«Школа виживання»

від Центру миротворчості

 

 

Рух стежками

Як уже було сказано, щоби безпечно пройти маршрут з найменшою втратою сил та часу, треба знати техніку руху - сукупність правил, способів та прийомів подолання тих чи інших форм рельєфу.

Одне з основних правил руху стежками полягає в тому, що ходові навантаження потрібно збільшувати послідовно, дотримуючись певної ритмічності. Ритмічність руху - важливий засіб збереження сил туриста і підвищення його працездатності. На нормальній стежці ритмічність виявляється в постійній швидкості руху. В умовах руху пересіченою місцевістю ритмічність руху - це постійна кількість кроків за однаковий проміжок часу.

Для збереження ритмічної роботи організму на легких спусках крок туриста збільшується, і навпаки, під час підйому і проходження важких ділянок шляху - зменшується. Таким чином, на спусках швидкість руху туристів збільшується до 5-6 км за годину, на підйомах зменшується до 1,5 км, чи ще менше, за годину.

Ритм руху необхідно змінювати повільно, поступово набираючи швидкість з початку руху і зменшувати її за 5-6 хвилин до кінця. Коли група раптово зупинилась (призупинилась), корисно кілька хвилин потоптатися на місці, зберігаючи встановлений до зупинки ритм. Це дає можливість поступово зняти напруження із серця та органів дихання.

Щоб раціонально використовувати сили, турист повинен привчити себе до рівного вільного кроку. По розчленованій місцевості потрібно йти із трохи зігнутими колінами, стараючись не до кінця випрямляти їх у момент поштовху. При цьому нога у важкому взутті мимоволі рухається клишаво, що облегшує ходьбу. В той момент, коли ступня відривається від землі і нога рухається вперед, її м'язи необхідно максимально розслабити. Це нагадує ліниву "кошачу" ходу. А в момент, коли нога торкається землі, м'язи знову напружуються. Ступню треба ставити точно на підошву на будь-яких нерівностях, щоб не розтягнути зв'язки гомілковостопного суглоба. Кожен турист повинен іти своїми кроками і не "підганяти" їх під кроки своїх товаришів. Туристи, які не мають вироблених і натренованих навичок ходіння на великі відстані, ходять з напруженими увесь час м'язами, що призводить до швидкої втоми.

Дотримуючись правильної техніки ходіння, турист рухається ритмічно, роблячи кроки однакової довжини і ступаючи з однаковою частотою. За такої ходи нормалізується робота серця та дихальної системи.

На некрутих спусках ногу ставлять майже не згинаючи, спочатку злегка навантажуючи підбор. Крок треба намагатися робити дещо ширшим від звичайного. Якщо рюкзак - легкий, можна спускатися невеликими стрибками, приземляючись одночасно на обидві пружні ноги.

За відсутності стежок маршрут краще прокладати вздовж річок. Орієнтуються в такому разі по притоках та характерних поворотах ріки. Часто тайгові та гірські ріки стискаються крутим берегом та скалами. їх краще обходити верхами, навіть якщо прийдеться пройти декілька зайвих кілометрів. Є гірські райони, наприклад, Кітойські та Тункінські Гольці (східна зона Східного Саяну), де майже усі ріки та їх притоки протікають каньйонами, а в місці впадіння у більшу річку закінчуються водоспадами. Надзвичайно красиво! Але при цьому такі місця дуже важкопрохідні. Проходження їх необхідно ретельно описувати у звітах. Це набагато полегшить завдання наступним групам. Доцільно дати опис проходження такої ділянки ріки в записці на перевалі. Якщо записку прочитають туристи, які проходять маршрут у зустрічному напрямку, - це їм дуже допоможе.

Філіпов З.І. Спортивний туризм. Організація і методика спортивно-туристичної роботи

http://tourlib.net/books_ukr/filipov10-3.htm

Марш, похід

Школа виживання

Центр миротворчества