Всеукраїнський проект
«Школа миру»

Генеральний секретар ООН

Генера́льний секрета́р ООН  — головна адміністративна посадова особа Організації Об'єднаних Націй.

Генеральний секретар призначається Генеральною Асамблеєю за рекомендацією Ради Безпеки. Рішенню Ради Безпеки, зазвичай, передують неформальні обговорення і серія рейтингових голосувань. Крім того, будь-який з п'яти постійних членів Ради може при голосуванні скористатися правом вето. Відповідно до загальноприйнятої практики генерального секретаря не обирають з представників країн — постійних членів Ради Безпеки.

Генеральний секретар ООН обирається на п'ять років з можливим переобранням на новий термін. Хоча немає жодних обмежень на кількість п'ятирічних термінів, протягом яких генсек може перебувати на посаді, досі ніхто не займав цей пост більше ніж два рази.

За визначенням Франкліна Д. Рузвельта ця посада оцінюється як «Світовий Модератор», його позиція визначена в Статуті ООН як «організація головної адміністративної посадової особи», але в Статуті також говориться, що Генеральний секретар може доводити до Ради Безпеки ООН у випадку термінової уваги, будь-які питання, які, на його думку, «можуть загрожувати в підтримці міжнародного миру і безпеки» і надавати свою позицію для більшості дій на світовій арені. Позиція Генерального секретаря ООН зводиться до подвійній ролі — адміністратора організації ООН, і дипломата — посередника у вирішенні суперечок між державами-членами ООН і знаходження консенсусу щодо глобальних проблем.

Секретаріат очолюється Генеральним секретарем, який виступає в ролі представника де-факто і лідера ООН.

ООН

Школа миру

Музей миротворчества он-лайн