«Школа виживання»

від Центру миротворчості

 

 

БАЗОВА МЕДИЦИНА ПОРЯТУНКУ

Передусім серед багатьох проблем, що можуть поставити під загрозу здатність вцілілих повернутися до безпечного життя є медичні проблеми, що стали наслідками десантування та приземлення з парашутом, екстремального клімату, наземних бойових дій та хвороб, пов'язаних з перебуванням у полоні.

Багато тих, кому вдалося унткнути небезпеки та вцілілих розповідають про складність лікування та погане самопочуття через відсутність відповідного навчання та медичного постачання. Для  декого з них це закінчилось захопленням або здачею в полон.

Вцілілі відчувають апатію та безпомічність тому, що не можуть лікувати себе самих в таких обставинах.

Здатність лікувати себе підвищує їх моральний стан і єдність та допомагає їм у рятуванні та поверненні до дружніх сил.Одна людина, що володіє необхідною кількістю базових медичних знань, може вплинути на життях багатьох.

В разі відсутності кваліфікованого медичного персоналу, людиною, яка має знає, що треба робити аби залишитися живим маєте бути ви.

 

ВИМОГИ ДЛЯ ПІДТРИМКИ ЗДОРОВ'Я

Для виживання вам потрібна вода та їжа. Ви маєте також дотримуватися високих стандартів особистої гігієни.

Вода

Ваше тіло втрачає воду шляхом нормальних процесів життєдіяльності (потовиділення, сечовиділення та дефікація).

Впродовж середніх щоденних навантажень коли температура атмосферного повітря близько 20 градусів за Цельсієм (68 градусів за Фаренгейтом), середня доросла людина втрачає, а тому і потребує від 2 до 3 літрів води за день.

Інші чинники як наприклад спека, холод, висока фізична активність, високий тиск, жар або хвороба можуть примусити ваше тіло втрачати більше води.

Ви маєте відновити цю воду.

Зневоднення відбувається в результаті неадекватної втрати  тілом рідин.      Це зменшує ефективність роботи вашого організму, а в разі поранення, підвищує його вразливість, що може привести до шоку. Щодо результатів втрати рідин біологічного походження, слід зважати на таке:

  • 5-процентна втрата рідин біологічного походження призводить до спраги, дратівливості, нудоти і слабкості.
  • 10-процентна втрата призводить до запаморочення, головного болю, нездатності до ходіння, відчуття дзвону у вухах, тремтіння в кінцівках.
  • 15-процентна втрата призводить до помутніння в очах, болючого сечовипускання, западання язика, глухоти і відчуття задерев'янілості  шкіри.
  • Втрата рідин біологічного походження  більша за 15 процентів може привести до смерті.

Найбільш загальними ознаками та симптомами дегідратації є :

  • Темна сеча з дуже сильним запахом.
  • Низький вихід сечі.
  • Втома.
  • Емоційна нестійкість.
  • Втрата еластичності шкіри.
  • Затримане капілярне поповнення в нігтьових пластинах.
  • Траншейна лінія внизу центра язика.
  • Спрага. Остання в списку, тому що за цей час ви вже зневодніли на 2 відсотки.

Ви жадаєте рідини.

Ви поповнюєте воду, оскільки ви втрачаєте її. Спроба не зважати на дефіцит води є складною в ситуації  необхідного життєзабезпечення, і спрага - це знак, скільки і якої води вам потрібно. Більшість людей не можуть, не відчуваючи дискомфорту, випити більше, ніж 1 літр води за раз.

Тож, навіть, коли ви не відчуваєте спраги, пийте воду невеликими дозами щогодини з постійними інтервалами аби запобігти зневодненню.

Якщо ви перебуваєте у стані фізичного, ментального стресу чи то в інших складних умовах, збільшіть вживання води. Пийте достатньо рідини для підтримки продукування сечі на рівні щонайменше 0.5 літра кожні 24 години.

У будь-якій ситуації, коли скорочується кількість вживаної їжі, пийте 6-8 літрів води за день. В екстремальному кліматі, особливо посушливому, середньо-статистична людина може втрачати від 2.5 до 3.5 літрів води в годину. В кліматі такого типу ви маєте випивати від 14 до 30 літрів води в день.

З втратою води відбувається також втрата електролітів (солі тіла). Середня дієта може зазвичай запобігти цим втратам, але в екстремальних ситуаціях або в разі хвороби, потрібне забезпечення з додаткових джерел. Розчин з 0.25 чайної ложки солі на 1 літр води забезпечить концентрацію, яку тканини тіла можуть з готовністю абсорбувати.

З усіх фізичних проблем, з якими люди стикаються в ситуаціях рятування життя або підтримання життєзабезпечення, втрата води є найбільш невідкладною. Наступні правила є основними для запобігання та відвернення дегідратації:

  • Завжди пийте воду коли їсте. Рідина з спожитої їжі використовується організмом в процесі травлення. Це може призвести до запобігання дегідратації.
  • Акліматизація. В екстремальних умовах тіло виконує свої функції оперативніше коли воно акліматизоване.
  • Економте не воду, а піт. Обмежте діяльність, що викликає потовиділення але пийте воду.
  • Вода в раціоні.Доки не знайдете потрібне джерело, нормуйте свою воду. Денне споживання 500 кубічних сантиметрів (0.5 літра) водного розчину цукру (2чайні ложки на літр) дозволить запобігти дегідратації принаймні впродовж тижня, зведе втрати води до мінімуму шляхом обмеження фізичної активності та дотримання температурного режиму.

Ви можете оцінити втрату рідини декількома засобами. Стандартний польовий одяг утримує близько 0.25 літра (одна-четверта малого контейнера) рідини.  Просякнута теніска утримує від 0.50 до 0.75 літра.

Щоб визначити втрату рідини, ви можете також скористатися показниками пульсу та частоти дихання. Використовуйте наступні дані як настанову:

  • З втратою 0.75 літра рідини частота пульсу буде близько 100 ударів за хвилину а частота дихання від 12 до 20 подихів за хвилину.
  • З втратою від 0.75 до 1.5 літрів частота пульсу буде від 100 до 120 ударів за хвилину, а частота дихання – 20-30 подихів за хвилину.
  • З втратою від 1.5 до 2 літрів частота пульсу буде від 120 до 140 ударів за хвилину, а частота дихання від 30 до 40 подихів за хвилину. Показники стану організму, що перевищують ці норми, вимагають підвищеної турботи.

Їжа

Хоча ви можете прожити декілька тижнів без їжі, тим не менше, вам потрібна адекватна її кількість, щоб залишитися здоровим.

Без їжі ваші розумові і фізичні можливості знижуватимуться швидко, і ви знесилієте. Їжа знову  і знову наповнює вас субстанціями, які ваше тіло спалює і забезпечує вас енергію. Вона також забезпечує вас вітамінами, мінералами, солями та іншими елементами, необхідними для хорошого здоров'я.

Можливо найважливіший фактор - їжа допомагає покращенню морального стану.

Два основних джерела їжі це овочі та фрукти і тварини (у тому числі риба).

У різних мірах і рослинна і тваринна їжа забезпечують організму калорії, вуглеводи, жири, і білки, необхідні для нормального виконання щоденних функцій тіла.

В калоріях вимірюється теплова та потенціальна енергія.

