14 СЕРПНЯ 2018
Олександра Лазько
У липні Генеральний штаб повідомив, що Міністерство оборони вирішило додатково направити до Афганістану 16 українських військовослужбовців для участі в миротворчій місії, а також ще двох військових - до Малі. Станом на липень у 8 миротворчих місіях брали участь 338 наших військових. Українці представлені в місіях в Демократичній Республіці Конго і Південному Судані, в Афганістані, Косово (Республіка Сербія), на Кіпрі і в інших країнах. Про те, як готують військових до миротворчих місій, як вибудовується співпраця та наскільки для України є актуальною участь в подібних операціях, Українські Новини розмовляли з тимчасово виконуючим обов'язки начальника Головного управління військового співробітництва та миротворчих операцій Генерального штабу Збройних сил Валентином Левчиком.
Як відбувається відбір військовослужбовців до миротворчих місій? З цією метою проходить якийсь конкурс? Чи багато бажаючих приєднатися до тієї чи іншої миротворчої місії?
Що стосується питання відбору та підготовки, тут потрібно його розділити на дві складові - це підготовка персоналу, тобто окремих військовослужбовців, та підготовка контингентів, тобто підрозділів, які беруть участь в операціях. Що стосується підготовки персоналу, то всі військовослужбовці проходять багатоступеневу підготовку. Тобто військовослужбовці набувають свої професійні знання і навички протягом всієї служби, проходять певні курси професійного удосконалення, навчання в Національному університеті оборони України, отримують оперативно-тактичний, оперативно-стратегічний рівень освіти додатково до того тактичного рівня, який вони отримують після випуску з військового інституту. Тому при призначенні до складу національних контингентів або персоналу значних витрат на допідготовку таких військовослужбовців вже не потрібно.
А як виглядає допідготовка?
Є відповідні курси підготовки персоналу, які проводяться на базі Навчально-наукового центру міжнародної миротворчої діяльності Національного університету оборони України. Там вивчається теоретична частина, а вже практичні навички вдосконалюються на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Сагайдачного (Яворівський навчальний центр, Львівська область). Це спеціалізовані курси, тобто є курси для спостерігачів, штабних офіцерів ООН та НАТО. Тобто курс підготовки військовослужбовців залежить від того, куди їх в подальшому планується призначити.
Як відбувається призначення офіцера до тієї чи іншої місії?
Він призначається не безпосередньо до якоїсь місії чи на якусь посаду. У Збройних силах існує Резерв кандидатів, які мають відповідний рівень підготовки, аби бути направленими до складу місій. Тобто офіцер проходить спеціалізовані курси підготовки, це є підставою для розгляду його кандидатури на відповідних атестаційних комісіях, як Збройних сил України, так і Вищої атестаційної комісії Міністерства оборони України, для включення до складу цього резерву. Потім зі складу цього резерву військовослужбовці призначаються на посади до складу місій ООН або НАТО, як у рамках проведення ротації, так і направлення до складу нових операцій, яке відбувається після отримання відповідного звернення Секретаріату ООН.
Які вимоги існують до кандидатів на посади?
Що стосується персоналу, тут досить високі вимоги. По-перше, вільне володіння англійською мовою і, по-друге, кандидат має бути фахівцем у тих питаннях, за які він буде відповідальним у складі місії. Також, в нього має бути практичний досвід, бажано міжнародний. Тобто у цьому питанні багато нюансів, тому, скажемо так, питання наповнення Резерву кандидатів є актуальним і ми постійно над цим працюємо.
А що можете сказати стосовно підготовки контингентів?
Там є певна, звичайно, особливість. Формування, підготовка, визначення потреб, організація всебічного забезпечення контингентів покладається на види Збройних сил України. Наразі у нас є два контингенти - це 18-й окремий вертолітний загін у складі Місії ООН зі стабілізації у Демократичній Республіці Конго та інженерний підрозділ у складі багатонаціональних сил НАТО у Косово, Республіка Сербія. Результат - це те, що нас воліють бачити у цих місіях, воліють бачити наші контингенти. Це показує те, що відбір кандидатів та їх підготовку ми проводимо всебічно та правильно. Така підготовка є багатоступеневою. Вона починається з індивідуальної підготовки військовослужбовців, потім іде злагодження екіпажів, розрахунків, ну і потім, як фінал, це вже злагодження підрозділу в цілому. Наприклад, для наших вертольотчиків це включає бойові стрільби з використанням бортового озброєння, на яких присутні відповідні спеціалісти Секретаріату ООН, які перевіряють всі ці питання. Підготовка здійснюється завчасно та планово. Це питання постійно вдосконалюється відповідно до вимог, які змінюються. Наприклад, використання озброєння вночі чи в умовах поганої видимості. Всі ці питання враховують. Ну і плюс, звичайно, ті представники, які заплановані до проведення ротацій, беруть участь у заходах міжнародного співробітництва, де мають можливість використовувати міжнародний досвід з цих питань.
