Створивши людину, природа створила також все необхідне для його довго, здоровою і щасливого життя. Потрібно лише вміти правильно використати її "інструменти", - і хвороби відступлять. Цілющі рослини та лікарські трави - це дар природи, доступний практично кожному.
-
Вирушаючи в похід, потрібно захопити аптечку з медикаментами, які зможуть знадобитися в самих різних ситуаціях.
Але якщо потрібних ліків під рукою не виявилося або аптечку ви просто забули вдома?
Тоді скористаємось лікарськими рослинамиі..Більщість трав ми приймаємо за бур'яни, навіть не підозрюючи про їх цілющі властивості.
Більше 1000 з них мають ті чи інші лікувальні властивості і використовуються в народній або офіційній медицині. Народна медицина використовує практично всі види рослин, що мають визнане лікувальний значення.Лікарськими називають види рослин (або грибів), що мають визнану лікувальну дію для різних хвороб або використовуються для виготовлення лікарських препаратів і фітосборов. Близько 40% препаратів сучасної медицини проводиться з рослинної сировини і майже 50% - за її участю.
Найважливіше для збору лікарської рослини не сплутати її із шкідливими рослинами. Багато лікарськіх рослин відносяться до сімейства зонтичних, в якому трапляються отруйні види і тому визначати рослини потрібно дуже ретельно. У цьому допомагають довідники, що містять детальний ботанічний опис рослин, кольорові фотографії та малюнки.
Збирати слід тільки зазначені частини рослин і ніколи не збирати під час дощу, туману або при сирій погоді. Найбільш сприятливим часом є перша половина дня, коли рослини вже просохнуть від ранкової роси. Зібрані рослини повинні бути чистими, оскільки не допускається їх миття. Грунт в місці збору не повинен бути забрудненим, а місце збору розташовуватися навіддалі від полів або лугів, що піддаються обробці засобами проти бур'янів і шкідників.
Найпопулярніші лікарські рослини України: подорожник, звіробій, кропива, ромашка, календула, шипшина та інші.
Лікарські рослини можуть не тільки вилікувати, але й підтримувати наш організм в хорошому тонусі, збільшити працездатність, поліпшити якість життя,...
ПОДОРОЖНИК
Використовують для лікування саден і ран, він зупиняє кровотечу, прискорює загоєння, а фітонциди мають протизапальну і антибактеріальну дію.
Спосіб застосування.
Пару листочків подорожника трохи розминають до появи соку, прикладають на рану і потім перев'язують. Тримають близько 1 години, потім рану відкривають на 1-2 години і знову прикладають подорожник.
За допомогою подорожника також лікують опіки, фурункули, нариви, виразки і гнійні рани.
ЗВІРОБІЙ.
Для загоєння відкритих ран свіжо зірвані листя звіробою трохи розминають і накладають на рани. Для зупинки кровотеч готують відвар з квітів і листя звіробою.
10 грам звіробою заливають 0,2 літра окропу і настоюють. Приймають по одній третині склянки 3-4 рази на день.
КАЛЕНДУЛА.
Хворе горло ефективно лікує календула.
Одну столову ложку квітів рослини заварюють в 0,2 літра окропу дають трохи охолонути і вже теплим відваром полоскати горло через кожні 2-3 години (причому чим частіше, тим краще).
Також календула має сильну бактерицидну, ранозагоювальну, протизапальну дію.
Широко використовують як жовчогінний і спазмолітичний засіб.
КОРА ДУБА.
При діареї хороший результат дає кора дуба.
Зрізають верхній шар дубової кори і сушать, а потім подрібнюють.
Дві великі столові ложки цієї кори заливають 0,2 літра окропу і варять близько 20 хвилин. Потім п'ють по 100 мілілітрів відвару 3 або 4 рази на день
Мати й мачуха
«Мати-й-мачуха» - народна інтерпретація, основою для якої послужили листя рослини, холодне зовні і пухнасте - зсередини. Його користь - лікування кашлю та інших бронхолітичних захворювань. Мати-й-мачуха містить алкалоїди, що мають антибактеріальну дію, і інулін, що підвищує якість засвоєння їжі і покрашуючий травлення. Інулін можна зустріти в складі спортивних добавок.
користь:
"Комплекс горечей" мати-й-мачухи покращує секрецію шлункового соку;
відвар рослини знімає м'язові і суглобові болі;
допомагає при запальних шкірних захворюваннях (фурункульозі, акне);
допомагає при надмірної пітливості ніг;
сприяє лікуванню інфекційних і запальних захворювань (ангіна, тонзиліт, Фаренгейті);
допомагає при стоматологічних проблемах (пародонтоз, запалення ясен);
лікує бронхолітичні захворювання.
Протипоказання:
Не рекомендується застосовувати розчин рослини при вагітності, гострих захворюваннях шлунково-кишкового тракту, астенії, а також для лікування алкоголізму.