Щоб організм функціонував на мінімальному рівні, середня особа потребує 2,000 калорій за день,

Адекватна кількість вуглеводів, жирів та білків без адекватної теплоти призводитиме до голодування під час якого тіло поїдатиме власні тканини задля отримання енергії.

Рослинна їжа

Ця їжа забезпечує нас вуглеводами що є головним джерелом енергії. Багаторослин виробляють достатньо протеїну, щоб тримати тіло в нормально-ефективному стані. Хоча рослини, можливо, не забезпечують збалансованої дієти, вони підтримають вас навіть в арктичному кліматі, де теплоутворюючі якості м'яса є істотно важливими. Багато рослинної їжі такої як, наприклад, горіхи або насінн'я дасть вам досить протеїнів і олії для нормальної ефективності. Корені, свіжі овочі та інша рослинна їжа містять природний цукор, що, забезпечить калорії і вуглеводи які дають тілу потрібну енергію. Харчова цінність рослинної їжі стає ще вагомішою, якщо ви намагаєтесь уникнути сутички з ворогом або знаходитесь в області, де жива природа бідна. Наприклад -

  • Ви можете сушити овочі на повітрі, вітрі, сонці або вогні. Це перешкоджає псуванню, тож ви можете зберігати овочі, нести їх з собою щоб використовувати при потребі.
  • Ви можете здобути рослинну іжу легше і спокійніше, ніж м'ясо. Ценадзвичайно важливо, коли ворог поруч.

Тваринна їжа

М'ясо поживніше за рослинну їжу. Фактично в деяких місцях воно, можливо, навіть доступніше. Проте, щоб отримати м'ясо, вам треба знати звички та способи полювання на різних представників живої природи.

Аби задовольнити ваші нагальні харчові потреби, спершу шукають істоти, що найчастіше зустрічаються та яких простіше вполювати як, наприклад, комахи, ракоподібні, молюски, риба і рептилії.

Вони можуть задовольнити ваш голод, поки ви готуєте пастки чи знаряддя для серйознішого полювання.

Особиста гігієна

У будь-якій ситуації чистота - важливий чинник у відвертанні інфекцій та хвороб.

Цей фактор стає ще важливішим в ситуації порятунку.

Погана гігієна може скоротити ваші можливості і знизити шанси на виживання.

Щоденний душ з гарячою водою і милом ідеальний, але ви можете залишатися чистим і без цієї розкоші. Користуйтеся тканиною і мильною водою, щоб помитися. Приділіть особливу увагу ногам, піхвам, промежині, рукам, і волоссю, оскільки це головні області для інвазій та інфекцій. Якщо води недостатньо,  зробіть "повітряну" ванну. Зніміть з себе весь одяг окрім необхідного і підставте своє тіло сонцю та вітру щонайменше на 1 годину. Будьте обережні щодо сонячних опіків.

Якщо ви не маєте мила, скористуйтесь попелом чи піском, або, якщо ваша ситуація дозволяє, зробіть мило з тваринного жиру і деревного попелу.

Щоб виготовити мило:

  • Щоб дістати жир для мила з тваринного жиру, розріжте його на маленькі шматки і варіть їх в горщику.
  • Додайте до горщика досить води, щоб утримати в ньому жир доки він готується.
  • Варіть жир повільно, часто перемішуючи. Після того, як сало витоплено, перелийте жир в контейнер для застигання.
  • Розмістіть попел в контейнері з шийкою біля низу.
  • Лийте воду на попіл і збирайте рідину, яка крапає зшийки в окремий контейнер.
  • Ця рідина – поташ.
  • Інший спосіб, щоб отримати поташ - пролити рідку глину (суміш попелу і води) крізь натягнуту тканину.
  • У варильному горщику, змішують дві частини жиру з однією частиною поташу.
  • Поставте цю суміш на вогонь і кип'ятіть доки вона не загустіє.

Після того як суміш- мило- прохолоне, ви можете користуватися ним в напіврідкому вигляді безпосередньо з горщика. Ви можете також вилити мило в каструлю, дозволити йому затверднути і розрізати його на шматки для подальшогго використання.

Тримайте свої руки чистими

Мікроби на ваших руках можуть заразити їжу і рани. Мийте свої руки після обробки будь-якого матеріалу, який, ймовірно, несе мікроби, після відвідування відхожого місця, після контакту з хворим і перед обробкою будь-якої їжі чи посуду, або п'ючи воду. Коротко підстригайте свої нігті тримайте їх в чистоті, не кладіть пальці до рота.

Тримайте волосся чистим

Ваше волосся може стати прихистком для бактерій, бліх, вошів та інших паразитів. Тримайте ваше волосся чистим та розчісаним, це допоможе вам уникнути цієї небезпеки.

Тримайте ваш одяг чистим

Утримуйте свій одяг та постіль максимально чистими аби запобігти інфекціям шкіри  та зменшити небезпеку паразитичної інвазії.

Чистіть свій верхній одяг кожного разу, коли він стає забрудненим. Носіть чисту нижню білизну і змінюйте її кожен день. Якщо води недостатньо, вдайтеся до "повітряної" чистки вашого одягу, витрушуючи його, провітрюючи, і висушуючи на сонці впродовж 2 годин. Якщо ви користуєтесь спальним мішком, вивертайте його  після кожного використання, збивайте його і провітрюйте.

Тримайте зуби в чистоті

Старанно чистіть свій рот і зуби із зубною щіткою щонайменше один раз кожного дня. Якщо ви не маєте зубної щітки, зробіть жувальну паличку. Знайдіть лозину завдовжки близько 20 сантиметрів і 1 сантиметр завширшки. Жуйте один кінець лозини, щоб відокремити волокна. Після цього чистіть свої зуби. Інший шлях - обгорнути чисту смугу тканини навколо ваших пальців і терти нею ваші зуби аби стерти частки їжі. Ви можете також чистити ваші зуби невеликою кількістю піску, харчової соди, солі, або мила. Потім прополосніть ваш рот водою, морською водою, або чаєм з кори верби. Чистка зубів за допомогою зубної нитки також допомагає підтриманню гігієни рота.

Якщо ви маєте западину або дупла в зубах, ви можете зробити тимчасові заповнення, розмістивши там свічний віск, тютюн, аспірин, гострий перець, зубну пасту чи пудру або порцію кореню імбиру. Переконайтеся, що ви добре прочистили западину, полощучи чи вибираючи частки їжі перед розміщенням заповнення.

Піклуйтеся про ваші стопи

Щоб запобігти серйозним проблемам з ногами, розношуйте ваше взуття перед довгим носінням під час будь-якої місії. Мийте і масажуйте свої стопи щодня. Коротко уріжте свої нігті на пальцях ніг. Носіть устилку та сухі шкарпетки належного розміру.

Присипайте стопи пудрою і щодня перевіряйте їх на наявність пухирів. Якщо у вас є маленький пухир, не пробивайте його. Неушкоджений пухир безпечний щодо занесення можливої інфекції. Прокладіть будь-який м'який матеріал навколо пухиря, щоб полегшити тиск на нього і зменшити тертя. Якщо пухир прорвався, лікуйте його як відкриту рану. Начисто прочищуйте його щодня і обробляйте шкіру навколо нього. Залиште великі пухирі неушкодженими. Щоб уникнути прориву пухиря або протікання під тиском, що викликає біль, роблять наступне:

  • Візьміть голку для шиття і чисту або стерилізовану нитку.
  • Після очищення пухиря від бруду проколіть пухир голкою з ниткою.
  • Відчепіть голку і залиште, обидва кінці нитки висіти поза пухирем.
  • Нитка абсорбує рідину. Це скорочує розмір отвору і гарантує, що отвір не закриється.
  • Обробіть шкіру навколо пухиря.

