«Школа виживання»

від Центру миротворчості

 

 

Поради черговим кухарям, або вузлики на пам’ять

- Для каш, зварених на воді, кількість солі повинна складати 1 чайну ложку (10 г) на горнятко крупи; для каш, зварених на молоці, - 5 г солі на горнятко крупи; для солодких каш - до смаку.

- Гречану крупу перед готуванням необхідно обсмажити на сковороді -зерна стануть твердими, не тріскатимуться - і каша буде сипкою.

- Щоб зварити кашу, крупи засипають у киплячу підсолену воду.

- Якщо забули посолити кашу, треба сіль розвести в гарячій воді і долити в кашу.

- Перед варінням рис, перлову та пшеничну крупу обов'язково промивають водою.

- Якщо зранку час для варіння обмежений, то на ніч крупи замочують у холодній воді.

- До загущення кашу варять на сильному вогні (помішуючи), а далі - на слабкому.

- Помішувати гарячу страву над вогнем ополоником не зовсім зручно, краще зробити мішалку з обструганої палки. Помішувати кашу потрібно не торкаючись дна. Під час варіння каші на дні відра утворюється тоненька крохмальна плівка, яка перешкоджає пригоранню каші. Якщо, помішуючи, плівку зруйнувати - каша пригорить.

- Коли каша "мліє" на слабкому вогні, мішати її не потрібно.

- Пшоно перед готуванням необхідно добре промити в теплій воді, перетерти долонями, залити холодною водою і довести до кипіння. Киплячу воду злити і знову залити кашу холодною водою, і підсолити. У такому разі пропаде присмак гіркоти.

- Манку можна варити на молоці, на воді, а також змішувати воду і молоко в різних пропорціях. Крупу засипають в легко підсолений кип'яток тоненькою цівкою, інтенсивно помішуючи, щоб не утворювалися грудочки. Після чого їй потрібно дати ще поваритися десять хвилин на слабкому вогні.

- Час варіння різних круп залежить від того, наскільки розсипчасту кашу ви хочете приготувати. Регулюють процес варіння ще кількістю води.

- Орієнтовний час готування круп наводимо в таблиці 9.4.

Таблиця 9.4

Тривалість готування їжі на вогні

Найменування каші Кількість кружок води на 1 кружку крупи Час готування на вогні, хв
Манка 6-8 10-12
Геркулес 3-5 10-20
Гречана 3-6 35-40
Вівсяна 6-8 60
Перлова 4-8 90
Рисова 4-6 18-40
Пшоно 4-6 30-40

- Готуючи суп із риби, спочатку варять картоплю і крупи, а потім кладуть рибу, бо інакше риба дуже розвариться.

- М'ясо до супу кладуть у холодну підсолену воду, доводять до кипіння і поступово додають крупи (картоплю, макарони), овочі і спеції. Якщо сире м'ясо посолити, воно виділить сік і втратить смакові якості: під час варіння м'ясо стане сухим і твердим.

- М'ясні консерви потрібно закладати в киплячий суп безпосередньо перед зняттям з вогню.

- Для супу крупи або макарони беруться з розрахунку 30-40 г на 1 л води, манки менше - 20-25 г.

- У поході можна приготувати зелений борщ з молодої кропиви та щавлю. Кропиву та щавель добре миють, обривають і викидають товсті і тверді стеблини. Потім зелень дрібно кришать, солять і кип'ятять у воді 10 хв. Коли зелень стане м'якою, зливають воду, розминають ложкою і дають трохи крупи або картоплі. Знову заливають кип'ятком і варять до готовності. Заправляють борщ борошном, підсмаженим на маслі або салі, та підсмаженою цибулею.

- У поході потрібно мати кусок марлі, розміром 1х1 м. Нею проціджують відварені гриби, перетирають ягоди. Якщо в мокру марлю загорнути зачерствілий хліб і нагріти над жаром, він пом'якшає.

- Сухар перед вживанням необхідно на 10-20 секунд занурити в холодну воду і, струсивши з нього воду, дати полежати 2-3 хвилини. Сухар пом'якшає, і буде зручно його їсти.

- Впольовану дичину обскубують, обпалюють над полум'ям, а вже потім потрошать. Помивши та легко підсоливши, тушку надягають на паличку і підвішують над розжеврілим вугіллям. Дичину повертають для рівномірного підсмажування з усіх боків.

- Варячи картоплю в мундирах, треба класти її в казан з холодною водою, якщо вкинути у кип'яток, картопля стане твердою. Чищену картоплю краще варити у підсоленій воді.

- Чорнослив та родзинки перед тим, як покласти до каші, потрібно попередньо залити кип'ятком.

- Чай треба заварити в крутому кип'ятку, зняти відро з вогню, накрити кришкою і дати настоятися. Якщо чай кип'ятити, він матиме неприємний присмак. Чорний чай слід пити відразу після приготування. Зелений чай можна пити, постійно доливаючи до заварки кип'яток.

- Хто з туристів любить справжній смак кави, той носить із собою в похід джезву (кавоварку) - ємність зі звуженою горловиною. Для зручності заварювання кави на вогнищі необхідно зробити довгу (35-40 см) ручку з тонкої нержавіючої сталі. На коротких привалах у такій джезві можна заварити каву на одній таблетці сухого спирту.

- У поході можна приготувати кисіль зі свіжих ягід. Ягоди перебрати, добре промити водою та перетерти дерев'яною ложкою у посудині, яка не окислюється. Віджати сік, а віджату масу покласти у відро та кип'ятити протягом 4-6 хв, після чого процідити через марлю. У приготований відвар додати цукру і знову довести до кипіння. В соці розвести: крохмаль, влити його в киплячу рідину, безперервно помішуючи, до ти до кипіння, але не кип'ятити. На 8 осіб - 200 г ягід, 200 г цукру 80 г крохмалю, 2 л води.

Філіпов З.І. Спортивний туризм. Організація і методика спортивно-туристичної роботи

http://tourlib.net/books_ukr/filipov9-8.htm

Центр миротворчества