Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Лікування укусу скорпіона

Лікування укусу скорпіона

1

Лікування укусу скорпіона

Існує не менш 1500 видів скорпіонів, і лише 25% цих членистоногих виробляють отруту, який може завдати шкоди здоров'ю дорослої людини. Проте, будь-який укус скорпіона може викликати алергічну реакцію, яка сама по собі небезпечна. Навіть якщо ви знаєте, що вас укусив неотруйний скорпіон, обробіть рану і будьте готові зателефонувати до швидкої допомоги, якщо у вас з'являться і інші симптоми, крім болю і легкого опухання.

2

Лікування укусу у місті

3

Подзвонити до лікаря
При необхідності зателефонуйте в швидку допомогу. Якщо у людини крім болю і припухлості з'являються нові симптоми, необхідно викликати швидку допомогу. Слід також звернутися за допомогою, якщо вам здається, що скорпіон небезпечний, або якщо постраждала дитина, літня людина або людина з захворюваннями серцево-судинної системи або легких. До небажаних симптомів відносяться м'язові спазми, запаморочення, а також симптоми, які бувають при укусах змій.

4

Опишіть стан потерпілого по телефону. Обов'язково повідомте приблизний вік і вагу людини - ця інформація допоможе медикам оцінити ризики і порадити лікування. Якщо у потерпілого є алергія або протипоказання до застосування деяких ліків, а також непереносимість укусів комах, не забудьте сказати про це медикам.
o Також повідомте можливий час укусу. Якщо ви не впевнені, так і скажіть. Поясніть, коли ви помітили укус.

5

Опишіть скорпіона по телефону . Якщо ви зателефонуєте в лікарню, фахівець попросить вас докладно описати скорпіона.

6

Спостерігайте за станом постраждалого і доставте його в лікарню . Оскільки отрута скорпіонів може викликати мимовільні скорочення м'язів, потерпілий не зможе сам вести машину або йти. Якщо людина не може сам дістатися до лікарні, попросіть кого-небудь його відвезти туди. Не можна залишати потерпілого одного на 24 години і більше. Слід також спостерігати за його станом протягом тижня після укусу на той випадок, якщо симптоми з'являться не відразу.

7

Лікування укусу на природі чи вдома

8

Слідкуйте за симптомами. При укусі скорпіона немовлят, літніх людей та людей з захворюваннями серця та легень потрібно відразу ж показати медикам. Однак в більшості випадків укуси скорпіона можна лікувати поза лікарнею - лише найнебезпечніші отрути вимагають професійної медичної допомоги. Зверніться до лікаря, якщо помітите наступні симптоми:
o Блювота, підвищене потовиділення, слиновиділення або піна з рота.
o Мимовільне сечовипускання або випорожнення.
o Судоми в м'язах, включаючи мимовільні рухи голови, шиї, очей і нездатність ходити.
o Прискорене серцебиття або аритмія.
o Утруднене дихання, ковтання, мова і зір.
o Сильний набряк через алергічну реакцію.

9

Знайдіть місце укусу. Укус скорпіона може викликати набряк, але може і не викликати його. Однак при будь-якому укусі буде відчуватися біль, печіння, а потім поколювання й оніміння. Зазвичай укуси з'являються на нижніх кінцівках, але можуть зустрічатися і по всьому тілу.

10

Промийте місце укусу водою і милом . Акуратно зніміть одяг з місця укусу та промийте укус. Це дозволить змити залишки отрути з рани і очистить її, що знизить ризик зараження.

11

Не ворушити областю, на яку припав укус, і не опускайте кінцівку вище рівня серця . На відміну від інших травм, в разі укусу скорпіона можна піднімати кінцівку вище рівня серця, оскільки це може прискорити поширення отрути по організму. Тримайте кінцівку на рівні серця або нижче і не дозволяйте людині рухатися, щоб серцебиття не прискорювався, а отрута не поширювався по тілу.

12

Заспокойте постраждалого . Занепокоєння і страх можуть посилити серцебиття, а через це отрута буде поширюватися швидше. Заспокойте людини і не давайте йому рухатися. Нагадайте йому, що, як правило, укуси скорпіона не призводять до серйозних наслідків .

