У людини, яка вперше потрапила в джунглі і не має істинного уявлення про їх флорі і фауні, особливості поведінки в цих умовах, в більшій мірі, ніж будь-де, з'являється невпевненість в своїх силах, очікування небезпеки, пригніченість і нервозність. Своєрідність і незвичайність обстановки в поєднанні з високою температурою і вологістю повітря гнітюче діють на психіку людини. Нагромадження рослинності, обступають з усіх боків, сковувати рухи і обмежує видимість, викликає у людини страх закритого простору. Це стан, який посилюється що панує навколо півмороком, заповненим тисячами слабких звуків, проявляється в неадекватних психічних реакціях - загальмованості і нездатності до правильної, послідовної діяльності або в сильному емоційному збудженні, яке веде до необдуманих вчинків. У міру звикання до обстановки тропічного лісу це стан проходить тим швидше, чим активніше людина буде з ним боротися.
"Первинні" джунглі легко розпізнати за кількістю гігантських дерев. Верхівки цих дерев утворюють щільний навіс на висоті понад 100 футів над землею. Під цим навісом мало світла або підліску. За таким джунглях пересуватися важко, але можливо.
"Первинні" джунглі були в багатьох районах очищені від рослинності для того, щоб можна було займатися сільським господарством. Ця земля, якщо її очистити і залишити без обробки, знову перетворюється в джунглі; вона перетворюється на суцільний килим з щільного чагарнику і витких рослин. Це - «вторинні» джунглі, і перетинати їх набагато важче, ніж «первинні».
Більше половини землі в тропіках так чи інакше обробляється, а також буває відведена під наділи. Перш за все це пов'язано з виробництвом гуми, чаю, кокосових горіхів. Якщо ви потрапляєте на плантацію, стежте за людьми, які доглядають за врожаєм, - вони можуть надати вам допомогу.
Під час тропічних дощів «первинні» або «вторинні» джунглі неприємне місце для житла або пересування.
Суха, поросла чагарником місцевість більш відкрита, ніж вологі джунглі, але пересуватися по ній складно через відсутність топографічних орієнтирів, населення і доріг. Проте, за ним можна пересуватися, використовуючи компас, набравшись терпіння і керуючись здоровим глуздом.
пересування
Пересування в джунглях може безпечно здійснюватися, якщо ви не будете панікувати. Якщо ви залишилися один в джунглях, в залежності від обставин, перш за все потрібно розслабитися і проаналізувати положення. Ви повинні:
- Визначити більш точно загальний напрямок руху до безпечного місця. Якщо немає компаса, використовуйте сонце і годинник як допоміжні засоби для визначення напрямку;
- Взяти запас води та їжі;
- Рухатися в одному напрямку, але не по прямій лінії. Обходьте перешкоди, уникайте боротьби з ними. На ворожій території використовуйте переваги природних укриттів і притулків;
- Незалежно від швидкості руху через кожну годину рекомендується робити 10-15-хвилинну зупинку для короткочасного відпочинку та підготовки спорядження. Приблизно через 5-6 ч влаштовується великий привал. 1,5-2 ч буде досить, щоб набратися сил, приготувати гарячу їжу або чай, привести в порядок взуття та одяг;
- Щоб не збитися з маршруту, навіть маючи компас, кожні 50-100 м слід намічати помітний орієнтир;
- Існують певні способи пересування по джунглях; нехтування ними веде тільки до шрамів і подряпин. За необхідності працюйте плечима, стегнами, згинайтеся, присідайте або випрямляйтеся, прискорюйте або уповільнює рух.
притулок
* Вибір місця *.
1) Місце для стоянки намагайтеся вибрати на високому, відкритій ділянці, подалі від боліт. Тут не так будуть вас дошкуляти комарі, земля буде суші і більше ймовірності, що місце буде продуватися вітерцем.
2) У гірських джунглях ночі холодні. Обходьте вітряні місця.
3) Уникайте пересохлі русла річок. Іноді після дощів, які пройшли настільки далеко від вас, що ви навіть не підозрюєте, що пройшов дощ, вони можуть наповнюватися протягом декількох годин водою.
* Тип притулку *. Тип споруджуваного притулку залежить від часу, яким ви володієте для його спорудження, і від того, чи буде воно постійним або тимчасовим. В якості притулку в джунглях можуть бути:
- Просте притулок, зроблене з парашута, перекинутого через мотузку або ліану, натягнуту між двома деревами;
- Притулок, зроблене з рами у формі літери А і покрите товстим шаром листя пальми або іншого дерева, шматками кори або зв'язками трав. Покрийте під нахилом дах листям, як черепицею, знизу доверху. Цей тип притулку вважається ідеальним, оскільки його можна зробити повністю водонепроникним. Для цього використовуйте широке листя молодого бананового дерева. Залишайте на плоскому камені костровіще або на викладених плоских маленьких каменях. Коли камені добре нагріються, покладіть на них лист і дайте йому почорніти і стати глянсовим. У цьому стані лист стає більш водонепроникним і міцним і може використовуватися для покрівлі. Після того як притулок буде готово, викопайте невелику дренажну канавку внизу пагорба, яка буде забезпечувати вам сухий підлогу.
