - 41%; гора Нангапарбат (8125 м), де 216 альпіністів пройшли вищий рівень і 61 людина загинула, тобто середній рівень смертності - 28,24%, і К2 (8611 м), де 198 чоловік дійшли до другої в світі найвищої вершини і 53 людини загинули. Середній рівень смертності К2 - 26,77%.