РАНИ
Причини. Безпосередня дія травмувального агента.
Ознаки. За характером травмувального агента розрізняють рани різані, колоті, рвані, скальповані. Залежно від ушкоджених судин, розрізняють рани з артеріальною, венозною і змішаною (здебільшого) кровотечею. При суто артеріальній кровотечі колір крові ясно-червоний. Кров біжить цівкою. Притиснувши судини вище місця поранення, зменшують або й зовсім спиняють кровотечу (рис. 13.12. - Прим. З.Ф.).
Рис. 13.12. Місця притиску артерій для зупинки кровотечі
При суто венозній кровотечі колір крові - темний. Кров тече безперервно непульсуючою цівкою. Піднявши кінцівку догори, зменшують кровотечу.
Рани можуть проникати в порожнину черепа, в грудну і черепну порожнини (див. опис ушкоджень черепа і головного мозку, грудної клітки, живота).
Поранення м'яких тканин кінцівок може супроводжуватися відкритим переломом кісток (див. "Відкриті переломи кісток").
Інфекція може призвести до запалення рани, що характеризується появою пульсуючого болю, почервонінням і набряканням країв шкіри. При цьому спостерігається погіршення загального самопочуття, що супроводжується лихоманкою, підвищується температура тіла, додається лімфаденіт, лімфангоїт.
Перша допомога, лікування, транспортування
1. Обробити навколишні ділянки шкіри настойкою йоду, розчином марганцевокислого калію або брильянтової зелені.
2. Припудрити рану порошком стрептоциду, пеніциліну або стрептоміцину.
3. Ввести під шкіру або внутрішньом'язево 1500 АО протиправцевої сироватки.
4. При кровотечі накласти на рану тугу пов'язку або зробити тампонаду рани стерильними марлевими серветками і міцно забинтувати. У разі безупинної артеріальної і венозної кровотечі у зв'язку з пораненням великої судини, накласти джгут. Якщо це зроблено правильно, то кровотеча припиняється, і зникає пульс нижче від місця накладення джгута. Не пізні те ніж через годину джгут обов'язково послабити. Якщо кровотеча не припинилася, його накладають знову.
5. При пораненнях в обличчя, шию, живіт тощо, де неможливо накласти джгут, безпосередньо в рані притиснути рукою судину, що кровоточить, а потім зробити тугу тампонаду рани марлею і накласти міцну пов'язку.
6. При початкових ознаках запалення засипати в рану порошок стрептоміцину, пеніциліну, стрептоциду.
7. Транспортувати залежно від стану потерпілого. При шоку, кровотечах, проникних пораненнях, відкритих переломах - у лежачому або сидячому положенні.
Філіпов З.І. Спортивний туризм. Організація і методика спортивно-туристичної роботи
http://tourlib.net/books_ukr/filipov13-3-2.htm
Здоров'я
Школа виживання
Центр миротворчества