* Постіль *. Не спіть на землі: зробіть собі постіль з бамбука або маленьких гілок, покривши їх листям пальми. Гамак, зроблений з парашута, може замінити ліжко. Ви можете зробити тверде покриття з гілок дерев, папороті: кора мертвих дерев все ж краще, ніж нічого.
вода
Знайти воду в джунглях буває неважко:
- Вода з чистого струмка з швидкою течією, з каменями - хороший джерело води питної та для миття, за винятком тих районів, де відомо присутність шістозоми. Перед вживанням води зробіть її придатною для пиття, прокип'ятивши або обробивши хімічним шляхом;
- Досить чисту воду можна отримати з брудних струмків або озер, викопавши в землі яму 1-6 футів від краю берега. Дайте просочитися воді і відстоятися бруду;
- Воду з тропічних струмків, заплав та боліт можна пити лише після її обробки;
- Воду можна отримати з винограду і інших рослин. Бамбукові паростки і винограду - хороші джерела води.
Кокосові горіхи, особливо коли вони зелені, дають молочний сік, який і приємний, і корисний як поживний продукт, якщо його вживати невеликими порціями. Цукровий сироп можна отримати, якщо зрізати квіткові нитки. Кокосові горіхи доступні протягом усього року. Цукровий сироп можна отримати з наростів на дереві, плодів інших пальмових дерев.
їжа
У джунглях існує багата їжі. Але деякі види отруйні. Будь-яка їжа, яку з'їдає мавпами, в основному безпечна для людини. У багатьох населених пунктах тропічних районів оброблювані фрукти і овочі удобрюються людськими відходами і можуть стати джерелом інфекції. Ніколи не їжте ці фрукти і овочі сирими, якщо вони не очищені повністю від шкірки. Варіть всі овочі перед тим, як їх їсти.
* Риба *. У тропічних водах водяться деякі представники отруйних риб, але в основному багато їх різновиди їстівні. Найбезпечніша риба, яку можна їсти, це та, яка була спіймана у відкритому морі або на глибині, за рифами. Для виживання людина може використовувати в якості їжі на узбережжі молюсків, равликів, змій, омарів, морських їжаків і маленьких восьминогів. Прилипали зустрічаються в достатку в більшості тропічних річок.
1) Їжте лише невеликі шматки риби. Якщо не буде негативних наслідків, можна спокійно продовжувати їсти рибу.
2) Тропічні риби швидко псуються і їх потрібно їсти відразу після вилову. Ніколи не їжте нутрощі або ікру жодної з тропічних риб.
3) Загальновідомі способи рибного лову напевно виявляться успішними в джунглях.
* Рослини *. Деякі види рослин отруйні, і їх треба уникати.
1) Біле мангровое або «засліплювати» дерево. Ця рослина зустрічається на болотах, в гирлах річок або на узбережжі. При торканні сік утворює пухирі. Ви можете осліпнути, якщо сік потрапить в очі.
2) Коровій чагарник. Ця рослина зазвичай зустрічається в хащах і місцевості, покритої чагарником, але ніколи в звичайному лісі. Пелюстки квітів і стручки викликають роздратування. Сліпота може виявитися результатом контакту з очима.
3) Цельтіса західний. Ця рослина дуже поширене, особливо в ставках і недалеко від них. Воно отруйно і викликає відчуття печіння, якщо до нього доторкнутися.
4) Дурман смердючий. Це бур'ян, характерний для покинутих і культивованих земель. Всі частини цієї рослини, особливо насіння, отруйні.
5) Панг. Ця рослина зустрічається головним чином в малайських джунглях. Його насіння містить синильну кислоту. Воно небезпечно в сирому вигляді, але якщо підсмажити, то можна їсти.
6) Послаблюючий горіх. Насіння цієї рослини діють як сильне проносне.
7) Рицина. Ця рослина схоже на кущ, нерідко зустрічається в хащах і на відкритих місцях, має отруйні насіння і діє як сильне проносне.
8) блювотний корінь. Ця рослина в достатку зустрічається у всіх тропічних зонах. Має апетитний білий або жовтий плід (зовні схожий на маленький апельсин), дуже часто зустрічається в Південно-Східній Азії. Плід має надзвичайно гірку м'якоть і насіння, що містять високотоксичний отрута.
