Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Варіанти і способи побудови найпростіших укриттів, навісів з тенту, плащ-намети, брезенту, поліетилену.

Варіанти і способи побудови найпростіших укриттів,

навісів з тенту, плащ-намети, брезенту, поліетилену.

1

Варіанти і способи побудови найпростіших укриттів, навісів з тенту, плащ-намети, брезенту, поліетилену. Існує безліч варіантів тимчасових укриттів і притулків призначених для екстремальної чи аварійної ситуації, коли людина мимоволі опиняється на природі без намету, спального мішка і т. П. Під дощем, в холод або сильний вітер. Найбільш прості укриття можна виготовити всього за кілька хвилин.

2

Укриття з тенту робиться легко та швидко Найпростіші укриття з тенту, плащ-намети, брезенту, поліетилену робляться легко, швидко і з мінімальними зусиллями, забезпечуючи захист від вітру, сонця, дощу або снігу. Вони заощадять тепло вашого тіла, забезпечать, хоч і уявне, але почуття безпеки, і створюють відчуття комфорту, який підніме ваш дух і зробить трохи щасливішими в складній ситуації. Перед установкою укриттів треба взяти до уваги напрямок звідки дме вітер, щоб в якийсь момент воно не перетворилося на вітрі на «парус».

3

Виберіть рівне місце .

Ніяких виступів. На коренях, буграх і купинах люди чомусь гірше висипаються, ніж на рівній грунті. Тому:
    Якщо на майданчику для намету є камені - корчить їх.
    Валяються гострі сучки - приберіть їх.
    Виступають коріння, а стати наметом більше ніде - кладіть в наметі під низ якісь м'які речі. Або просто накидайте на землю гілок з листям, буде зручніше.
    А, і зверніть увагу, щоб під наметом не було мурашників. Прокляті комахи ввечері зрадницьки сплять, зате вранці прогризають днище намету і будять вас радісними укусами до офіційного підйому.

4

Місце для укриття має бути без старих, сухих і дуже великих дерев. Такі дерева може звалити раптово піднявся вітром.

5

Лягайте ногами вниз, а головою - вгору по схилу (голова вище ніг).
У горах і взагалі в будь-який горбистій місцевості скрізь є невеликий ухил. Навіть якщо ухил крихітний, ви все одно дізнаєтесь про нього вранці. У кращому випадку прокинетеся з опухлим обличчям, а не в кращому - з хворої (від притоку крові) головою

6

Не ставте табір в поглибленнях.
Дно воронки або ями - не ваш варіант. Раптовий дощ може зірвати всі ваші плани: стікати все буде саме до вас.

7

Зверніть увагу, наскільки укриття віддалено від багаття.
Відстань між багаттям і укриттям повинно бути мінімум метра три. Іскра може пропалити дірку в тенті, куди потім натече вода - і привіт, мокрі спальнічкі.

8

Вибирайте місця подалі від води. І взагалі ніяк не на стежці.
А то в темряві про намет спіткнуться пару раз учасники вашого табору або якісь пізні туристи, які можуть зашкодити при цьому намет або послабити натяг тенту. В результаті доведеться вставати з теплого спальника і, лаючись, знову забивати кілочки.

9

В ідеалі, поверхня під укриттям повинна мати невеликий нахил , щоб забезпечити можливість стоку води.

10

Треба прокопати водовідвідну канавку Щоб в разі дощу вода не заливала під полог, навколо поставлених укриттів і притулків доведеться прокопати водовідвідну канавку глибиною і шириною приблизно в 10-15 сантиметрів. Якщо це можливо, то дерен або грунт від цієї канавки можна укласти на зовнішні краї пологу укриттів, притиснувши їх до землі, це врятує від протягів.

11

Уздовж нижніх країв полога укритт я треба зрізати або обірвати траву для забезпечення більш щільного його прилягання до землі.

12

 

13

Якщо в якості матеріалу для споруди укриттів і притулків використовується шматок поліетилену без люверсів, то точки кріплення на ньому робляться за допомогою підручних засобів, наприклад невеликих шишок або гладких камінчиків.

14

Укриття "Рамка".
Мотузка або шнур натягується між двома деревами (опорами), тент (плащ-намет, брезент, поліетилен) лягає зверху і закріплюється знизу по всій довжині під кутом приблизно в 30 градусів. Сильні сторони таких укриттів: добре тримає навіть сильний дощ або сніг, стійкий на вітрі. Слабкі сторони: немає статі і бічних клапанів-дверей, якщо мотузка натягнута слабо, то буде провисати в середині.

15

Укриття "Парасолька».
Тент кріпиться між чотирма деревами (опорами) паралельно землі за допомогою прив'язаних до його кутах мотузок або шнура. Сильні сторони: забезпечує максимальне укриття і захист від сонячних променів. Слабкі сторони укриттів: не придатне в холодну погоду, обмежено придатне під час дощу, треба ставити додаткову точку опори в середині, щоб забезпечити злив води, низькі шанси знайти чотири опорні точки поблизу.