Отримуйте достатній відпочинок

Вам потрібен певний відпочинок для продовження подальшого руху. Плануйте регулярні періоди відпочинку щонайменше по 10 хвилин за годину впродовж вашої щоденної діяльності. Навчіться досягати комфорту навіть в неідеальних умовах.  Зміна розумової діяльності на фізичну або навпаки допоможе вам освіжити сили коли час або ситуація не дозволяють повністю розслабитися.

Підтримуйте чистоту на території табору

Не забруднюйте землю табірного майданчику сечею або фекаліями. Використовуйте відхожі місця, якщо вони є. Коли відхожі місця не доступні, рийте "котячі ями" і прикривайте відходи. Збирайте питну воду вище за течією від табірного місця.

Очищуйте всю воду.

НЕПЕРЕДБАЧЕНІ МЕДИЧНІ ВИПАДКИ

Медичні проблеми і непередбачені випадки, з якими вам, можливо, доведеться стикатися, включають проблеми з диханням, сильну кровотечу, шокові стани.

Проблеми з диханням

Будь-що з наступного може викликати утруднення в функцйонуванні дихальних шляхів, призводячи до зупинки дихання:

  • Сторонній предмет в роті або горлі, що перешкоджає відкриттю трахеї.
  • Ушкодження обличчя або шиї.
  • Запалення і опухлість рота і горла, викликані вдиханням диму, полум'я, і агресивної пари або алергічною реакцією.
  • "Перекручення" в горлі (викликано постійним положенням шиї, при якому підборіддя "відпочиває" на грудях) може блокувати проходження повітря.
  • Язик блокує проходження повітря до легенів при втраті свідомості.
  • Коли індивідуум непритомний, м'язи нижньої щелепи і язик розслабляються в той час як шийні хребці зміщуються вперед, примушуючи нижню щелепу осісти, а язик при цьому рухається назад і блокує проходження повітря.

Сильна кровотеча

Сильна кровотеча з будь-якої з головних кровоносних судин в тілі є надзвичайно небезпечною. Втрата 1 літра крові викликає помірні симптоми шоку. Втрата 2 літрів викликає сильний шок, що піддає тіло екстремальній небезпеці. Втрата 3 літрів крові зазвичай фатальна.

Шок

Шок (гостра стресова реакція) – сам по собі не хвороба. Це - клінічна умова, що характеризується симптомами, які з'являються, коли об'єм  крові, що його перекачує серце, недостатній щоб наповнити артерії кров'ю під достатнім тиском для забезпечення адекватного кровопостачання до органів і тканин.

РЯТУВАЛЬНІ КРОКИ

Управляйте панікою, як вашою власною, так і жертви. Заспокойте її і спробуйте аби вона не розмовляла.

Виконайте швидке фізичне обстеження. Шукайте причину ушкодження і слідуйте абетці першої допомоги, розпочинаючи з дихальних шляхів і дихання, але будьте уважними. В деяких випадках особа може померти від артеріальної кровотечі швидше, ніж від утруднення в дихальних шляхах.

Відкрийте дихальні шляхи і підтримуйте їх у такому стані

Ви можете відкрити дихальні шляхи та підтримувати їх, користуючись наступними кроками.

Крок 1.Перевірте, чи має людина часткову або повну обструкцію дихальних шляхів. Якщо вона може кашлянути або говорити, дозвольте їй самостійно прочистити дихальні шляхи природним чином. Підтримуйте, заспокоюйте жертву, і будьте готові очистити її дихальні шляхи, використовуючи техніку «рот в рот». Якщо дихальні шляхи повністю перекриті, застосовуйте поштовхи черева аж доки вам не вдасться їх прочистити.

Крок 2.Користуючись пальцем, швидко звільніть рот жертви від сторонніхпредметів, вибитих зубів, зубних протезів, піску.

Крок 3.Користуючись методом поштовху щелепи, захоплюють кути нижньої щелепи жертви і піднімають обома руками з боків, переміщуючи щелепу вперед. Для збереження стабільності положення давайте вашим ліктям відпочити на поверхні, на якій розташована жертва. Якщо губи жертви є закритими, обережно відкрийте нижню губу за допомогою пальця (Мал. 4-1).

Крок 4.Коли дихальні шляхи жертви відкриті, защипніть її ніс, закривши його великим та вказівним пальцями, та видихніть два повні подихи в легені жертви. Дозвольте легеням звільнитися після другого вашого подиху і зробіть наступне:

  • Сідкуйте за тим, як здіймаються та опускаються її груди.
  • Слухайте,як виходить повітря під час видиху.
  • Відчувайте потік повітря на вашій щоці.

Крок 5.Якщо примусове дихання не стимулює спонтанного дихання,

підтримуйте дихання жертви, використовуючи техніку «рот в рот», щоб повернути її до життя.

Крок 6. Впродовж використання техніки «рот в рот» існує небезпека для жертви, що блює. Періодично перевіряйте рот жертви на блювоти і очищуйте його в разі необхідності.

Примітка: Серцево-легенева реанімація (охороняється авторським правом)  можливо, знадобиться після очищення дихальних шляхів, але тільки після того, як головна кровотеча під контролем. Дивись FM 21-20, інструкцію Американської Асоціації Серця, їнструкцію Червоного Хреста чи інші посібники з першої допомоги.

Контролюйте кровотечу

В ситуації порятунку ви маєте контролювати та керувати серйозною кровотечею безпосередньо, оскільки відновлення рідин організму зазвичай недоступне, і жертва може померти впродовж кількох хвилин. Зовнішня кровотеча в залежності від її джерела класифікується таким чином:

  • Артеріальна.Кровоносні судини, що звуться артеріями, несуть кров від серця через тіло. Пошкоджена артерія випускає  з рани яскраво-червону кровчіткими струменями або поштовхами, частота яких відповідає ритму серцебиття. Оскільки кров в артеріях знаходиться під високим тиском, в разі, якщо пошкодження артерії суттєвого розміру, людина може втратити великий об'єм крові за короткий період. Тому, артеріальна кровотеча - найсерйозніший вид кровотечі. Якщо не припинити її швидко, вона може призвести до фатальних наслідків.
  • Венозна.Венозна кров це кров, що повертається до серця через кровоносні судини під назвою вени. Стійкий потік крові червоного, темно-бордового або синюватого кольору вирізняє кровотечу з вени. Зазвичай управляти нею легше, ніж артеріальною кровотечею.
  • Капілярна.Капіляри - надзвичайно маленькі судини, які з'єднують артерії з венами. Капілярна кровотеча зазвичай відбувається при незначних порізах чи подряпинах. З цим видом кровотечі впоратися не важко.

Мал.4-1

Ви можете контролювати зовнішню кровотечу шляхом прямого тиску (безпосередньо затискаючи рану), непрямим тиском (натискаючи на відповідні місця на тілі), піднявши місце пошкодження вище рівня серця, скориставшись лігатурою, або турнікетом.

Прямий тиск

Найбільш ефективний шлях контролювати зовнішню кровотечу – затиснути рану. Цей тиск має бути не лише достатньо міцним аби зупинити кровотечу, але і підтримуватися достатньо довго, щоб "запечатати" пошкоджену поверхню.

