Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Типи багаття

Типи багаття

1 Типи багаття

 

2 Багаття курінь

Найпоширеніший в туристичних походах вид багаття, коли поліна складаються під нахилом до центру, при цьому поліна згорають досить швидко посередині у верхній частині, збираючи основні вугілля по центру. Такий вид хороший для швидкого приготування їжі в похідних умовах, розігріву чайника. Для зігрівання вночі він не підходить, оскільки основний жар зосереджений посередині в одному місці.

3 Багаття колодязь

Відрізняється від «куреня» тим, що дозволяє приготувати їжу в декількох ємкостях одночасно. Його конструкція складається з розташованих на невеликій відстані паралельно один одному двох довгих полін, поперек яких зверху кладуть ще два поліна. Таким чином конструкція викладається до досягнення необхідної висоти. Приготування декількох страв одночасно можливо завдяки тому, що забезпечується необхідний доступ кисню і рівномірне поширення вогню по довжині дров. Слід враховувати, що цей вид краще розпалювати в безвітряну погоду, оскільки в іншому випадку вогонь буде поширюватися нерівномірно.

4 Багаття тайговий

Якщо необхідно розвести багаття, який буде горіти всю ніч, віддаючи велику кількість тепла, підходящим варіантом стане тайговий багаття. Для його спорудження знадобляться два ряди товстих довгих колод, в кожному з яких потрібно розмістити по 2 або 3 поліна. Ці ряди повинні перетинатися під невеликим кутом безпосередньо над вугіллям. Причому перший ряд потрібно укладати з щільним розташуванням полін один до одного на вугілля, а другий над ним зверху під кутом. Горіння колод досягається по всій їх довжині, але основна частина спека доводиться на їх перетин.

5 Фінська свічка

Призначення костра- «свічки» полягає в розігріві води для чаю або приготування їжі на полюванні, риболовлі або в поході під час короткочасного привалу. Таке багаття не здатний обігрівати велику площу навколо себе, оскільки жар зосереджений в самому його центрі. Для його спорудження використовується поліно, верхівка якого разрубается на 6-8 частин залежно від його товщини. Всередину розколу поміщається труть з полінами і розпалюється. Свічка здатна горіти близько восьми годин, виділяючи рівномірний комфортне тепло навколо себе на невелику площу. Цей вид підходить для розведення в теплу суху погоду, оскільки група не потребує сильного обігріві, і багаття безпечний для навколишнього середовища.

6 Багаття нодья

Нодья здатна обігрівати групу людей під час походу на протязі всієї ночі без додавання дров, навіть взимку при низьких температурах. Вона складається з трьох товстих і довгих колод довжиною не менше двох або трьох метрів. Для розпалювання нодьі використовуються вугілля, отримані під час розпалу звичайного багаття, який розлучається поруч. Вони підсипаються на всю довжину одного викладеного колоди, яке зверху закривається хмизом або ялиновими гілками. Коли вони розгоряться, з двох сторін від першого колоди кладуться ще два. Щоб вони швидше зайнялися вогнем, потрібно зробити насічки сокирою і закотити цією стороною всередину багаття. Коли вони будуть світитися, зверху кладеться ще одну колоду насічками до вогню. Колоди діаметром більше 40 см здатні горіти протягом всі ночі.

7 Багаття камін

«Камін» також використовується для обігріву нічного табору. Він забезпечує тривале горіння колод, оскільки його конструкція така, що в міру згоряння нижніх колод, скочуються верхні і починають горіти. Конструкція «каміна» складається з чотирьох коротких колод, які укладаються у вигляді колодязя, а з однією з його сторін викладається стінка висотою в два колоди. Щоб їх тримати, забиваються два кілочка з нахилом назовні. У міру згоряння колод в «колодязі», скочуються ті, які знаходяться в «стінці». Безпосередньо сам вогонь розводять всередині «колодязя».
полінезійський

8 Полінезійське багаття

Полінезійське багаття найчастіше використовується під час дощу, коли погода сира і вогка. Для спорудження конструкції потрібно зробити конусоподібну яму, звужується донизу, глибиною до одного метра. Стінки ями викладаються колодами, а на дні розводиться вогнище. Полінезійський вид багаття дає багато вугіль, які довго підтримують тепло, і зручні не тільки під час дощу, але і сильного вітру.

9 Багаття зірка

Коли дров зовсім мало, можна розвести так званий «зоряний багаття». Він дуже економічний при витраті палива, але його не можна залишати без нагляду, наприклад, вночі, оскільки необхідно посувати колоди у міру їх згоряння від околиць до центру. Зірка викладається таким чином, щоб по радіусу багаття були викладені колоди в довжину, на вугілля, починаючи від самого центру. Якщо потрібно підтримувати вогонь на повільному горінні, періодично спонукаючи нові дрова до старих, то цей вид найбільше підходить.

10 Багаття гармата

«Гармата» довго горить, підтримуючи досить велика кількість тепла. Для його розведення спочатку готують вугілля, потім біля них розміщується товсте поліно. На нього викладається кілька колод одним кінцем, таким чином, вугілля виявляються безпосередньо під ними. Вони розпалюються і тривалий час дають хороше тепло. У міру їх згоряння можна замінити на нові.

11 Багаття піраміда

«Піраміду» можна використовувати для нічного обігріву табору. Для цього використовуються два товстих колод, розташовані паралельно один одному. Поперек них потрібно покласти ще кілька аналогічних колод, це буде основа всього багаття. Потім потрібно знайти поліна меншого розміру і покласти в такій же послідовності зверху перше, потім зверху кладуть поліна ще меншого розміру, до тих пір, поки верхівка не опиниться в гілочках і дрібному хмизу. При розгоряння багаття можна без побоювань залишити його на всю ніч.

Для подачі сигналів лиха використовуються інші види багать

 

Багаття піонерське

Мета такого багаття - подати сигнал лиха сильним димом, який буде видно з літака. Для цього використовується конструкція костра- куреня, який накривається великою кількістю свіжих ялинових, соснових та інших вічнозелених, гілок. Через брак цього можна використовувати густі листяні гілки або довгу траву

Багаття піонерське

Це сигнальне вогнище, що подає сигнал лиха своїм яскравим полум'ям, яке видно здалеку. Розпалюється він на високих, відкритих ділянках місцевості, виконується з трьох товстих гілок, що встановлюються вертикально у вигляді трикутника або триноги. На них спираються інші гілки, загороджують бічні частини багаття. Крім того, що він буде давати високе полум'я, можна додати в нього гілок, листя і трави, щоб створювалася велика кількість диму.