13

Прикладіть до постраждалої області лід або холодний предмет . Холод сповільнить поширення отрути, зменшить набряк, притупить біль. Прикладайте холод на 10-15 хвилин за раз, роблячи рівні паузи між застосуваннями. Цей метод працює краще за все в перші дві години після укусу.
o Якщо у потерпілого є проблеми з кровообігом, прикладайте лід на 5 хвилин, щоб не спровокувати загострення хвороби.

14

Прийміть знеболювальні. Підійдеібупрофен, аспірин або парацетамол. Наступні дії виробника. Не приймайте опіати, оскільки вони пригнічують дихальну функцію. Найбільш ефективні ібупрофен і аспірин, оскільки вони є нестероїдними протизапальними засобами, які сприяють зменшенню набряклості. Якщо біль дуже сильна, зверніться до лікаря.

15

При необхідності надайте першу допомогу. Втрата свідомості і сильні спазми - це велика рідкість, але якщо вони все ж сталися, відразу ж викличте швидку допомогу. Навчіться робити штучне дихання, і якщо ви підозрюєте, що у людини зупинилося серце, негайно почніть проводити цю процедуру.
Запишіться до лікаря. Навіть якщо вам здається, що ви поправилися самі, вам слід все одно записатися на прийом до лікаря. Для зменшення ризику рани і інших ускладнень, вам можуть порекомендувати зробити щеплення від правця, призначити м'язові релаксанти або антибіотики. Не приймайте ці ліки самі, не порадившись з лікарем.

16

Навчіться дізнаватися небезпечних скорпіонів

Визначення типу скорпіона
Якщо у вас серйозні симптоми, зверніться до лікаря. Хоча більшість укусів скорпіонів не становлять небезпеки для людини, знайте, які симптоми загрожують здоров'ю. Якщо ви бачите будь-які з перерахованих нижче ознак, негайно зверніться за медичною допомогою і не намагайтеся визначити тип скорпіона:
o Дітям, немовлятам, літнім людям і людям із захворюваннями серця та легень необхідно у всіх випадках звертатися за професійною допомогою.
o Блювота, підвищене потовиділення, слиновиділення або піна з рота.
o Мимовільне сечовипускання або випорожнення.
o Судоми в м'язах, включаючи мимовільні рухи голови, шиї, очей і нездатність ходити.
o Прискорене серцебиття або аритмія.
o Утруднене дихання, ковтання, мова і зір.
o Сильний набряк через алергічну реакцію.
Піймати скорпіона, якщо ви впевнені, що вам вдасться зробити це, не зашкодивши собі. Знання виду скорпіона допоможе вам зрозуміти, чи потрібно вам лікування, і якщо вам попався отруйний вид, медики зможуть правильно підібрати препарати. Якщо у вас є скляна банка, яка набагато більше скорпіона за розміром (зазвичай досить літрової банки), вам варто спробувати зловити скорпіона, щоб фахівець міг визначити його тип. Якщо ж ви не бачите скорпіона або у вас немає підходящої банки, не намагайтеся його ловити.

