Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Як перев'язати рану

Як перев'язати рану

1

Як перев'язати рану
Перев'язка рани - це процес, коли на рану накладається перев'язувальний матеріал, зазвичай - стерильна марлева пов'язка, для того, щоб рідина, що виділяється з рани, вбиралася і рана була захищена. Це дозволяє прискорити загоєння рани від її внутрішньої частини до поверхні. Неправильно перев'язана рана може закритися і зверху виглядати зажівшей, але зсередини процес загоєння не завершився. З цієї причини необхідно знати, як правильно перев'язувати і піклуватися про відкриті ранах.

2

Що вам знадобиться
• Перев'язувальний матеріал
• Сольовий розчин
• Ножиці
• Чистий миска
• Чисте рушник
• Тканина для зовнішньої пов'язки
• Ватні палички
• Пластиковий пакет для використаних матеріалів

3

Перев'язка відкритої рани

4

Зберіть усі необхідні матеріали . Якщо вам потрібно буде обробляти рану під час загоєння, вам знадобиться, щоб під рукою був достатній запас перев'язувальних матеріалів. Для того, щоб міняти пов'язку один-два рази на день, вам знадобиться багато стерильної марлі і фізіологічного розчину, так що підготуйте всі відразу, і вам не доведеться постійно бігати в аптеку. Вам знадобиться:
o Стерильний сольовий розчин. Ви можете купити готовий стерильний фізіологічний розчин в аптеці або приготувати його самостійно. Для цього візьміть 1 літр води, додайте туди 1 чайну ложку кухонної солі і кип'ятіть протягом 5 хвилин.
o Для перев'язки рани вам знадобляться стерильні рукавички, чисті рушники, чиста миска і ножиці, які були простерилізовані в киплячій воді.
o Для перев'язувального матеріалу вам буде потрібна стерильний марлевий матеріал, еластичний бинт для закріплення пов'язки, медичний пластир і ватяні палички.

5

Наведіть чистоту в тому місці, де ви будете розкладати перев'язувальний матеріал. Перев'язка повинна здійснюватися в стерильній обстановці. Якщо ви вдома, майте на увазі, що столи на кухні і біля телевізора завжди покриті пилом, що містить безліч мікробів, і це може викликати інфікування рани. Але вам в будь-якому випадку доведеться знайти місце для перев'язки, тому визначте, де ви будете це робити, а потім ретельно обробіть поверхню з дезинфікуючим засобом. Тільки після цього ви можете приступити до перев'язки.
o Ретельно вимийте руки з милом перед початком перев'язки. Вимийте руки до ліктів і переконайтеся, що нігті чисті та коротко оголений.

6

Приготування до перев'язки . Після того, як ви продезінфікували рану і підготували перев'язувальні матеріали, застеліть поверхню чистим рушником. Налийте достатню кількість фііологіческого розчину в чисту миску. Відкрийте матеріали, які будуть утримувати пов'язку (бинт і пластир) і покладіть на рушник. Тримайте їх подалі від миски, щоб на них не потрапила рідина.
o Відріжте необхідну кількість перев'язувального матеріалу і зволожите сольовим розчином. Ніколи не занурюйте весь перев'язувальних матеріал в розчин, лише злегка обмокніте його. Якщо з марлі капає сольовий розчин, значить, ви занадто сильно намочили вашу марлю.
o Багато медсестри заздалегідь нарізають необхідні шматочки пластиру і наклеюють їх на край столу.Так вам не доведеться возитися з рулоном пластиру, коли треба буде закінчувати перев'язку. Організуйте робоче простір найбільш зручним для вас способом.

7

Знову ретельно вимийте руки . Ніколи не зашкодить зайвий раз вимити руки, особливо якщо ви маєте справу з глибокими, серйозними відкритими ранами. Інфекція для таких ран може бути дуже небезпечна. Ретельно вимийте руки з милом, потім надіньте стерильні медичні рукавички для додаткового захисту.

