Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Заготівля дров для вогнища

Заготівля дров для вогнища

1

Заготівля дров для вогнища Дрова - основний зовнішній ресурс, який споживає табір у лісовій зоні. Їх заготівлею доводиться займатися протягом усього часу роботи табору.

2

Найкраще джерело дров - сухостійні дерева хвойних порід. Тому лісоповал є однією з основних (і однією з найважчих) бівуачних робіт. Для валки дерев застосовують як пилу, так і сокиру. Сушини невеликого діаметра (до 10 сантиметрів) зазвичай зрубують, більш товсті зручніше спилювати.

3

Свої плюси і мінуси є і у того і в іншого інструменту. Використання сокири вимагає великих зусиль, а пилку при такій роботі часто заклинює. Її подальше вивільнення - завдання нелегке та небезпечне.

4

 

Виявивши сушину, слід визначити напрям природного нахилу стовбура, саме туди її і слід валити. Не намагайтеся змусити дерево падати в інший бiк, це важко і дуже небезпечно. Уважно огляньте місце передбачуваного падіння. Визначте, чи може ваша сушина при падінні за що-небудь зачепитися. Краще заздалегідь прорахувати "позаштатні" варіанти і визначити шляхи відходу на випадок, якщо дерево почне падати в інший бік.

5

Взимку навколо стовбура в радіусі 1м витоптується майданчик для зручності роботи, і обов'язково протоптується доріжка відходу, тікати від падаючого стовбура по глибокому снігу не дуже приємно.

6

Під час валки навколо сушини в радіусі, відповідному її висоті, НЕ ПОВИННО БУТИ НІКОГО, крім безпосередньо зайнятих в роботі. Взагалі, валити дерево більше ніж удвох утрьох, сенсу не має: інші тільки можуть заважати.

7

Послідовність валки дерева така: Спочатку з боку природного нахилу робиться надруб або пропил приблизно на третину діаметра стовбура. При роботі з пилою особливо уважно стежте за її ходом, і при найменших ознаках заклинювання припиняйте роботу і вивільняйте інструмент. Якщо пилу все ж таки заклинило, спробуйте розгойдати її в площині пиляння. Якщо не допомагає, не намагайтеся відхилити дерево в протилежний бiк, краще зробіть клиновидний підруб до його з'єднання з пропилом.

Потім слід надрубати дерево з протилежного боку приблизно на 7-10 см вище першого пропила або надрубу. Коли другий надруб наблизиться до першого, на стовбур слід натиснути і повалити його. Іноді для цього використовують жердину, щоб створити більший згинальний момент.

8

Недосвідчена людина може запитати: чи не простіше відразу починати пиляти з боку, протилежного нахилу, на весь діаметр стовбура? Можливо, і простіше. Тільки тоді дерево при падінні почне колотися уздовж волокон з утворенням потужної тріски, яка може спружинити і відкинути стовбур назад, у ваш бік. Тому хизуватися, перебуваючи поруч з комлем падаючого дерева, не радять, але і боятися теж не слід. Дерево ніколи не падає блискавично, і перед падінням обов'язково буде сильно тріщати. Почувши це, відразу відбігайте в інший бік.

9

Найчастіше потрiбна вам сушина стоїть в оточенні інших дерев. Звертайте увагу, щоб наше дерево при падінні не зачепилося за сусідні. Сухий хмиз особливої ​​небезпеки не представляє, падаючий стовбур легко його обламає. Але якщо на траєкторії передбачуваного падіння знаходиться потужний живий сук, або розгалужена верхівка - краще пошукати іншу сушину. На її пошуки піде менше часу і сил, ніж на вивільнення підвішеного стовбура, що, може важити не одну сотню кілограмів.

10

Якщо все ж зависання сталося і ви бажаєте звільнити цю сушину, то: с товбур, що зачепився за не дуже товсту і довгу гілку, можна розгойдати. Тільки не забувайте про свою безпеку. Не намагайтеся обрубати заважаючий сук. Невідомо, які в ньому виникли напруги, і після якого удару він зламається,призвівши до небажаних травм.

11

Травмами загрожує і підпилювання завислого дерева знизу, хоча іноді цей прийом і практикується. Найкраще в такому випадку все ж відтягнути комель. Якщо він досить масивний і у вас є довга іміцна мотузка, то зробіть найпростіший поліспаст, прив'язавши один кінець мотузки до дерева,що міцно стоїть та обернувши інший навколо завислого стовбура. Зусилля при цьому прикладаються до другого вільного кінця. Тільки взимку, коли комель при падінні заривається глибоко в сніг, цей прийом може не спрацює.

12

Після повалення сушини необхідно обрубати гілля. Найчастіше навіть досвідчені туристи стають над впалим стовбуром, пропустивши його між ніг, і починають хвацько махати сокирою як зліва, так і справа, поступово просуваючись вперед.
Перед такою роботою треба задуматися, куди зрикошетить від стовбура сокира, якщо ваш удар виявиться не дуже точним: у гомілку, в коліно або в стегно? У будь-якому випадку наслідки можуть бути досить безрадісними. Особливо це актуально взимку, коли ймовірність рикошету сокири від промерзлого і зледенілого стовбура істотно підвищується.

13

Стояти при роботі обома ногами слід з боку, протилежному тому, на якому знаходиться обрубуваний сук. Тоді можливі траєкторії нештатного руху сокири будуть спрямовані від вас.

14

Краще на місці розпилити стовбур на невеликі колобашки довжиною 30-50 см, які потім будете колоти на дрова. Якщо стовбур не надто важкий, спробуйте підкласти під нього ще одну колоду. Тоді відпилюваний край буде нависати над землею, і пилу НЕ буде заклинювати. Для "нодьі" і "пентагона" потрібні колоди довжиною 3 м і більше. Не намагайтеся поодинці переносити їх до табору. При діаметрі 30 см вони важать понад 100кг, подумайте про свiй хребет.

15

Коли гуртом несете на плечах колоду, перед тим як її скинути, голови всіх повинні бути З ОДНОГО БОКУ, протилежному тому, куди ви збираєтеся колоду скидати!
Перенесені в табір колобашки слід розколоти на поліна.Зручніше ставити їх не на грунт, а на ще більшу колобашку, що стане ковадлом. У площині руху сокири НЕ ПОВИННО НІКОГО ЗНАХОДИТИСЯ, навіть якщо ви на 100% упевнені, що не випустите її з рук, і вона не злетить з топорища.

16

Не стійте поблизу від ковадла: розколоті потужним ударом поліна часто відлітають на досить велику відстань. Також небезпечно підходити до працюючого ззаду, якщо ви не хочете випадково отримати обухом по лобі. І взагалі, ковадло повинно знаходитися на деякій відстані від бівуачного багаття, де постійно хтось є.

17

Після роботи необхідно прибрати інструмент на спеціальне місце. Розкидані по табору сокири не тільки не прикрашають стоянку, але і можуть служити причиною серйозних травм. Тому вдень, коли потреба в сокирах може виникнути в будь-яку хвилину, їх краще зберігати увіткненими в ковадло, а на ніч прибирати в намети або під полог від дощу і непроханих гостей.

18

Заготівля дров - основне джерело небезпеки при внутрішньотабірних роботах. Про це слід пам'ятати і ставитися до неї з усією відповідальністю.