Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Як відрізнити отруйну змію від неотруйній

Як відрізнити отруйну змію від неотруйній

1

Як відрізнити отруйну змію від неотруйній
Зустріч із змією в дикій природі може створити небезпечну ситуацію, особливо якщо ви не знаєте, що це за змія. Укус отруйної змії може бути смертельним. Щоб зрозуміти, отруйна перед вами змія або неотруйна, потрібно дізнатися, які змії живуть в вашому регіоні. Можна також пошукати у змії характерні ознаки отруйних змій. Якщо вас вкусить будь-яка змія, важливо якомога швидше звернутися за медичною допомогою.

2

Як впізнати найпоширеніших отруйних змій

3

Впізнати гадюку по трикутній голові. Гадюка - одна з найпоширеніших отруйних змій. У цих змій великі трикутні голови, які розширюються до основи. Голова значно ширше шиї. У гадюк також є западинка між очима і ніздрями, яка вловлює тепло і спрощує пошук видобутку. Тому гадюку можна дізнатися по характерної зовнішності: трикутна голова, западинка на морді, а також вертикальні зіниці, як у кішки.
o Гадюки зустрічаються в Європі, Азії, Африці, в Північній і Південній Америці.

o Сімейство гадюкових включає в себе ряд гримучих змій, а також водяного щитомордника.
Попередження:не всі змії з трикутними головами отруйні. Також існують отруйні змії з вузькими головами і круглими зіницями. Не покладайтеся виключно на ці ознаки.

4

Впізнати гримучу змію по брязкальця або виступу на хвості . Гримучі змії відносяться до сімейства гадюкових, і це один з найпоширеніших видів отруйних змій. Відмінною рисою гримучої змії, крім трикутної голови і великого тіла, є брязкальце на кінці хвоста. Іноді на хвості буває тільки виступ (один сегмент брязкальця) або хвіст має усічену форму. Так буває, якщо брязкальце була пошкоджена.
o Важливо також знати, який окрас можуть мати різні види гримучих змій. Наприклад, ромбічний гремучник має на спині характерні позначки у вигляді ромба.

5

Впізнати коралових аспидових змій за їх кольором . Аспіди - це отруйні змії з яскравим забарвленням, які зустрічаються в Північній і Південній Америці, а також в деяких частинах Азії та регіонах Тихого океану. Ці змії не відносяться до сімейства гадюкових - у них маленькі округлені голови, а зіниці круглі. Хоча забарвлення і малюнок на тілі у цих змій може бути різним, найчастіше зміїна можна дізнатися по яскравим червоним, жовтим і чорним смужках.
o Отруйних коралових зміїна можна переплутати з неотруйними королівськими зміями, проте у королівських змій не буває червоних і жовтих смужок одночасно.
o У той же час існують інші неотруйні змії з чергуються червоними і жовтими смужками, тому важливо звертати увагу і на інші ознаки.

6

Впізнати чорну мамбу по чорно-синьої пасти . Якщо ви живете або відправляєтеся в регіон на південь від Сахари, вам може зустрітися чорна мамба, чий укус може бути смертельним. Ці змії довгі (до 4 метрів в довжину) і мають оливковий або сірий окрас. Дізнатися чорну мамбу можна якось по-особливому темно-синьому забарвленню внутрішньої поверхні пасти. Змія може розкрити пащу, якщо налякана або відчуває, що їй щось загрожує.
o Мамби є родичами кобри, і вони ведуть себе подібним чином, якщо знаходяться в небезпеці. Якщо ви заженете в кут чорну мамбу, вона може встати на диби і розкрити капюшон або складку навколо шиї.
o Як і коралові аспіди і кобри, чорні мамби відносяться до сімейства аспидових, а не гадюкових. У них вузькі голови і круглі зіниці.

7

Впізнати кобру по каптура . Ці отруйні змії мешкають в деяких регіонах Азії, Африки і Тихого океану. Відмінною особливістю кобри є капюшон навколо голови і шиї, який розкривається, коли змія налякана. Одночасно з цим змія видає гучне і страхітливе шипіння. Деякі кобри також здатні випорскують отруту на нападників.
o Кобру можна дізнатися по особливому забарвленню. У індійської кобри на задній частині капюшона є відмітка, що нагадує окуляри.

8

Дізнайтеся, які отруйні змії живуть у вашому регіоні . Існує безліч видів отруйних змій, які живуть по всьому світу, проте конкретного набору ознак, за якими можна було б взнати отруйну змію, немає. Щоб визначити, отруйна змія чи ні, слід враховувати її зовнішній вигляд, поведінка і регіон проживання. Пошукайте інформацію в інтернеті або вивчіть довідник місцевих рептилій, щоб з'ясувати, чи є в вашому регіоні отруйні змії і якщо є, то які.
o Наприклад, якщо ви живете в північноамериканському штаті Орегон, з усіх отруйних змій вам може попастися хіба що зелений гремучник.
o Як і у випадку з отруйними зміями, немає чіткого набору ознак, який дозволив би віднести змію до неотруйним тільки по її зовнішньому вигляду. Щоб дізнатися неотруйну змію, вивчіть довідник місцевих рептилій, дізнайтеся, які змії живуть в вашому регіоні і як вони виглядають.