Скільки зараз складає резерв персоналу?
Кількість військовослужбовців, які перебувають у Резерві, постійно змінюється, тому важко назвати фактичну чисельність.
Вона змінюється в залежності від потреб?
Вона змінюється в залежності від того, як ми можемо його наповнити. З цього резерву ми постійно направляємо офіцерів для проведення ротацій тих чи інших посад. Є, скажімо так, плинність особового складу, які звільняються і таке інше. Тобто кількість особового складу постійно змінюється.
Як проходить служба у миротворчих місіях? Які завдання виконують наші військові, наприклад, у Афганістані, куди нещодавно вирішили додатково відправити військовослужбовців?
У Афганістані у нас наразі проходять службу 11 наших військовослужбовців, всі на різних посадах. У нас є офіцери, які розташовані в Кабулі, це офіцери з питань безпеки, і є наш осередок у Гераті у складі регіонального тренувально-дорадчого командування "Захід". Там у нас є дві групи з розмінування і протидії саморобним вибуховим пристроям у складі італійського військового контингенту. Їх завдання зрозуміле - це забезпечення руху автомобільних колон у зоні відповідальності, перевірка місцевості на наявність саморобних вибухових пристроїв та інші важливі завдання. Однім із завдань НАТО є надання допомоги Афганським національним силам безпеки. Це проведення занять з групами розмінувань Афганських національних сил безпеки. Що стосується наших офіцерів з питань безпеки, їх завдання - це вивчення безпекової ситуації і даних розвідки щодо можливих загроз, планування маршрутів руху, розробка можливих варіантів дій особового складу щодо загроз, які виникають в ході виконання завдань. У двох словах так.
Як часто проходить ротація?
Що стосується персоналу - це раз на рік. Що стосується контингентів, то наразі прийнято рішення щодо проведення ротацій раз у 6 місяців.
Стосовно виплат. Ви казали, що участь у миротворчих операціях - це також надходження до бюджету. Які це надходження?
Що стосується надходжень до бюджету. Компенсація надходить за участь у операціях з підтримання миру та безпеки тільки від Секретаріату ООН. Тобто ООН відшкодовує кошти за участь наших контингентів в таких операціях.
А НАТО не відшкодовує?
Ні НАТО, ні Європейський Союз не відшкодовують нашу участь. Участь у операціях НАТО і Європейського Союзу відбувається за рахунок тієї країни, яка направляє свої підрозділи чи представників для участі у цих операціях. Що стосується цифр відшкодувань від Секретаріату ООН, то у нас є Закон України "Про державний бюджет", можна подивитися, і там навіть зазначено, що у 2018 році планується отримання за рахунок відшкодувань з боку ООН 566 мільйонів гривень. Це те, що має надійти в якості відшкодувань за участь наших підрозділів. Можу сказати, що у 2017 році до державного бюджету з урахуванням погашення заборгованості фактично було відшкодовано 1 мільярд 127 мільйон гривень.
А виплати бійцям входять у ці суми? Яка схема виплат військовим?
Що стосується персоналу. Персонал, офіцери-спостерігачі, офіцери штабів місій ООН отримують відшкодування і забезпечення від ООН. Україна тут нічого не витрачає. Що стосується контингенту, то так, Україна виплачує грошову винагороду в іноземній валюті з відповідним діапазоном, залежно від посади, яку займають військовослужбовці, та їх звання. Це стосується в тому числі операцій НАТО в Косово та Афганістані.
Коли вже участь у операціях НАТО не відшкодовується, скільки участь у цих операціях обходиться Україні?
Я зараз не готовий відповісти в абсолютних цифрах, тому що там дуже багато складових, таких як всебічне утримання особового складу, підтримання життєдіяльності, спільні внески, різного роду виплати.
А що стосується техніки? Наприклад, якщо у Конго пошкодився вертоліт, то хто це компенсує?
Ремонт техніки - це наша відповідальність. Тобто ми надаємо нашу техніку для виконання завдань в інтересах місії. За її використання ми отримуємо відшкодування. Проте проведення ремонту, поповнення запасів матеріально-технічного забезпечення відбувається за наші кошти.
Це відшкодування входить у суми, які ви назвали?
Так.
У разі поранення або загибелі бійця як отримують компенсацію?
Є фіксовані ставки відшкодувань на такі випадки. Тобто у разі отримання ушкодження військовослужбовець отримує відшкодування від ООН та України.