Якщо після застосування прямого тиску впродовж 30 хвилин кровотеча триває, застосуйте пов'язку для затискання. Ця пов'язка складається з товстого шару марлі або іншого відповідного матеріалу, що накладається безпосередньо на рану і утримується на місці туго обмотаним бинтом (Мал. 4-2). Пов'язка має бути більш тугою ніж звичайний компресійний бинт, але не занадто тугою, аби не перешкоджати доступу крові до іншої частини кінцівки. Після застосування пов'язки не знімайте її навіть, якщо вона просякла кров'ю.

Мал.4-2

Залишіть пов'язку для затискання на місці на 1 чи 2 дні, після яких ви можете прибрати або замінити її меншою пов'язкою.

Якщо людина потребує допомоги впродовж тривалого часу,  щоденно змінюйте пов'язку на свіжу та перевіряйте рану на ознаки інфекції.

Піднімання

Піднімання ураженого місця якомога вище за рівень серця уповільнює втрату крові, допомагаючи поверненню крові до серця і зниженню кров'яного тиску в рані.

Проте, саме тільки піднімання не дозволить повністю зупинити кровотечу; ви повинні також застосувати прямий тиск на рану. Натомість, лікуючи укус отруйної змії, уражену кінцівку тримають нижче за серце.

Місця притискання

Місце притискання - місце, де найважливіша для рани артерія пролягає біля поверхні шкіри або місце, де артерія проходить безпосередньо над кістковим виступом (Мал. 4-3).

Мал. 4-3

Аби уповільнити артеріальну кровотечу ви можете користуватися цифровим вимірюванням тиску в місці притискання допоки ви накладаєте пов'язку для затискання. Контроль в місцях притискання не такий ефективний для контролювання кровотечі як вимірювання прямого тиску в рані. Рідко буває, щоб єдина головна артерія, яку можна перетиснути, поставляла кров до ушкодженої судини. Якщо ви не можете запам'ятати точне розташування місць притискання, дотримуйтесь такого правила:

Натисніть у кінці з'єднання безпосередньо вище ушкодженої області. На руках, стопах, і голові, це будуть відповідно зап'ясток, кісточка щиколотки, і шия.

Підтримуйте тиск в місцях притискання, помістивши в суглоб круглу палицю, після чого зігніть суглоб над палицею а потім утримуйте його щільно зігнутим, зафіксувавши таке положення обперезуванням. Цей метод підтримання тиску звільняє ваші руки для роботи в інших місцях.

Лігатура

Ви можете зупинити основну кровотечу негайно або уповільнити її, натиснувши одним або двома пальцями на кінець вени або артерії, що кровоточить. Продовжуйте тиснути аж доки кровотеча не скінчиться або уповільниться  настільки, щоб можна було накласти пов'язку для затискання, вдатися до піднімання і таке інше.

Турнікет

Користуйтеся турнікетом тільки коли прямий тиск на місце кровотечі і всі інші методи не призводять до результата. Якщо ви залишите турнікет на місці занадто довго, шкода для тканин може прогресувати аж до гангрени з подальшою втратою кінцівки. Неналежно прикладений турнікет може також заподіювати постійної шкоди нервам та іншим тканинам на місці стискання.

Якщо вам потрібно користуватися турнікетом, розмістіть його навколо кінцівки, між раною та серцем, на відстані від 5 до 10 сантиметрів вище від рани (Мал. 4-4). Ніколи не розміщуйте його безпосередньо над раною або переломом. Використовуйте палицю в якості ручки щоб стиснути турнікет, і стиснути тільки до зупинки кров'яного потоку. Коли ви стиснули турнікет, прив'яжіть, вільний кінець палиці до кінцівки щоб запобігти розкручуванню. Після того, як ви убезпечили турнікет, прочистіть та перев'яжіть рану. Постраждалий не повинен переміщувати або звільняти накладений турнікет самотужки. Вдайтеся до допомоги приятеля, проте приятель може зменшувати тиск турнікету кожні 10-15 хвилин на 1 або 2 хвилини щоб дозволити потоку крові дістатися тканин та запобігти втраті кінцівки.

Мал. 4-4

Запобігайте шоку і лікуйте його

Передбачайте шок у всіх поранених. Лікуйте усіх поранених осіб як належить, незважаючи на те, які симптоми з'являються (Мал. 4-5) :

Мал. 4-5

  • Якщо жертва при свідомості, розмістіть її на горизонтальній поверхні з піднятими на 15-20 сантиметрів нижніми кінцівками.
  • Якщо жертва без свідомості, розмістіть її на боці або животі, повернувши голову на сторону, щоб запобігти задусі та блювоті, втраті крові, або інших рідин.
  • Якщо ви непевні щодо кращої позиції, розмістіть жертву горизонтально. Якщо  жертва в шоковому стані, не переміщуйте її.
  • Підтримуйте тепло тіла ізолюванням жертви від зовнішнього середовища і, в деяких випадках, застосовуючи зовнішнє нагрівання.
  • Якщо мокро, якнайшвидше зніміть весь мокрий одяг жертви і замініть його сухим.
  • Зробіть імпровізований притулок, щоб захистити жертву від поганої погоди.
  • Використовуйте тепле питво або їжу, спальний мішок заздалегідь нагрітий іншою особою, нагріту воду в невеликих пляшках, гаряче каміння загорнуте в одяг, або розкладіть вогнище з  потрібного боку жертви, щоб забезпечити зовнішнє тепло.
  • Якщо жертва при свідомості, повільно давайте їй невеликі дози теплого солоного питва або питва з цукром, якщо таке є.
  • Якщо жертва без свідомості або має черевні рани, не давайте їй рідини через рот.
  • Дайте жертві відпочити щонайменше впродовж 24 годин.
  • Якщо ви постраждали і знаходититесь наодинці, лягте на землю під дерево або оберіть будь-яке інше місце, захищене від впливу погоди, оберіть таку позу, щоб ваша голова знаходилася нижче, ніж стопи.
  • Якщо ви з приятелем, постійно наглядайте за станом свого пацієнта, змінюючи один одного.

УШКОДЖЕННЯ КІСТОК ТА ЗВ'ЯЗОК

Ви можете зіткнутися з такими ушкодженнями кісток та зв'язок як переломи, вивихи і розтягування зв'язок.

Переломи

Є два основних види переломів: відкритий та закритий. При відкритому (чи складеному) переломі, кістка стирчить крізь шкіру і ускладнює перелом наявністю відкритої рани. Після вправляння перелому, рану лікують як будь-яку іншу відкриту рану.

Закритий перелом не має відкритої рани. Дотримуючись вказівок для іммобілізації, встановіть та накладіть шину.

Ознаками та симптомами перелому є біль, хворобливість, знебарвлення, деформація набряку, втрата функції та «решітка» (звук чи почуття, що виникає, коли зламані кінці кісток труться один об інший).

Небезпекою при переломі є розшарування або стискання нерва або кровоносної судини в місці перелому. З цієї причини маніпуляції слід проводити в мінімальному обсязі і лише дуже обережно. Якщо ви помітили, що область нижче перелому стає онімілою, набряклою, прохолодною на дотик або блідою, а потерпілий виявляє ознаки шоку, можливо, було пошкоджено велику судину. Ви повинні контролювати цю внутрішню кровотечу. Дайте жертві перепочити від шоку та поповніть втрачену рідину.

