«Школа виживання»

від Центру миротворчості

 

 

Перша допомога при  пораненні

   При пораненні  спробуйте самі  перев'язати свою рану  рушником, шарфом, шматком тканини.   Надайте допомогу тому, хто поруч з вами, але в більш важкому стані. При пораненні настає кровотеча різної інтенсивності, її необхідно зупинити.

       При артеріальній кровотечі кров яскрава, червона, вихлюпується з артерії фонтаном.  У випадку сильної кровотечі на кисті або передпліччі, максимально зігніть ліктьовий суглоб; при кровотечі на стопі і гомілки - зігніть ногу в колінному суглобі. При артеріальній кровотечі на стегні - накладіть джгут (закрутку) на нозі нижче паху; на плечі - джгут трохи нижче плечового суглоба.

       При венозній кровотечі кров витікає рівномірним струменем темного або майже чорного кольору. Для її зупинки амаксимально підніміть кінцівку і накладіть тугу пов'язку. Після зупинки кровотечі краї рани треба змастити розчином йоду або зеленкою, прикрити рану марлевою серветкою або чистою ганчіркою і  забинтувати бинтом, шматком матерії або поясом.

       Біль при пораненні іноді призводить до шокового стану потерпілого.Тоді, крім зупинки кровотечі необхідно: покласти або посадити потерпілого так, щоб його руки і ноги були трохи підняті; використати знеболюючі засоби; закутати потерпілого, щоб забезпечити максимальне тепло.

       При наданні першої допомоги у випадках поранення категорично не можна:

              - промивати рану;
              - витягувати будь-які сторонні тіла;
              - класти в рану вату, змочену йодом.

        В екстрених випадках можна просто взяти шматок чистої матерії (носовичок, шматок сорочки і т. д.), покласти його в рану і міцно притиснути рукою, тримаючи так  протягом часу транспортування до лікувального закладу.

       На невеликі опікові рани  накладають трьохшарову пов'язку по можливості, змочену розчином фурациліну.  У разі присихання  до рани пов*язку категорично не можна відривати,поки вона   сама не відпаде після заживання.

       При пораненні в голову потерпілого укладають горизонтально, забезпечуючи спокій. Рану голови (виключаючи поранення обличчя) краще не чіпати. У разі отримання поранення в обличчя  затискають рану стерильним тампоном, серветкою або хусткою. Для порятунку життя  таким людям необхідна кваліфікована медична допомога.

       При пораненнях хребта постраждалого необхідно знерухомити і укласти. Після цього потерпілого не слід чіпати до прибуття медиків.

       При пораненні в шию можливе ушкодження гортані, хребта, сонних артерій, яку
 негайно перетискають пальцями, а рану туго тампонують стерильним бинтом. Транспортування такого потерпілого здійснюється  осбливо обережно.

       При пораненнях в груди і живіт, для запобігання попадання повітря в плевральну і черевну порожнину накладають на рану повітронепроникну пов'язку, марлеву серветку  змочену борною маззю або вазеліном, шматок поліетилену, в крайньому випадку, щільно затискаючи рану долонею. Потерпілого необхідно посадити у напівсидяче положення.  Треба не забувати, що зупинка кровотечі утруднена.

Здоров'я

Школа виживання

Центр миротворчества