У разі його смерті або поранення таке відшкодування отримує безпосередньо його родина.
Це стосується всіх операцій, і операцій ООН у тому числі?
В першу чергу це стосується операцій ООН.
Щодо доцільності участі українських військових у міжнародних миротворчих операціях. У нашій країні йде війна. Чому ми відправляємо військових у гарячі точки в інших країнах? Адже військовослужбовці потрібні тут...
Для України, не зважаючи на триваючу збройну агресію Російської Федерації, участь у міжнародній миротворчій діяльності була, є і буде одним із пріоритетних напрямків нашої зовнішньополітичної діяльності. Тобто ми є відповідальним міжнародним гравцем, у нас є відповідні зобов'язання відповідно до міжнародних угод і договорів, які ми заключили. Ми маємо бути передбачуваним партнером, надійним, на якого можна покластися. Це перше. По-друге, безпека у світі безпосередньо впливає на безпеку в тому числі регіональну, тому ми зацікавлені в тому, щоб бути не тільки отримувачами цієї загальної безпеки, а ще й активними контриб'юторами. Тобто наш внесок впливає на загальну безпекову ситуацію у світі. Це важливо.
Ну і крім загальнополітичних, зовнішньополітичних завдань та підтримання позитивного іміджу України, ми виконуємо певні прагматичні речі. Наші військовослужбовці виконують різноманітні завдання, які покращують їх практичні навички, дають дуже важливий досвід. Наприклад, згідно Мінських домовленостей, ми не можемо використовувати нашу авіацію в зоні проведення операції Об'єднаних сил. Наш 18-й окремий вертольотний загін надає чудову можливість нашим авіаторам, нашим військовим льотчикам отримувати, по-перше, нальот годин, тобто вдосконалювати свої навички, а також використовувати озброєння для підтримки операції місії в дуже важких умовах, вдень, вночі, в умовах високогір'я і таке інше. Це практичний досвід, який необхідний потім для застосування в тому числі й в зоні проведення операції.
Наші сапери мають змогу отримати практичний досвід роботи на найсучаснішому обладнанні, яке надається нашими партнерами по операції. Це і відповідна техніка, захисне спорядження, міношукачі і таке інше. Це ж саме обладнання надходить нам в рамках матеріально-технічної допомоги від наших партнерів. Ми там практично його використовуємо, навчаємося, і відповідним чином ці військовослужбовці, які щоденно отримують практичний бойовий досвід, потім повертаються, і для нас дуже важливо, що вони можуть свої навички передати іншим військовослужбовцям. Потім вони можуть виступати в ролі інструкторів, які навчають вже використанню цього обладнання. Знаєте, питання, наприклад, розмінування саморобних вибухових пристроїв - дуже специфічна тема. Там цілі каталоги створюються, які вибухові пристрої використовуються і які нові методики використовують терористи, підходи до проведення розмінування та інші питання. Це все дуже корисно для нас. Там іде відповідний обмін досвідом, який ми потім практично використовуємо в Україні під час розмінування, у тому числі і в зоні проведення операції Об’єднаних сил. Це що стосується наших підрозділів.
Що стосується штабних офіцерів, мова іде про те, що ми переходимо на стандарти НАТО. Офіцери, які безпосередньо працюють або в штабах НАТО, або в штабах ООН, на практиці опановують ці стандарти. Вони на практиці бачать з середини сутність цих стандартів. Дуже багато люди говорять про стандарти НАТО, а практично не розуміють, що стандарти та процедури значать, чим вони відрізняються на практиці від того нашого радянського минулого, яке було, від процедур, які були прийняті. Це, скажімо так, наші посли, які безпосередньо це все опановують, і потім можуть це застосовувати вже тут, у нас в Україні. Ну і останнє, що я казав, це реальні надходження за їх участь в таких операціях.
Ці кошти ідуть до загального бюджету?
Відшкодування ідуть до Державного бюджету, а не напряму до бюджету Збройних Сил України.
Якщо говорити про надійність України як партнера і послідовність у виконанні домовленостей, то наскільки ми можемо розраховувати на відповідний крок наших партнерів? Наскільки це може посприяти розміщенню миротворчої місії ООН на Донбасі?
Не буду коментувати це питання, тому що воно полягає в політичній площині. Це питання не до мене, це до політиків. Але наша надійність і передбачуваність є складовою, яка на загал працює.
https://ukranews.com/ua/interview/2033-valentyn-levchyk-nato-ne-vidshkodovuye-ukraini-uchast-u-myrotvorchykh-operaciyakh?fbclid=IwAR1_a9MfCjTaOlPNOvIcIFQgVabJKlP5gnhfxjiH20j_4-pDwIk6lxV7KAU