Часто під час процесу шинування і загоєння потрібно підтримувати силу тяги.

Ви можете ефективно витягнути дрібніші кістки, наприклад, руку або нижню кістку ноги рукою. Ви можете створити необхідну тягу, вбивши (міцно встромивши) руку або ногу у V-подібну розвилку (виріз) дерева і штовхуючи кінцівку до дерева іншою кінцівкою.

Потім ви можете накласти шину на ушкоджене місце.

Дуже сильні м’язи утримують зламане стегно (стегнову кістку) на місці, і підтримувати тягу під час загоєння важко. Можна зробити імпровізовану тягову шину з використанням природного матеріалу (мал. 4-6) наступним чином:

Мал. 4-6

  • Візьміть дві роздвоєні гілки діаметром не менше 5 сантиметрів.
  • Відміряйте одну з  них таким чином аби її можна було накласти на зламану ногу вздовж зонішьої поверхні стегна від пахви пацієнта на 2 - 5 сантиметрів довше підошви. Відміряйте іншу щоб накласти її вздовж внутрішньої поверхні стегна від паху на 2 - 5 сантиметрів довше підошви.Переконайтесь, що обидві гілки  виступають на рівну відстань за межі підошви.
  • Покладіть дві шпильки діаметром 5 сантиметрів. Кінці  шпильок обрізайте рівно і прив'яжіть їх хрестом до довгої та кроткої шин, утворивши поперечину.
  • Використовуючи доступний матеріал (лоза, тканина, шкіряний пасок), обв’яжіть шини навколо верхньої частини тіла і вниз вздовж зламаної ноги.
  •  Дотримуйтесь вказівок для накладання шин.
  • З наявного матеріалу зробіть тягу,обперезавши її навколо щиколотки та протягнувши обидва вільні кінці до поперечини. Прив’яжіть тягу до поперечини. Вставте між двома кінцями тяги палицю для скручування довжиною 10 см та діаметром 2,5 см..
  • За допомогою палиці скрутіть матеріал щоб полегшити подальше натягування.
  • Продовжуйте скручування, поки зламана нога не стане такої ж довжини або трохи довшою за незламану ногу.
  •  Зафіксуйте палицю для підтримання сили тяги.

Примітка: З часом ви можете втратити тягу, оскільки матеріал ослаб.  Перевіряйте тягу періодично.  Якщо потрібно змінити або відремонтувати шину, підтримуйте тягу вручну протягом короткого часу.

Вивихи

Вивихи - це відділення кісткових суглобів, що змушує кістки втрачати належне вирівнювання. Втрата такого вирівнювання може бути надзвичайно болючою  і спричинити порушення нервової або кровоносної функції нижче ураженої області. Ви повинні відновити це вирівнювання якомога швидше.

Ознаками та симптомами вивиху є біль в суглобах, хворобливість, набряк, знебарвлення, обмежений діапазон руху та деформація суглоба. Лікуйте вивихи шляхом корекції, іммобілізації та реабілітації. Корекція або«вправляння» - це повернення кісток до їх належного вирівнювання. Можна скористатися кількома методами корекції, але ручне витягування або витягування з використанням ваг для витягування кісток є найбезпечнішим і найпростішим. Після першої ж корекції зменшується біль жертви і дозволяє  повернути нормальне функціонування та циркуляцію в суглобі. Без рентгена можна судити про належне вирівнювання за виглядом і відчуттям суглоба та порівнянням його з неушкодженим суглобом з протилежного боку.

Іммобілізація - це не що інше, як фіксування вивиху після редакції.

Ви можете використовувати будь-який матеріал що розтягується для накладання шини або можете зафіксувати кінцівку безпосередньо до тіла.

Основні вказівки щодо шинування:

  • Зафіксуйте шину вище і нижче місця перелому.
  • Для зменшення дискомфорту підкладіть в цих місцях під шину м'яку тканину.
  • Перевірте циркуляцію нижче перелому, зафіксувавши шину з обох кінців.

Для реабілітації вивиху зніміть шину через 7 - 14 днів.Збільшуйте навантаження на травмований суглоб поступово аж до повного загоєння.

Розтягнення

Випадкове перенапруження сухожилля або зв’язок викликає розтягнення.

Ознаками та симптомами розтягнення є біль, набряк, хворобливість та знебарвлення (чорно-синій).

Лікуючи розтягнення, подумайте про RICE (англійською РИС), де

R - місце відпочинку травмованого.

I - Лід на 24 години, після чого зігрівання.

C – Накладання тугої пов’язки та / або шинування, щоб допомогти стабілізації зв’язок.  Якщо можливо, залиште черевик жертви на розтягнутій щиколотці, якщо циркуляція в нормі.

E - Підвищення ураженої ділянки.

УКУСИ ТА УЖАЛЕННЯ

Комахи та пов’язані з ними шкідники в ситуації виживання є небезпечними. Вони не тільки викликають подразнення, але часто є переносниками захворювань, які викликають сильні алергічні реакції у деяких осіб. У багатьох куточках світу  ви можете підхопити серйозні, навіть смертельні захворювання, з якими  ви не стикаєтесь у Сполучених Штатах.

Кліщіможуть переносити та передавати захворювання, такі як плямиста лихоманка Rocky Mountain поширена в багатьох частинах США. Кліщі також переносять хворобу Лайма.

Комарі можуть переносити малярію, денге та багато інших захворювань.

Мухиможуть поширити хворобу після контакту з джерелами інфекції. Вони є причиною соннної хвороби, тифу, холери та дизентерії.

 Блохиможуть передавати чуму.

Вошіможуть передавати тиф і рецидивуючу лихоманку.

Найкращий спосіб уникнути ускладнень від укусів комах та ужалень - це постійно підтримувати імунізацію, уникати зараження комахами, використовувати сітки та засоби від комах, і одягати належний одяг.

Якщо вас покусали або укусили, не дряпайте місця укусу або ужалення, це може призвести до зараження. Принаймні раз на день оглядайте своє тіло аби пересвідчитися у відсутності комах, що прикріпилися до нього. Якщо ви виявите кліщів, прикріплених до свого тіла, покрийте їх такими речовинами, як вазелін, густа олія або деревна смола, які перекриють їм подачу повітря. Без повітря кліщ звільняє свій захват, і ви можете його зняти. Подбайте про видалення цілого кліща. Використовуйте пінцет, якщо він у вас є. Візьміть кліща там, де розташовані частини рота,що прикріплюються до шкіри. Не стискайте тіло кліща. Вимийте руки після дотику до кліща. Чистіть рану від кліща щодня, поки не заживе.

Лікування

Неможливо перерахувати способи лікування від усіх різноманітних видів укусів та ужалень. Лікуйте укуси та ужалення наступним чином:

  • Якщо вам доступні антибіотики, ознайомтеся з правилами їх використання та використовуйте їх.
  • Попередня імунізація може запобігти більшості поширених хвороб, які переносяться комарами, та деякі, що переносяться мухами.
  • Поширені захворювання, що передаються мухами, зазвичай піддаються лікуванню пеніцилінами або еритроміцином.
  • Більшість захворювань, що передаються кліщами, блохами та вошами  піддаються лікуванню тетрацикліном.
  • Більшість антибіотиків випускається у таблетках по 250 мг або 500 мг. Якщо ви не можете згадати точну норму дози для лікування захворювання, 2 таблетки 4 рази на день протягом 10-14 днів зазвичай вбивають будь-які бактерії.