9

Навчіться відрізняти схожих змій один від одного . Деякі неотруйні змії дуже схожі на отруйні види. Якщо у вашому регіоні мешкають схожі отруйні й неотруйні змії, вивчіть їх особливості та відмінності.

o Наприклад, отруйного водяного щитомордника часто плутають з нешкідливим водяним вужем. Щоб відрізнити одну змію від іншої, слід вивчити форму голови і тіла змії. У водяних щитомордников великі тіла і трикутні голови, а у водних вужів тонкі тіла і вузькі голови.
o неотруйні соснову змію часто плутають з гримучої змією через схожих забарвлень і агресивної поведінки. Однак, на відміну від гримучих змій, у соснових змій загострений хвіст без брязкальця.

10

Тримайте при собі фотографії змій, якщо потрібно . Якщо вам зустрінеться змія і ви не будете знати, що це за вид, сфотографуйте її на телефон або фотоапарат. Потім покажіть фотоексперту або пошукайте опис змії з її вигляду.
o Не йдіть на ризик заради гарного фото. Постарайтеся сфотографувати змію з безпечної відстані.
o Якщо у вас немає фотографії, пошукайте схожих змій за допомогою сервісу Google Картинки. Введіть опис (наприклад, «чорна змія жовті кільця Азія») і вивчіть отримані фотографії.

11

Ознаки укусу змії

12

Зверніться за невідкладною медичною допомогою, якщо вас укусила змія . Якщо вас вкусила змія (і навіть якщо ви впевнені, що вона неотруйна), важливо звернутися до приймального відділення лікарні або викликати швидку допомогу. Укуси навіть неотруйних змій можуть бути небезпечні, якщо рану не оброблені.
o Поки чекаєте лікаря, промийте місце укусу водою з милом, якщо у вас є така можливість, і тримайте місце укусу над рівнем серця. Зніміть тугий одяг, годинник і прикраси, які можуть здавлювати область укусу або викликати набряк.

13

Будьте готові до прояву серйозних симптомів, якщо вас укусила отруйна змія . Після укусу спостерігайте за своїм станом. Повідомте лікаря або іншого медичного персоналу про ці симптоми, оскільки ця інформація допоможе їм визначити, з якою отрутою їм потрібно працювати і як його нейтралізувати. До поширених ознак укусу отруйної змії відносяться наступні:
o сильний біль, почервоніння, набряклість, посиніння навколо місця укусу;
o оніміння в області обличчя і рота;
o утруднене дихання;
o прискорене серцебиття;
o слабкість;
o запаморочення, втрата свідомості;
o головний біль;
o нудота або блювота;
o помутніння зору;
o висока температура;
o конвульсії.
Попередження: хоча найчастіше отруйні змії залишають два проколу від зубів, не всі змії виділяють отруту таким способом. Форма укусу не повинна бути основною ознакою, за яким ви будете визначати, чи була змія отруйною.

14

 

Якщо змія неотруйна, очікуйте помірну біль, свербіння і набряклість в області укусу. Якщо вас вкусила неотруйна змія, ваші симптоми матимуть помірне прояв. Однак важливо все одно вчасно звернутися до лікаря. Відсутність лікування укусу будь-якого виду може призвести до розвитку інфекції. У багатьох людей також буває алергічна реакція на слину змій. До частих симптомів укусу неотруйного змії відносяться наступні:
o біль в місці укусу;
o невелика почервоніння і набряклість;
o кровотеча з місця укусу;
o свербіж в області укусу.

15

Поради
• Можливо, ви чули, що більшість змій отруйні, але це не так. Тільки 15% змій у всьому світі є небезпечними для людини. Хоча з усіма зміями слід поводитися обережно і шанобливо, не варто припускати, що кожна змія, яка вам зустрінеться, отруйна.
• Не вбивайте змію, якщо вона не нападала на вас. Змії сприяють контролю над чисельністю гризунів і інших шкідників, які передають захворювання людям.
• Якщо ви плануєте спіймати змію, найбезпечніше буде встановити спеціальну зміїну пастку.
• Якщо ви не впевнені, отруйна чи змія, вважайте її отруйною і не наближайтеся.
• Не ставайте в траву, якщо не знаєте, чи є там змія.
• Якщо кобра випустила слину в вашу сторону, виперіть весь одяг, протріть об'єктиви камери та інше обладнання, коли прийдете додому. Щоб отрута не потрапила в очі, надягайте сонцезахисні або робочі окуляри.
• Якщо вас вкусила отруйна змія, постарайтеся ідентифікувати її. Найкраще зробити чіткий знімок на телефон з безпечної відстані. Правильна ідентифікація змії дозволить лікарям правильно підібрати протиотруту і врятувати вам життя.

16

Попередження
• Навіть в результаті укусу неотруйного змії в ваш організм може потрапити інфекція. Важливо точно знати, що за тварина вас вкусила, і вчасно звернутися за медичною допомогою.
• Якщо ви не звернетеся за медичною допомогою відразу після того, як вас вкусить змія, ви можете померти.
• Не намагайтеся взяти в руки дику змію. Якщо ви точно знаєте, що змія неотруйна, і хочете взяти її в руки, робіть це вкрай обережно. Найбезпечніше дати змії заповзти на палицю.
• Не намагайтеся взяти в руки змію, яка шипить, гримить хвостом, згинається в формі літери «S» або виділяє слину, оскільки всі ці ознаки є попередженням про те, що змію варто залишити в спокої, інакше вона може напасти.