Болото - одне з найсуворіших місць, де доводиться виживати людині. Складність виживання на болоті полягає в цілому комплексі проблем: труднопрохідна місцевість; велика кількість небезпечних тварин та іншої живності; засилля гнусу; висока вологість; труднощі з сухими матеріалами для багаття і розведенням вогню; дефіцит води, придатної для пиття; труднощі з видобутком їжі; отруйні випаровування ; складно знайти нормальне місце для привалу. Сьогодні ми поговоримо, як вирішувати всі перераховані вище проблеми і ефективно виживати на болотах.
Болота бувають різні. Але, як правило, на великих заболочених площах є не дуже топкі, цілком прохідні ділянки, непрохідна, смертоносна трясовина і цілком сухі, підняті ділянки з рослинністю, деревами. Зазвичай, ці всі типи ділянок перемішані. Завдання полягає у виборі маршруту по прохідним і сухим ділянкам, в обхід трясовин. Сухі ділянки визначаються за підйомом рельєфу місцевості і наявності дерев. Кущі верболозу можуть рости впритул з трясовиною, а ось високі дерева, вільха і особливо сосни, говорять про хоча б невелику, але ділянку з твердою землею. Топі визначаються практично повною відсутністю рослинності, більш рідкісними купинами і видимою воронкою. Йдучи по болоту, потрібно промацувати грунт перед собою міцною довгою жердиною і намагатися стрибати з купини на купину. Якщо все ж таки провалилися в трясовину, використовувати особливу техніку, щоб вибратися.
При переході по болоту потрібно намагатися періодично робити привали, щоб висушити взуття і провітрити ноги. Від постійного перебування у болотяній рідоті, на ногах може утворитися т.зв. «Траншейна стопа». Ви не зможете рухатися, а значить - загинете.
У болотах мешкає маса небезпечних тварин. Небезпеку становлять отруйні змії, п'явки і особливо хмари гнусу. Мало не здасться, якщо нарватися на крокодила або бобра, який захищає свою територію. Щоб не напоротися на змій, треба намагатися контролювати кожен крок, і намагатися створювати більше шуму. Періодично оглядайте себе, і якщо виявите, що присмокталася п'явка - знімайте її. Від величезних хмар гнусу допомагає намазати відкриті ділянки шкіри болотним брудом або фекаліями бобра. Якщо є можливість, під час привалу потрібне вогнище і димовуха, щоб відганяти гнус, комарів.
Дров на болоті мало. Але привали, як правило влаштовують, якщо знайдеться відносно суха ділянка, а там можуть бути дерева, частина гілок яких сухі. Також, на болотах можна добути сухий торф - прекрасний горючий матеріал для багаття. Торф треба різати там, де він горбками височить над болотом і досить сухий. Торф з нижніх шарів занадто вологий, а сушити його вам буде ніколи.
Болотну воду пити не можна. Потрібно постаратися знайти чисте джерело, озеро чи річку, з якими часто межують болота. Воду треба кілька разів фільтрувати через тканину, і вугільні фільтри, а також кип'ятити.
На болотах можна харчуватися зміями, якщо вдасться зловити і вбити. Пощастить, якщо попадеться черепаха. Також можна полювати на невеликих крокодилів, нутрій, ондатр, бобрів. У самих болотах рибу ловити складно. Але болота часто межують з цілком серйозними озерами та річками. Ось там можна ефективно рибалити. Також в їжу йдуть різні комахи, молюски, коріння, плоди, ягоди деяких болотних рослин. Наприклад, хороші соковиті коріння рогозу, осоки.
Від отруйних газів на болотах можна захиститися, зробивши просту пов'язку на дихальні шляхи (закрити рот і ніс).
Місце для табору і ночівлі треба вибирати на височині, де сухо. Якщо таких місць немає, то можна відшукати більш-менш міцне, розлоге дерево і побудувати лежанку на ньому. Лише б місце, де ви будете спати, було піднесено над болотяною рідотою на метр-півтора. Там же, на помості, який ви зробите з гілок, можна розвести багаття, щоб зігрітися, обсохнути, приготувати їжу і до купи, відлякувати гнус і диких тварин, які особливо активні вночі.
http://extreme-survival.com/view_pub.php?id=111&lang=ua
Подолання водних перешкод
Школа виживання
Центр миротворчества
|