16

Укриття "Простий навіс».
Мотузка натягується між двома деревами (опорами). Тент (плащ-намет, брезент, поліетилен) кріпиться однією стороною до неї, а другий до землі, з навітряного боку, по всій довжині під кутом приблизно в 30 градусів. Сильні сторони таких укриттів: легко ставити, швидко знімається, забезпечує достатній захист від вітру, дощу чи сонця. Слабкі сторони: немає статі, захисту спереду і з боків, якщо мотузка натягнута слабо, то буде провисати в середині.

17

Укриття "Труба».
Більш досконалий базовий варіант №1 «Рамка» з підлогою. Тент «зшивається» по одній зі сторін будь-яким доступним способом, всі кути по можливості робляться однаковими, в 60 градусів. Сильні сторони: зручне укриття з підлогою, захист від затікання води з боків. Слабкі сторони укриттів: немає бічних стулок, при розмірі тенту 3х3 метра і менше, може бути недостатньо місця для людини великої статури, якщо мотузка натягнута слабо, то буде провисати в середині.

18

Укриття "Гриб".
Більш досконалий і ефективний базовий варіант №2 «Парасолька». Додана підтримка центру тенту. В негоду краще розташовувати якомога ближче до землі, відтягнення повинні бути добре натягнуті і надійно закріплені. Сильні сторони таких укриттів: гарне і містке укриття під час дощу або снігу. Слабкі сторони: немає захисту на всі боки проти вітру або холоду, низькі шанси знайти чотири опорні точки поблизу.

19

Укриття "Ріг».
Мотузка або шнур кріпляться до дерева (опорі) і до землі під кутом, нижньою стороною до вітру. Тент лягає по діагоналі, нижні сторони скріплюються будь-яким зручним способом і формують настил. Сильні сторони: добре тримає вітер. Слабкі сторони укриттів: можливе попадання всередину крапель дощу з високою боку, не дуже габаритне укриття, може бути коротким для високих людей.

20

Укриття "Навіс з козирком і підлогою».
Версія базового варіанту №3 «Простий навіс». Одна третина тенту нависає в вигляді кромки для захисту від дощу. Друга утворює бічну стінку, а третя - настил. Сильні сторони таких укриттів: хороший захист від дощу і вітру. Слабкі сторони: немає захисту спереду і з боків, вимагає більшої кількості мотузки або шнура, якщо верхня мотузка натягнута слабо, то буде провисати в середині, передня кромка даху може прогинатися під дощем зливаючи воду всередину укриття.

21

Укриття "Трикутник".
Найбільше для побудови такого укриття підходить квадратний тент, який лягає на мотузку своєї діагоналлю. Нижні сторони добре закріплюються. Довжина і кут нахилу мотузки визначають загальну площу і ширину укриття. Сильні сторони: підходить для розміщення більш ніж одну людину, добре тримає дощ і невеликий вітер. Слабкі сторони таких укриттів: немає статі, якщо вітер посилиться або поміняє напрямок, то за рахунок велику парусність, цілісність укриття може бути порушена.

22

Укриття "Дах".
Хороший варіант навісу для напівпустельною і пустельній місцевості, в якій будуть відсутні природні опори (дерева). Сильні сторони: забезпечує хороший захист від сонячних променів, хороший варіант для пустельній місцевості. Слабкі сторони укриттів: немає бічного захисту, вимагає більшої кількості мотузки або шнура, за рахунок велику парусність цілісність укриття може бути порушена під час поривів вітру.

23

Укриття "Навіс з козирком».
Аналогічна по конструкції, спрощена версія варіанту №7 «Навіс з козирком і підлогою». За рахунок відсутності настилу забезпечує більше внутрішнього простору. Висота розміщення верхньої мотузки визначає кут між стінкою і землею. Чим він менше, тим конструкція більш стійка до вітру. Сильні сторони укриттів такого типу: хороший захист від дощу і вітру. Слабкі сторони: немає захисту спереду і з боків, вимагає більшої кількості мотузки або шнура, якщо верхня мотузка натягнута слабо, то буде провисати в середині, передня кромка даху може прогинатися під дощем зливаючи воду всередину укриття.

24

Укриття "Півкоробки».
Зручне, але складне в будівництві і витратна за часом укриття. Вимагає як мінімум чотири точки кріплення, міцну стійку, а краще дві, і хорошу, рівномірну натяжку даху. Інакше вона буде прогинатися під дощем або снігом. Одна чверть тенту при спорудженні цього укриття не використовується, а складається і кріпиться на одній з бічних стінок. Сильні сторони: хороший захист від негоди при правильній установці, зручно розводити і підтримувати під ним багаття. Слабкі сторони таких укриттів: немає настилу і бічних стінок, не використовується чверть тенту, важко встановлювати, вимагає більшої кількості мотузки або шнура, низькі шанси знайти чотири опорні точки поблизу.