8

Акуратно помістіть тампон в рану . Відіжміть марлю, щоб видалити надлишок сольового розчину. Тампонповинен бути вологим, але не мокрим. Тампонповинен заповнити рану, але непотрібно укладати його занадто щільно. Акуратно помістіть тампонв рану за допомогою ватних паличок.
o Хоча тампонповинен заповнити рану, не потрібно надмірно щільно його утрамбовувати. Якщо краї бинта не поміщаються в рану, вони повинні бути акуратно поміщені зовні і закріплені потім зовнішньої пов'язкою.

o Будьте обережні і обережні. Головне правило успішної перев'язки - постарайтеся помістити тампон в рану якомога акуратніше. Залежно від розміру і форми рани, це може бути досить легко, або вам доведеться умовляти свого пацієнта. Слідкуйте за станом пацієнта і питайте його в процесі перев'язки, щоб бути впевненим, що не поклали тампонзанадто щільно, викликавши дискомфорт.

9

Закріпіть зовнішню пов'язку . Зовнішня пов'язка робиться з квадратних марлевих серветок, вона повинна закривати рану і перев'язувальний матеріал. Зовнішня пов'язка повинна щільно прилягати в рані, не завдаючи дискомфорту і захищаючи рану від зовнішнього середовища. Покладіть стерильні марлеві серветки розміром 10х10 сантиметрів поверх рани, щоб вона була закрита повністю і закривала ж прилеглу до рани поверхню.
o Закріпити зовнішню пов'язку на відстані 2.5-5 сантиметрів від країв рани за допомогою медичного пластиру, який ви відрізали заздалегідь і закріпили на краю стола. Завжди закріплюйте краю рани, щоб уникнути сповзання пов'язки і інфікування рани.

10

Заміна пов'язки

11

Зніміть зовнішню пов'язку . Почніть з того, що зніміть пластир і обережно потягніть марлеві серветки зовнішньої пов'язки. Однією рукою (в рукавичці) притримуйте шкіру навколо рани, інший обережно видаліть марлеву пов'язку.
o Будьте обережні, оскільки засохла кров та інші виділення можуть прилипнути до пов'язці. Якщо необхідно, використовуйте ватяну паличку. змочену сольовим розчином, щоб акуратно видалити пов'язку. Не поспішайте і будьте дуже обережні.
o Покладіть використані перев'язувальні матеріали в пластиковий пакет і викиньте негайно, щоб до них не дісталися діти або домашні тварини.

12

Видаліть перев'язувальний матеріал з рани . За допомогою пальців або кінців ножиць підчепити край перев'язувального матеріалу і акуратно дістаньте його з рани. Не поспішайте і дійте дуже обережно. Ви повинні звільнити рану від марлі, не забуваючи, що матеріал може прилипнути до країв рани. Якщо це сталося, звільніть марлю за допомогою ватних паличок, змочених в сольовому розчині. Звільніть рану і ретельно огляньте, чи не залишилося там шматочків перев'язувального матеріалу.

13

Якщо відновилося кровотеча, вам потрібно зупиніть її . Залежно від серйозності і глибини рани, при видаленні перев'язувального матеріалу може відновитися кровотеча, особливо якщо ви міняєте пов'язку перший раз. Якщо це сталося, візьміть марлеву серветку і притисніть до рани. Тримайте не менше п'яти хвилин, щоб сформувався тромб, і припинилася кровотеча. Продовжіть перев'язку.
o Якщо ви не можете зупинити кровотечу, або рана кровоточить більш одного-двох днів після того, як її оглянув лікар, вам слід негайно звернутися до лікаря, щоб перевірити стан рани.