Бджолині та осині укуси 

Якщо вас укусила бджола, негайно видаліть жало та мішечок з отрутою, якщо вони є, вискоблюючи місце ужалення нігтем або лезом ножа. Не стискайте та не хапайтеся за жало або мішечок з отрутою, оскільки стискання призведе до більшого потрапляння отрути до рани. Місце ужалювання ретельно промийте милом і водою аби зменшити імовірність вторинної інфекції. Якщо ви знаєте чи підозрюєте, що у вас алергія на укуси комах, завжди носіть із собою набір проти укусів комах.

Аби зняти свербіж та дискомфорт, викликаний укусами комах, зробіть наступне:

  • Холодні компреси.
  • Охолоджуюча паста з землі та золи.
  • Сік кульбаби.
  • М'якоть кокоса.
  • Подрібнені зубчики часнику.
  • Цибуля.

Укуси павука та ужалення скорпіона

Павука чорної вдови можна ідентифікувати за малюнком червоного пісочного годинника на животі. Кусає тільки самка, і вона має нейротоксичну отруту. Початковий біль не сильний, але відчутний локальний біль швидко посилюється. Біль поступово поширюється на все тіло і концентрується в області живота і ніг. Можуть виникнути спазми в животі і прогресуюча нудота, блювота і висипання.

Можуть спостерігатися слабкість, тремор, пітливість і посилене слиновиділення. Можуть виникати анафілактичні реакції. Існує загроза шоку. Симптоми починають слабшати через кілька годин і зазвичай проходять через кілька днів. Очистіть та  ізолюйте (забинтуйте) місце укусу, щоб зменшити ризик зараження. Існує антидот від укусу цього павука.

Лійка - це великий коричневий або сірий павук, знайдений в Австралії. Симптоми та лікування його укусу такі ж, як у павука чорної вдови.

Бурий хатній павук або коричневий павук-пустельник - це невеликий, світло-коричневий павук, що ідентифікується за малюнком темно-коричневої скрипки на спині. Болю від укусу немає чи він настільки незначний, що зазвичай жертва не знає про укус. Протягом декількох годин з’являється хвороблива червона зона із строкатим синюшним центром. Некроз зустрічається не у всіх укусів, але зазвичай через 3 - 4 дні на місці укусу з’являється зіркоподібна тверда ділянка глибокого фіолетового забарвлення. Область стає темною і муміфікованою через тиждень-два. Краї відокремлюються і струп відпадає, залишаючи відкриту виразку. На цій стадії зазвичай стають видимими ознаки вторинної інфекції та набряклі лімфатичні залози. Визначною характеристикою укусу коричневого пустельника є виразка, яка не загоюється тижнями або місяцями. Крім виразки, часто виникає системна реакція, яка є серйозною і може призвести до смерті. Реакції (лихоманка, озноб, біль у суглобах, блювота та генералізовані висипання) виникають головним чином у дітей чи виснажених людей.

Тарантули - великі волохаті павуки, що зустрічаються переважно в тропіках. Більшість не вводить отруту, але деякі південноамериканські види роблять це. Вони мають великі ікла. Якщо людину вкусив тарантул, біль і кровотеча певні, а зараження вірогідне.

Якщо з’являються симптоми отруєння, поводьтеся як при укусі павука чорної вдови.

Всі скорпіони більшою чи меншою мірою отруйні. Є дві різні реакції залежно від виду скорпіона:

  • Виражена місцева реакція, з болем і набряком навколо області ужалення. Можливі відчуття поколювання навколо рота і відчуття розпухання язика.
  • Важка системна реакція, мало помітна або зовсім невидима місцева реакція. Можливий локальний біль. Системна реакція включає труднощі дихання,  відчуття язика, що розпух, спазми в тілі, посилене слиновиділення, розрідження шлунка, подвоєння в очах, сліпота, мимовільне швидке переміщення очних яблук,  мимовільне сечовипускання та дефекація, серцева недостатність. Летальні випадки рідкісні, трапляються переважно з дітьми та дорослими людьми з підвищеним артеріальним тиском або хворобами.

Лікуйте ужалення скорпіона так, як укуси чорної вдови.

Зміїні укуси

Вірогідність укусу змії в ситуації виживання досить мала, якщо ви знайомі з різними видами змій та місцями їх проживання. Однак, це може статися, і ви повинні знати, як лікувати укус змії.

Смерть від укусів змій трапляється рідко. Більше половини постраждалих від укусів змій мають невелике отруєння або взагалі не мають його, і лише близько чверті мають серйозні системні отруєння.

Однак шанс укусу змії в ситуації виживання може вплинути на моральний стан, а невжиття запобіжних заходів або неналежне лікування може призвести до непотрібної трагедії.

Основне завдання при лікуванні зміїного укусу – мінімізація можливого руйнування тканин навколо місця укусу.

Укус, незалежно від виду тварини, що його завдала, може стати зараженим бактеріями з роту тварини. При неотруйних, а також отруйних зміїних укусах, ця місцева інфекція є причиною значної частини залишкових ушкоджень, що трапляються в результаті.

Зміїні отрути містять не тільки отруйні речовини, які атакують центральну нервову систему жертви (нейротоксини) і порушують кровообіг (гемотоксини), але також травні ферменти (цитотоксини), що допомагають жертві перетравлювати свою здобич. Ці отрути, залишаючись у великій відкритій рані, можуть спричинити загибель тканин на дуже великій ділянці. Якщо його не лікувати, цей стан може призвести до необхідності ​​ампутації.

Шок і паніка у людини, яку покусала змія, також можуть вплинути на її одужання. Хвилювання, істерика та паніка можуть пришвидшити кровообіг, змушуючи організм швидко поглинати токсин. З'являються ознаки шоку протягом перших 30 хвилин після укусу.

Перш ніж почати лікування зміїного укусу, визначте, була змія отруйною чи  неотруйною. Укуси неотруйної змії покажуть ряди зубів.  Укуси отруйної змії можуть демонструвати ряди зубів, але матимуть один або більше помітних знаків проколу, викликаних проникненням ікла. Симптомами отруйного укусу можуть бути мимовільні кровотечі з носа і заднього проходу, кров у сечі, біль у місці укусу і набряк у місці укусу; ці симптоми можуть проявитися протягом декількох хвилин або до 2 годин пізніше. Утруднення дихання, параліч, слабкість, посмикування та оніміння також є ознаками нейротоксичних отрут. Ці ознаки зазвичай з’являються через 1,5 - 2 години після укусу.

Якщо ви визначили, що людину вкусила отруйна змія, зробіть наступне:

  • Заспокойте жертву і тримайте її на місці.
  • Підготуйте потрібні ліки, в разі небхідності введіть їх внутрішньовенно.
  • Зніміть годинник, каблучки, браслети чи інші предмети, що можуть заважати вільному кровотоку.
  • Прочистіть місце укусу.
  • Підтримуйте нормальну роботу дихальних шляхів (особливо, якщо постраждалого укушено біля обличчя або шиї) і будьте готові проводити реанімацію «рот в рот». Використовуйте звужувальну смугу між раною і серцем.
  • Імобілізуйте місце укусу.
  • Видаліть отруту якомога швидше за допомогою механічного відсмоктувального пристрою або шляхом витискання.