Одяг
Якщо тіло не прикрите повністю, воно стає вразливим для укусів комах, порізів і подряпин. Ви повинні мати:
- Досить вільну і довгий одяг, щоб заправляти її в рукавички і шкарпетки;
- Досить міцну одяг, щоб витримати носку в суворих умовах;
- Головні антимоскітні сітки і рукавички, що захищають від колючок;
- Кишені для носіння предметів першорядної важливості - карт, компаса, сірників;
- Армійське обмундирування передбачає спеціальне взуття для джунглів. Це найкраще взуття для джунглів.
здоров'я
*Загальні положення*. Не думайте, що вам вдасться уникнути ворога і залишитися живим в районах джунглів, якщо ви не будете підтримувати фізичну форму. Навіть в ідеальних умовах це важко, але шанси можна збільшити, слідуючи деяким правилам, продиктованим здоровим глуздом.
1) Не поспішайте. Ніколи не прагніть перемогти джунглі швидкістю це неможливо.
2) Уникайте підійматися на високі місця, якщо тільки це не пов'язано з визначенням напряму руху. Переходячи по плоскій місцевості віддавайте перевагу обхідні шляхи.
3) Слідкуйте за ногами, частіше міняйте і періть шкарпетки. Захищайте взуття від тріщин і гниття, змащуючи її жиром.
4) Якщо вас прихопить лихоманка, не намагайтеся пересуватися. Зачекайте, поки спаде температура. Випивайте багато води.
5) Кліщі, п'явки, москіти, комахи та інші паразити являють собою реальну небезпеку здоров'ю і вашої безпеки. Боріться з ними, використовуючи кошти від комах або уникаючи районів, де їх буває особливо багато.
6) Уникайте заражень. В умовах тропічної спеки і вологості рани дуже схильні до зараження. Постарайтеся захистити рану або болячку, покривши її чистою пов'язкою. По можливості стерилізують пов'язку.
7) Запобігайте виснаження через спеку, судом і теплових ударів, відновлюючи в результаті потовиділення витрата води і солей. Пийте більше придатної води, якщо у вас є сіль, розмішайте 2 таблетки солі у флязі води. Якщо ви відчуваєте вплив спеки, відпочиньте в тіні і випивайте по половині фляги такий підсоленої води кожні 15 хвилин. Продовжуйте таке лікування, поки не відчуєте себе краще. Уникайте сонячних опіків.
8) Постійну небезпеку в джунглях представляють незліченні колючки, що стирчать в різні боки уламки гілок, піловідниє краї листя пальми панданус. Навіть незначні садна і подряпини, нанесені ними, легко інфікуються, нагнаиваются, якщо їх негайно не змазати йодом або спиртом. Особливо довго не гояться порізи, спричинені використанням гострих, як бритва, краями розщеплених стовбурів бамбука і стеблами деяких трав.
9) При купанні в тропічних річках або переході їх убрід можна піддатися нападу крокодилів. У південноамериканських водоймах не меншу небезпеку становлять піраньї - невеликі, з людську долоню, риба чорної, жовтої або фіолетового забарвлення, з великою лускою, немов обсипаною блискітками. Запах крові викликає у піраній агресивний рефлекс, і, напавши на жертву, вони не заспокоюються доти, поки від неї не залишиться один скелет.
* Хворобливий стан і температура *. Широко розповсюдженими для тропіків хворобами є:
- Малярія;
- Дизентерія. Її викликають забруднена їжа або питна вода;
- Лихоманка піщаної мухи. Вона має симптоми, схожі на малярію. Забезпечте рясне пиття (воду або іншу рідину) хворому і дайте йому відпочити до того, як спаде температура. Якщо є аспірин або «АРС», можна давати дорослим по 2 таблетки кожні чотири години протягом 3-4 днів;
- Тиф. У тропіках можна зустріти кілька різновидів тифу, серед яких переносяться блохами, вошами і кліщами. Спільними симптомами є: сильний головний біль, слабкість, температура і загальні хворобливі відчуття. У хворих зазвичай темніє обличчя і деякі можуть мати рожеву плямисту висип. Деякі форми тифу невиліковні і мають смертність до 40 відсотків. Дуже важливо уважно ставитися до особистої гігієни, уникати контакту з вошами, блохами, шаленими гризунами і зараженої кліщами трав'янистої місцевістю. Для людей, що мають щеплення, тиф, переносимий вошами, проходить в більш легкій формі і навіть непоміченим. Не забувайте поновлювати щеплення;
- Тропічна лихоманка;
- жовта лихоманка.
http://um.co.ua/4/4-14/4-146592.html
Разное
Школа виживання
Центр миротворчества |