«Школа виживання»

від Центру миротворчості

 

 

Допомога при укусі отруйної змії чи комахи

Туристи, які подорожують районами, де водяться отруйні змії, повинні носити штормові штани та високе взуття. В тайгових походах найбезпечніше ходити у ґумових чоботах. У гірських районах безпечно ходити в черевиках з високим рантом та манжетами.

Перед походом необхідно вивчити особливі ознаки отруйних змій, щоб розрізнити їх від неотруйних. Наприклад, вуж має дві яскраві жовті плями на голові.

На місці укусу змії видно дві цятки - сліди її зубів (після укусу отруйних комах на шкірі залишається одна цятка).

Ознаки укусу змії: припухлість на місці укусу, відчуття печіння, слабість і біль голови, серцебиття, судоми, лихоманка.

Перша допомога. Необхідно провести дезінфекцію ранок йодом (спиртом). На місці укусу необхідно зробити хрестоподібний розріз шкіри стерильним ножем (прогріти над полум'ям, протерти спиртом) та почати висмоктувати отруту з кров'ю та періодично полоскати рота водою. Категорично забороняється висмоктувати кров, якщо на слизовій губ та рота у того% хто це робить, є ранки або тріщинки! Висмоктувати кров та спльовувати необхідно протягом 15-20 хвилин від моменту укусу. Можна поставити медичну банку. Потерпілому необхідно надати горизонтального положення в затіненому місці (ураженій кінцівці - повну нерухомість) та напоїти гарячим чаєм. Пити потрібно багато - до 2-3 літрів. Доцільно прийняти сечогінні препарати - це прискорить виведення отрути з організму. По можливості, потерпілого необхідно доправити до медичної установи.

При укусі отруйної комахи (тарантул, фаланга, скорпіон) вживають таких же заходів, як і при укусі змії.

У разі укусу оси або бджоли слід видалити жало (оса жало не залишає) та змастити шкіру йодом або спиртом. Найкращі результати дає застосування холоду (накладення льоду). Цей засіб швидко знімає больові відчуття та гальмує розвиток набряку і токсичного процесу. Особливо ефективно діє накладання холоду при укусі бджоли в порожнину рота. Однак, на жаль, не завжди в поході під руками є лід. Наступного дня можна накласти горілчаний (з розведеного спирту) компрес.

Заспокоюють біль зріз цибулини та часнику, молочний сік кульбаби та сік із листя чебрецю.

Щоб запобігти укусам отруйних комах, особливо, у південних районах, де вони часто трапляються, - слід ретельно оглядати перед сном спальні мішки та намети. Зранку необхідно оглянути взуття та струсити одяг перед тим, як його одягати.

Лісовий кліщ - паразит, який переносить вірус кліщового енцефаліту -важкого запалення центральної нервової системи, яке супроводжується високою температурою, сильними головними болями, блюванням, судомами та може призвести до паралічу. Потрапивши на одяг, кліщ швидко пересувається, шукаючи щілину, якою можна потрапити до тіла. Укус кліща - невідчутний, оскільки при укусі він вводить в ранку знеболювальну речовину. Людина починає відчувати свербіж та запалення шкіри лише на 2-3 день після укусу. Найчастіше кліщ вгризається в тіло у прихованих місцях - під пахвами, на шиї, за вухами та в паху.

Кліщ найбільш активний з травня до початку липня.

Допомога при укусі кліща. Виявивши кліща на тілі потерпілого, ранку та кліща необхідно змастити будь-яким жиром (олією, смальцем, топленим маслом), закриваючи в такий спосіб доступ повітря до тіла кліща. Через декілька хвилин кліщ почне сам вивільнятися з ранки (зазвичай кліщ на половину свого тіла занурюється в тіло людини), і тоді його легше видалити з тіла. Не рекомендується кліща видавлювати або виривати з тіла. У такому випадку в тілі людини (в ранці) може залишитись голова кліща або частина тіла, що може призвести до гноїння рани. Після процедури видалення кліща ранку та руки необхідно продезінфікувати йодом та спиртом. Якщо через 2-3 дні потерпілий почуває себе гірше, групі необхідно вжити заходів для швидшого виходу з тайги, щоб доправити хворого до медичної установи.

Профілактика захворювання кліщовим енцефалітом. Перше, що необхідно зробити, готуючись до тайгового походу, - провести щеплення від кліщового енцефаліту. Важливе значення має одяг туриста. Бавовняна (лляна) сорочка повинна заправлятися у штормові штани, туго перетягнуті ременем. Під сорочкою добре носити футболку або тільняшку. Штани краще заправити у високі шкарпетки або гетри. Голову пов'язують хустиною (банданою) та накривають каптуром штормової куртки.

Слід пам'ятати, що кліщ найбільше полюбляє затінені, вологі місця в густому підліску, в малинниках та в молодих заростях вільхи. Найбільш активні кліщі зранку та ввечері.

У тайзі рекомендується оглядати відкриті частини тіла кожні 2-3 год. Зранку (після сну), в обідню перерву та ввечері кожен турист повинен ретельно оглянути тіло та провести детальний огляд одягу, особливо складки одягу та шви.

Комарі, мошка, ґедзі (оводи)
не є отруйними комахами, але під час походу добряче дошкуляють туристам, адже через свербіж місця укусу комах людина стає дратівливою; втрачає сон та апетит.

Для запобігання укусам комах та для відлякування їх від людини найкращим засобом є репеленти - відлякувальні рідкі речовини "ДЕТА", "РЕПУДІН", "НА ПРИВАЛІ" та креми "ТАЙГА" І "ТАБУ".

В місцях особливого поширення комах туристи надягають марлеві накидки та сітки Павловського, які теж необхідно обробити речовинами, що відлякують комах.

Перед сном марлеві пологи та антимоскітні сітки намету теж доцільно обробити репелентами.

Філіпов З.І. Спортивний туризм. Організація і методика спортивно-туристичної роботи

http://tourlib.net/books_ukr/filipov13-3-6.htm

Здоров'я

Школа виживання

Центр миротворчества