полин
За всю історію існування полину було виведено близько 400 видів його. На нашу країну припадає близько 180 видів, найпопулярніший з них - полин гіркий.Рослина має пряме стебло (висотою ок. 1,5 м) з листям і жовтими (інодіі червоними) квітками. У стеблах і листках полину гіркого сконцентровано безліч корисних речовин і ефірних масел. Також в полину виявлено каротин, аскорбінова кислота, солі калію, яблучна і бурштинова кислоти. До речі, ще один популярний вид полину - естрагон, який точно вам відомий як тархун. Полин гіркий входить до складу абсенту і деяких інших вермутів.
користь:
стимулює життєдіяльність організму;
дає організму тонус;
володіє очисними властивостями;
бореться з гнійними інфекціями;
володіє глистогінною дією;
допомагає при лікуванні екземи, бронхіальної астми і ревматизму;
використовується для полоскання порожнини рота при неприємному запаху;
Протипоказання:
Полин не рекомендується вживати при вагітності, недокрів'ї, кровотечах, ентероколітах, виразці шлунка, гастритах. У великих дозах полин здатний викликати розлад нервової системи.
хвощ
Хвощ польовий - багаторічна трав'яниста рослина, відома городникам як бур'ян. Хвощ розмножується спорами, виглядає як міні-ялинка та трохи нагадує кінський хвіст (хвощ - похідне від хвіст). Як і личить бур'яну, хвощ не має своєї історичної батьківщини, відомо тільки що в різних країнах, в залежності від клімату, його висота так само різниться. Наприклад, в Росії він досягає не більше 1-1,5 м у висоту, а ось в Південній Америці можна зустріти і 12-метрове рослина.
Хвощ містить в собі безліч корисних речовин і елементів - вітамін С, флавоноїди, солі калію, солі кремнієвої кислоти, гіркоти, сапоніни, каротин, смоли і дубильні речовини.
користь:
зупиняє кровотечі;
загоює рани і виразки;
має сильну сечогінну дію;
проявляє спазмолітичну, протимікробну, протизапальну і загальнозміцнюючу дію;
лікує діарею;
лікує екзему, лишай і дерматит;
рекомендований до профілактики туберкульозу;
корисний при артриті, артрозі, ревматизмі,
Протипоказання:
Застосування хвоща протипоказано при вагітності, нефрозах і нефриті.
Ехінацея
. У природі існує всього 9 видів ехінацеї. Самим вивченим видом є ехінацея пурпурова, її-то і застосовують в лікувальних цілях. Ехінацея схожа на ромашку (тільки пелюстки іншого кольору),. В якості лікарської сировини використовуються стебла, квіти, листя і кореневища з корінням. Ехінацея - потужний рослинний антибіотик.
користь:
надає імуностимулюючу дію;
підвищує опірність організму до вірусних та інфекційних захворювань (за рахунок кавової кислоти);
надає протизапальну і знеболювальну дію;
допомагає при опіках, фурункульозі, ранах, абсцесах, кропивниці, укусах комах і змій, екземі, герпесі та інших шкірних захворюваннях;
застосовується при захворюваннях, викликаних впливом ультрафіолетових променів, іонізуючої радіації, хронічними запальними процесами;
допомагає при лікуванні поліартриту, ревматизму, гінекологічних розладів, простатиту, захворюваннях верхніх дихальних шляхів.
Протипоказання:
Не рекомендується приймати ехінацею годуючим і вагітним жінкам а також при наявності аутоімунних захворювань і туберкульозі.
Увага! При наявності гострої стадії вищевказаних захворювань перед застосуванням даних рослин необхідно проконсультуватися з лікарем. Дітям до 12 років дані рослини, за рідкісним винятком, не рекомендовані.
Аїр звичайний - трав'янистий багаторічник, що живе на дуже вологому грунті зміцнюючись в ній своїм розгалуженим кореневищем (до 3 см завтовшки), яке використовують для вживання всередину.Аір відноситься до групи ароматичних гіркот і застосується при шлунково-кишкових захворюваннях, хворобах жовчовивідної системи, при втраті апетиту і для загального підвищення тонусу травного тракту.
М'ята перцева - це багаторічна, запашна, трав'яниста рослина, висотою 60-80 см. Цвіте м'ята перцева в другій половині літа - в липні
М'ята перцева - це один з видів м'яти, всього їх на даний момент налічується 25 видів.В медицині, як в традиційній так і народної, м'яту перцеву використовують при головному болю, серцево-судинних захворюваннях, при нервових розладах, безсонні, запаленнях в органах травлення, при астмі, виразці шлунка, застудах, блювоті, захворюваннях горла, каменях у нирках і печінці, атеросклерозі.
Використовують листя і пагони м'яти в свіжому і висушеному вигляді. Вони мають приємний, охолоджуючий аромат, викликаний високим вмістом ментолу.
Здоров'я
Школа виживання
Центр миротворчества