Не треба

  • Давати потерпілому алкогольні напої чи тютюнові вироби.
  • Давати морфін або інші депресори центральної нервової системи (ЦНС).
  • Робити будь-які глибокі надрізи на місці укусу.  Розрізання відкриває капіляри, що в свою чергу, відкриває прямий шлях у потік крові для отрути та  інфекцій.
  • Примітка: Якщо лікування триває більше години, зробіть розріз (не довше 6 міліметрів і не глибше 3 міліметрів) біля кожного проколу, вирізаючи досить глибоко, щоб збільшити отвір від ікла, але тільки через перший або другий шар шкіри. Помістіть присоску над укусом, щоб у вас було гарне вакуумне ущільнення. Відсмоктують місце укусу 3 - 4 рази. Використовуйте відсмоктування ротом лише в крайньому випадку і лише в тому випадку, якщо у вас немає відкритих ран у роті.  Виплюньте заражену кров і промийте рот з водою. Цей метод дозволяє витягнути від 25 до 30 відсотків отрути.
  • Класти руки на обличчя або потирати очі, оскільки на ваших руках може бути отрута. Отрута може викликати сліпоту.
  • Розкривати великі пухирі, які утворюються навколо місця укусу.

Доглянувши за жертвою, як описано вище, вдайтеся до наступних дій щоб мінімізувати локальні ефекти:

  • Якщо з’явилася інфекція, тримайте рану відкритою і чистою.
  • Використовуйте тепло через 24 - 48 годин щоб запобігти поширенню місцевих  інфекцій. Тепло також допомагає знищити інфекцію.
  • Тримайте рану вкритою сухою, стерильною пов'язкою.
  • Дозвольте потерпілому пити велику кількість рідини допоки зараження не пройде.

РАНИ

Порушення цілісності шкіри характеризує рани. Ці рани можуть бути відкритими ранами, захворюваннями шкіри, обмороженнями, траншейною стопою та опіками.

Відкриті рани

В ситуації виживання відкриті рани є серйозними не тільки через пошкодження тканин та втрати крові, а також тому, що через них в організм може потрапити інфекція.

Бактерії на предметі, який наніс рану, на шкірі людини, її одязі або на іншому сторонньому матеріалі, бруд, що торкається рани можуть спричинити зараження.

При правильному догляді за раною можна запобігти подальшому забрудненню  і сприяти зціленню. Очистіть рану якомога швидше дотримуючись таких правил:

  • Зняти або розрізати одяг подалі від рани.
  • Завжди шукайте вихідий отвір, якщо рану завдано гострим предметом, кулею або осколком.
  • Ретельно очистіть шкіру навколо рани.
  • Промийте (не вишкрібайте) рану великою кількістю води під тиском. Якщо води немає, можна використати свіжу сечу.

Метод «відкритого лікування» - це найбезпечніший спосіб лікування ран в ситуації виживання. Не намагайтеся закрити будь-яку рану швом або іншим подібним способом. Залиште рану відкритою, щоб дозволити стікати будь-якому гною, що може утворитися внаслідок зараження. Поки рана може стікати, вона взагалі не стане небезпечною для життя, незалежно від того, наскільки вона неприємно виглядає або пахне.

Щодня промакайте рану чистим тампоном, щоб перевірити наявність інфекції.

Якщо рана зяє, краї можна з'єднати клеєм чи то стрічкою, вирізаною у вигляді "метелика" або "гантелі" (мал. 4-7). У ситуації виживання деяка ступінь зараження рани майже неминуча.

Мал. 4-7

Біль, набряк та почервоніння навколо рани, підвищення температури, гній в рані або на пов'язці вказують на наявність інфекції.

Для лікування зараженої рани:

  • Накладіть теплий вологий компрес безпосередньо на інфіковану рану.
  • Змінюйте компрес коли він охолоне, зберігаючи теплий компрес на рані загалом 30 хвилин. Накладайте компрес таким чином три-чотири рази на день.
  • Дренаж рани.  Відкрийте і обережно промацуйте інфіковану рану стерильним інструментом.
  • Перев'яжіть рану.
  • Пийте багато води.

Продовжуйте це лікування щодня до зникнення ознак зараження.

Якщо у вас немає антибіотиків і рана сильно заразилася, не загоюється, а звичайна очистка не призводить до результата, врахуйте можливість терапії личинками, незважаючи на можливі небезпеки:

  • Відкрийте рану мухам на один день, а потім накрийте її. Щодня перевіряйте личинки.
  • Як тільки личинки розвинуться, тримайте рану накритою, але перевіряйте щодня.
  • Видаліть всі личинки, коли вони очистять всю відмерлу тканину і перед тим, як почнуть поїдати здорову. Біль, що посилюється і яскраво-червона кров у рані вказують на те, що личинки досягли здорових тканин.
  • Промийте рану кілька разів стерильною водою або свіжою сечею аби зняти личинки.
  • Перевіряйте рану кожні чотири години протягом декількох днів, аби впевнитися, що всі личинки були видалені. Перев’яжіть рану і обробіть її як будь-яку іншу рану.  Вона повинна загоюватися нормально.

Шкірні захворювання і недуги

Хоча фурункули, грибкові інфекції та висипання рідко переростають у серйозні проблеми зі здоров’ям, вони викликають дискомфорт, і ви повинні їх лікувати.

Фурункули

Прикладайте теплі компреси, аж доки на фурункулі не визріє головка. Потім розкрийте фурункул за допомогою стерильного ножа, дроту, голки або подібного предмета. Ретельно вичистіть гній за допомогою мила та води. Накрийте місце фурункула, періодично перевіряючи його, щоб уникнути подальшого розвитку інфекції.

Грибкові інфекції

Утримуйте шкіру чистою і сухою, а також якомога більше тримайте заражену ділянку на сонці. Не дряпайте уражену ділянкуу. Під час південно-східноазіатського конфлікту солдати застосовували протигрибкові порошки, лужне мило, хлорний відбілювач, спирт, оцет, концентровану солону  воду та йод і  лікували грибкові інфекції з різним ступенем успіху. Як і будь-які  "неортодоксальні" методи лікування, використовуйте їх обережно.

Висипання

Щоб ефективно лікувати висипання на шкірі, спочатку визначте, що його викликає. Таке визначення може бути складним навіть у найкращих ситуаціях. Дотримуйтесь  таких правил лікування висипань:

  • Якщо воно вологе, тримайте його сухим.
  • Якщо воно сухе, тримайте його вологим.
  • Не дряпайте його.

Для лікування вологого висипання використовуйте компрес з оцту або дубильної кислоти, отриманої з чаю або з проваренних жолудів чи кори дерев листяних порід.

Зволожуйте сухі висипання, втираючи невелику кількість витопленого тваринного жиру або смальцю в уражену ділянку.

Пам’ятайте: обробляйте висипання як відкриті рани, прочищаючи та бинтуючи їх щодня.

Існує багато речовин, що стануть в пригоді тим, хто знаходиться в скруті чи то в природі, чи то в неволі, для використання в якості антисептиків при лікуванні ран:

  • Таблетки з йодом. Використовуйте 5 - 15 таблеток на літр води аби приготувати потрібний розчин для промивання ран під час загоєння.
  • Часник. Натріть його на рану або прокип'ятіть, щоб витягти олію, використовуйте відвар для промивання ураженої ділянки.
  • Солона вода.Використовуйте від 2 до 3 столових ложок солі на літр води, щоб знищити бактерії.
  • Бджолиний мед. Використовуйте його безпосередньо або розчиненим у воді.
  • Сфагновий мох.Він зустрічається в заболочених районах по всьому світу, це природне джерело йоду.  Використовувати замість вати як бактерицидний тампон.

