03.11.2011
Українські миротворці у Ліберії успішно провели пошуково-рятувальну операцію у водах Атлантичного океану. Місцеве вантажне судно “St. Paul River”, яке більше доби не виходило на зв’язок з Ліберійською морською адміністрацією, було оголошено зниклим безвісти. На його борту перебувало 18 моряків.
Адміністрація порту звернулася до керівництва Місії ООН з проханням провести повітряний пошук судна. Начальник авіації Місії ООН у Ліберії містер Халід Касаб доручив залучити до операції український вертоліт зі складу 56-го окремого вертолітного загону ЗС України сил Місії ООН у Ліберії.
Екіпаж пошуково-рятувального вертольоту Мі-8 на чолі з льотчиком другого класу майором Олександром Балою, який знаходився у 30-хвилинній готовності до вильоту, негайно вирушив до аеродрому.
«Ми керувалися оперативними даними, – розповідає командир екіпажу. – Востаннє з корабля виходили на зв’язок у водах Атлантики, поблизу узбережжя невеликого населеного пункту Грінвіл. Ми вилетіли 30 жовтня на віддалення 25 кілометрів від берегової лінії і почали пошук».
Як належить у подібних ситуаціях, після входу в 30-кілометрову зону пошуку екіпаж почав здійснювати галсування – прочісувати морські милі “змійкою”. Окрім командира екіпажу майора Олександра Бали, візуальний пошук судна проводили льотчик-штурман капітан Віталій Ландишевський, бортовий технік капітан Віктор Березовський, бортовий перекладач капітан Іван Кованченко, а також фахівці парашутно-десантної та пошуково-рятувальної служб загону майор Віталій Федорів й молодший сержант Сергій Стародубцев. Медичну службу на борту представляв підполковник Олександр Олійник.
Українським льотчикам знадобилося лише 10-15 хвилин, щоб виявити судно, яке стояло на якорі у прибережних водах на відстані близько 40 кілометрів від берега.
«Розпочавши галсування, невдовзі ми помітили “St. Paul River”, який, схоже, ремонтувався на якорі, – розповів майор Олександр Бала. – Я “завис” на висоті 20 метрів на відстані 40-50 метрів від судна. Екіпаж нас помітив, почав вітати, але жодних знаків про те, що йому необхідна допомога, не подавав. Ми передали координати, доповіли про обстановку в Оперативний центр повітряних операцій UNMIL “Аеропс” і продовжили огляд корабля. Зрештою, на цьому наша місія і завершилася, нам дали команду повернутися на базу».
Командир екіпажу льотчик другого класу майор Олександр Бала додав, що в ході виконання завдання Місії українські вертолітники отримали унікальні практичні навички з проведення пошуково-рятувальної операції у водах океану.