14

Перевірте, чи немає яких-небудь ознак розвитку інфекції . Після того, як ви видалили пов'язку, ретельно перевірте рану на наявність ознак інфекції. Зміна кольору, сильне нагноєння або неприємний запах свідчать про розвиток інфекції. В цьому випадку потрібно негайно звернутися за медичною допомогою. Лікар може призначити антибіотики або інші засоби для обробки такої рани.
o Для більш детальних інструкцій, пов'язаних з лікуванням відкритих ран, читайте наступну частину статті.

15

Акуратно промийте шкіру навколо рани . За допомогою мила і води акуратно промийте шкіру навколо рани. Користуйтеся чистою тканиною, теплою водою і антибактеріальним милом, щоб очистити шкіру навколо рани. Не допускайте, щоб вода і мило потрапили в рану. Очистіть шкіру по периметру.

16

Поміняйте пов'язку . Після того, як ви видалили стару пов'язку і очистили поверхню, відразу ж знову накладіть пов'язку тим же способом, як описано вище, якщо тільки вам не дано інші рекомендації. Завжди дотримуйтесь порад лікаря і міняйте пов'язку згідно його інструкцій по загоєнню рани. Деякі рани потрібно перев'язувати кілька разів на день, а інші вимагають абсолютно іншого лікування.

17

Лікування відкритих ран

18

Міняйте пов'язку один або два рази на день . Завжди дотримуйтесь вказівок лікаря щодо частоти зміни пов'язки. Після того, як тканини почнуть відновлюватися, найчастіше рекомендують міняти пов'язку один раз в день, розміщую перев'язувальний матеріал всередину рани, щоб вона заживала рівномірно. Коли нові тканини утворюються всередині рани, буде досить накладати зовнішню пов'язку, щоб домогтися повного загоєння.
o Зазвичай для загоєння рани потрібно перев'язувати її не довше ніж десяти днів. Завжди користуйтеся здоровим глуздом і стежте за симптомами. Якщо вам здається, що загоєння йде неправильно - зателефонуйте доктору. Якщо загоєння затягнулося - проконсультуйтеся з лікарем.

19

Вчасно розпізнавати ознаки інфекції . Коли ви змінюєте пов'язку, завжди уважно оглядайте її, щоб вчасно виявити розвиток інфекції. Негайно зв'яжіться з доктором, якщо у пацієнта:
o Температура вище 38,5 градусів Цельсія
o Озноб
o Колір рани змінився з рожевого на білий, жовтий або чорний
o З рани виділяється рідина з неприємним запахом
o Збільшується пухлина або почервоніння навколо рани.
o Тканини навколо рани ущільнені і болючі.

20

Ніколи не промивайте рану . Коли ви обробляєте рану, дуже важливо ніколи не промивати її і не поміщати в рану надмірно зволожений перев'язувальний матеріал. Це може викликати розвиток інфекції і перешкоджати правильному загоєнню рани. Дайте вашому організму можливість самостійно зцілити рану і не промивайте її.
o Якщо ви приймаєте душ, не допускайте контакту рани з водою протягом перших 24 годин після поранення. Зазвичай є можливість обернути пов'язку поліетиленом, або просто намагатися тримати руку так, щоб на пов'язку не потрапила вода. Ваш лікар може дати вам більш докладні інструкції по обробці рани.

21

Обговоріть з лікарем будь-які питання, які вас турбують . Лікувати відкриту рану досить складно. Якщо у вас є якісь питання або сумніви щодо процесу загоєння, потрібно одразу ж зв'язатись з доктором. Не зволікайте, інакше може розвинутися інфекція, що значно погіршить становище. Якщо рана не отримує належного лікування, можуть навіть розвинутися гангрена або зараження крові.

22

Поради
Це загальні поради по загоєнню ран.
• Намагайтеся не здавлювати на рану.
• Переконайтеся, що всі перев'язувальні матеріали абсолютно сухі.
• Коли ви лежите, намагайтеся не здавлювати пошкоджену область.
попередження
• Ця стаття не замінить вам рада доктора. Уважно вислухайте поради доктора по лікуванню рани і виконуйте всі рекомендації.