25

Укриття "Намет».
Зручне і комфортне, але вимагає ретельності в будівництві укриття. Ідеальне співвідношення сторін тенту має бути 1: 2. Спочатку тент складають відповідно до схеми і розмічають на ньому чотири нижні кутові точки кріплення. Потім «креслять» квадрат потрібного розміру на землі. Потім тент піднімають за верхню точку кріплення і підвішують. Потім надійно закріплюють на землі кути майбутнього укриття по розміченому квадрату.
Два «трикутника» частково утворюють підлогу. Остаточне натяг і регулювання проводиться переміщенням верхньої точки кріплення. Нижні кути «трикутників», які служать входом в це укриття, кріплять окремо, за місцем. Сильні сторони таких укриттів: якщо поставлено і закріплено правильно, то дуже надійне і зручне притулок, дозволяє розводити і підтримувати всередині багаття. Слабкі сторони: складне в установці, потрібен певний розмір тенту.

26

Укриття "Наконечник».
Два відрізка мотузки або шнура одним кінцем кріпляться на землі в одній точці, а другими, розвівши їх на кут приблизно в 45 градусів - до відповідних деревам або опор. Тент накидається зверху по діагоналі. Потім розтягується і кріпиться. При необхідності, під боковини входу встановлюються стійки, а до них додаткові бічні відтягнення. Сильні сторони: низький профіль добре тримає вітер, досить просторе укриття. Слабкі сторони цих укриттів: немає статі, передній клапан тільки частково закриває вхідний отвір.

27

Укриття "Комора».
Практично повторює варіант №10 «Навіс з козирком». Але в цьому виді спорту має плоский дах з двома окремими стійками і задню стінку під 90 градусів. Сильні сторони цих укриттів: просторе і просте в будівництві укриття. Слабкі сторони: неефективне в дощ через плоского даху, і при вітрі, так як задня стінка має велику парусність, немає статі і бічних стін для адекватного захисту від мінливості погоди.

28

Укриття "Парус».
Аналогічно по концепції варіанту №8 «Трикутник». Тент накидається зверху по діагоналі на розтягнуту між двома точками мотузку. Нижні кінці тенту розтягуються кріпляться до землі. Чим нижче натягнута мотузка, тим більше тіні буде всередині притулку в сонячний день. Сильні сторони: швидко будується, добру схованку при жаркій сонячній погоді, забезпечує тінь протягом усього дня. Слабкі сторони таких укриттів: неефективне в дощ чи вітер, не має статі і бічних стінок.

29

Укриття « Арка».
Укриття з плоским дахом і двома прямими паралельними стінками. Розміри залежатимуть від того як високо і далеко один від одного прив'язані мотузки. Як варіант, для забезпечення кращого дощового стоку, можна закріпити одну мотузку трохи вища за другу і змінити кут нахилу однієї зі стінок, щоб надати їй більшу вітростійкість. Сильні сторони цих укриттів: хороша конструкція для побудови в умовах обмеженого простору. Слабкі сторони: не має статі і бічних стінок, низькі шанси знайти чотири опорні точки поблизу.

30

 

 

Укриття « Пиріжок».
Перевернутий варіант №15 «Парус». Зручний при легкій негоді, здатний забезпечити захист від вітру і зовсім невеликого дощу, маючи при цьому велику площу настилу. Це буде особливо актуально при ночівлі на сирій землі. Тент складається по діагоналі. Один з нижніх кутів на згині одночасно прикріплений і до землі, і до мотузки. Самий верхній кут прикріплений до мотузки. Решта кути настилу прикріплені до землі. Висота навісу залежить від висоти точки кріплення до опори (дереву). Сильні сторони таких укриттів: всього одна точка кріплення до опори, має підлогу, захищає від вітру. Слабкі сторони: поганий захист від дощу через трикутної даху, немає бічних стінок.

31

Не ставити укриття - небезпечно
На торф’яник ах (не можна розводити багаття)
При сильному вітрі в степу (не можна розводити багаття)
На місцях колишніх боїв (не можна розводити багаття)
Близько сухих дерев при вітрі
На болотистих низинах
Біля водойм - сиро і багато комарів
На островах під час паводків і повеней
під ЛЕП
Близько окремо стоячих дерев в грозу
На вершині гори в разі вітру або грози
На обриві при сильному вітрі
Біля водоспаду - сиро
У вузькій ущелині і яру під час дощу і селевий потік
На сухому руслі в разі сильного дощу і під час селю
Під горою можливий каменепад
На звірячою стежкою
На дорогах