o Підшукайте велику скляну банку, в яку помістився б скорпіон. Ваші руки повинні бути досить далеко від жала скорпіона, якщо перевернути банку. Якщо у вас є така банку, пошукайте пінцет довжиною не менше 25 сантиметрів.
o Поймайте скорпіона банкою або пінцетом. Переверніть банку догори ногами і накрийте їй скорпіона. Якщо у вас є довгий пінцет, який захистить руки від укусу, візьміть їм членистоногое і посадіть його в банку.
o Закрийте кришку. Якщо банку перевернута, подсуньте під неї дуже щільний папір або картон, потім притисніть папір і переверніть банку. Після цього накрийте банку кришкою або товстою книгою.
Сфотографуйте скорпіона, якщо не можете зловити його. Якщо у вас немає необхідних інструментів для того, щоб зловити скорпіона, зробіть фотографію. Постарайтеся сфотографувати його з різних сторін. Фотографії допоможуть вам зафіксувати деталі, які ви можете не запам'ятати. Якщо ви будете звертатися до лікарів, це допоможе їм вибрати потрібне лікування.
Пам'ятайте, що скорпіони з товстими хвостами можуть бути небезпечні. Зазвичай вони набагато небезпечніше, ніж скорпіони з тонкими хвостиками. Фотографувати скорпіона слід в будь-якому випадку. Якщо у вас ще не з'явилися серйозні симптоми, при укусі скорпіона з товстим жалом зверніться до лікаря, особливо якщо ви перебуваєте в Африці, Індії або Америці (Північної або Південної).
o Якщо ви бачили тільки клішні, ця інформація теж може бути корисна. Якщо у скорпіона великі і міцні клешні, висока ймовірність того, що при захисті він використовує їх, а не отрута. Цей принцип працює не завжди, проте ця інформація стане в нагоді лікаря.
Навчіться дізнаватися отруйні види скорпіонів в США і Північної Мексиці. Якщо ви перебуваєте в південно-західній частині США або на півночі Мексики, пошукайте в інтернеті зображення Арізони деревного скорпіона і порівняйте їх зі скорпіоном, який вкусив вас. Пам'ятайте, що у деревних скорпіонів, які живуть на височинах, часто бувають смугасті тіла, а у тих, що живуть в пустелях, тіло бежеве або світло-коричневе. Укуси таких скорпіонів можуть бути смертельними, тому відразу ж зверніться до лікаря.
o Якщо ви перебуваєте в іншій частині країни, ризик постраждати від укусу комахи невисокий. Але і в цьому випадку слід обробляти рану, як було описано вище, і бути готовим звернутися до лікаря у разі алергічної реакції або інших серйозних симптомів.
Навчіться дізнаватися отруйних скорпіонів в Середній Азії і Африці. Палестинський жовтий скорпіон, також відомий як ізраїльський пустельний скорпіон, виростає до 11,5 сантиметрів в довжину і може бути різних кольорів. Розмір колишній також може бути різним. Оскільки укуси небезпечні для серця і легенів, будь укус скорпіона, чий розмір не перевищує розміру долоні дорослої людини, варто показати лікарю.
o Як вже говорилося вище, скорпіони з товстим хвостом можуть бути дуже небезпечні, як і інші види, що мешкають в цих регіонах.
o Невідомі скорпіони з тонкими хвостами зазвичай не несуть особливої ​​загрози, проте через велику кількість цих членистоногих, що населяють Африку, не всі з яких були вивчені, вам потрібно бути готовим звернутися до лікаря при появі нових симптомів.
Навчіться дізнаватися небезпечних скорпіонів в Центральній і Південній Америці. Більшість скорпіонів, що мешкають в цій місцевості, безпечні для дорослих людей, але є винятки. Одним з найнебезпечніших вважається бразильський жовтий скорпіон. Як і у багатьох інших отруйних скорпіонів, у нього товстий хвіст.
Навчіться дізнаватися небезпечних скорпіонів в інших регіонах. Існує всього декілька видів отруйних скорпіонів, укуси яких здатні привести до смерті або серйозних проблем зі здоров'ям у дорослих, проте не всі види були вивчені, тому якщо симптоми не обмежуються болем і невеликим набряком, слід звернутися до лікаря.
o Якщо вас укусив невеликий червоний або помаранчевий скорпіон в Індії, Непалі або Пакистані, негайно зверніться за медичною допомогою. Він може виявитися індійським червоним скорпіоном.
o В Європі, Австралії і Нової Зеландії ризик від укусу скорпіона невеликий. Проте, слід постаратися визначити вид скорпіона, якщо у вас є серйозні симптоми, і звернутися до лікаря.

17

Поради
• Скорпіони не залишають в рані жало, тому діставати з рани нічого.
• Перш ніж взутися, перевіряйте взуття. Скорпіонам подобаються теплі, вологі і темні місця.
• Якщо ви перебуваєте в місці, де можуть бути скорпіони, не заходьте в темні кути, включаючи ущелини. Дуже часто в таких місцях переховуються хижаки.
• Щоб вас не вкусили, не заходьте в темні, прохолодні і вологі місця, і не проводите багато часу поруч зі штабелями дров.

18

Попередження
• Чи не ріжте місце укусу, оскільки це може викликати кровотечу або зараження, а від отрути в крові не позбавить.
• Не намагайтеся висмоктати отруту з ранки. Лікарі можуть спробувати витягнути отрута спеціальним пристосуванням, проте ефективність такого методу не доведена.