Знову ж таки, обережно використовуйте ці матеріали.

Обмороження

Ця травма виникає внаслідок замороження тканин. Легкі обмороження передбачають лише ушкодження шкіри, яка набуває тьмяної білуватої блідості. Глибокі обмороження поширюються на глибину нижче шкіри. Тканини стають твердими і нерухомими. Ваші ноги, руки та відкриті ділянки обличчя особливо вразливі до обмороження.

Якщо ви не одні, запобігайте обмороженню з допомогою приятелів та опікуйтесь ними самими. Часто перевіряйте обличчя свого друга і переконайтеся, що він перевіряє ваше. Якщо ви одні, періодично прикривайте рукавицями ніс і нижню частину обличчя.

Не намагайтеся розморожувати уражені ділянки, розміщуючи їх близько від відкритого вогню. Акуратно обмийте їх у теплій воді. Висушіть потрібну частину і зігрійте її своїм тілом.

Траншейна Стопа

Цей стан є результатом багатогодинного або багатоденного впливу мокрого або  вологого середовища при температурі трохи вищій від температури замерзання води. Нерви та м’язи зазнають основної шкоди, але може статися і гангрена. У найгірших випадках плоть гине і може виникнути необхідність ампутації стопи або ноги. Найкраща профілактика - зберігати ноги сухими. Тримайте з собою даткові  шкарпетки у водонепроникному пакеті. Висушуйте мокрі шкарпетки на тілі. Щодня мийте ноги і надягайте сухі шкарпетки.

Опіки

Лікування опіків в польових умовах дещо полегшує біль, що допомагає прискорити загоєння і пропонує певний захист від інфекцй:

  • Спочатку зупиніть процес горіння. Гасіть вогонь, знімаючи одяг, обливаючись водою, обсипаючись піском, або качаючись по землі. Охолодіть обпечену шкіру льодом або водою. Для опіків, спричинених білим фосфором, вибирайте білий фосфор пінцетом; не поливайте водою.
  • Замочіть бинти або чисті ганчірки на 10 хвилин у дубильній кислоті, що кипить (розчин отримують з чаю, внутрішньої кори дерев листяних порід або жолудів  зварених у воді).
  • Остудіть пов'язку або чисті ганчірочки і накладіть на опіки.
  • Подальші дії як при лікуванні відкритих ран.
  • Відновіть втрачену рідину.
  • Підтримуйте функціонування дихальних шляхив.
  • Лікуйте пацієнта від шоку.
  • Подумайте про використання морфіну, якщо опіки не знаходяться біля обличчя.

НЕДУГИ, СПРИЧИНЕНІ УМОВАМИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Тепловий удар, переохолодження, діарея та кишкові паразити є недугами, що спричинені умовами навколишнього середовища, з якими ви можете зіткнутися.

Тепловий удар

Порушення терморегуляторної системи (температура тіла більше 40,5 градусів С [105 градусів F]) є причиною теплового удару. Інші термічні недуги, такі як спазми або зневоднення, не завжди свідчать про тепловий удар. Ознаками та симптомами теплового удару є:

  • Опухле, буряково-червоне обличчя.
  • Почервонілі біки очей.
  • Потерпілий не потіє.
  • Непритомність або марення, які можуть викликати блідість, синюватий колір губ і нігтьових пластин (ціаноз), прохолодна шкіра.

Примітка: В цей час потерпілий перебуває в стані сильного шоку.  Охолоджуйте жертву так швидко як можливо. Остудіть його, зануривши в прохолодний потік.  Якщо такого поруч немає, обдайте потерпілого сечею, водою або, принаймні, прикладіть прохолодні мокрі компреси до всіх суглобів, особливо до шиї, пахв та промежини. Обов’язково змочіть голову жертви. Тіло втрачає багато тепла через шкіру голови. Якщо необхідно, вдайтеся до внутрішньовенних процедур та забезпечте жертву питвом.

Очікуйте, під час охолодження:

  • Блювоти
  • Діареї
  • Тремтіння
  • Випускання газів
  • Тривалої непритомності
  • Повернення теплового удару протягом 48 годин
  • Зупинки серця; будьте готові вдатися до (серцево-легенеої реанімації (СЛР).

Примітка: лікуйте зневоднення слабосоленою водою.

Переохолодження

Визначається як неспроможність організму підтримувати температуру 36 градусів С (97 градусів F).

Вплив прохолодної або холодної температури протягом короткого або тривалого часу може викликати переохолодження. Зневоднення та нестача їжі та відпочинку збільшують схильність вцілілого до переохолодження.

На відміну від теплового удару, потрібно поступово зігрівати потерпілого від переохолодження. Перевдягніть потерпілого в сухий одяг. Відновіть втрачену рідину і зігрійте його.

Діарея

Поширена, виснажлива недуга, спричинена зміною води та їжі, вживанням забрудненої води, зіпсованої їжі, втомою, та використанням брудного посуду. Ви можете уникнути більшості з цих причин, практикуючи профілактичну медицину. Якщо у вас діарея, але немає протидіарейних ліків, один з наступних способів лікування може бути ефективним:

Обмежте споживання рідин на 24 години.

Випивайте одну чашку міцного чаю кожні 2 години допоки діарея не уповільниться або не припиниться. Дубильна кислота в чаї допомагає контролювати діарею. Відваріть внутрішню кору дерев листяних порід протягом 2 годин і більше  для вивільнення дубильної кислоти. Зробіть розчин з однієї жмені меленої крейди, деревного вугілля або висушених кісток і очищеної води. Якщо у вас є трохи яблучної макухи або шкірки цитрусових, додайте до суміші рівну порцію, щоб зробити її більш ефективною. Приймати по 2 столові ложки розчину кожні 2 години, поки діарея не сповільниться або не припиниться.

Кишкові паразити

Зазвичай можна уникнути глистових інвазій та інших кишкових паразитів якщо вжити профілактичних заходів. Наприклад, ніколи не ходіть босоніж. Найефективніший спосіб запобігання кишковим паразитам - це уникнення вживання сирого  м'яса та сирих овочів, забруднених неочищеними стічними водами або людськими відходами, що використовуються як добриво. Однак якщо ви підхопили інфекцію і не вистачає належних ліків, ви можете скористатися домашніми засобами. Майте на увазі, що ці домашні засоби працюють за принципом зміни середовища шлунково-кишкового тракту. Нижче наведено домашні засоби, які ви можете використовувати:

  • Солона вода. Розчиніть 4 столові ложки солі в 1 л води і випийте. Не повторюйте цього лікування.
  • Тютюн. З'їжте від 1 до 1,5 сигарет. Нікотин в сигареті вб'є або оглушить глистів досить надовго, щоб ваша система могла їх вивести. Якщо інвазія сильна, повторіть лікування через 24 - 48 годин, але не раніше.
  • Керосин.Випийте 2 столові ложки керосину але не більше.Якщо потрібно, ви можете повторити таке лікування з перервою від 24 до 48 годин. Будьте обережні щоб не вдихнути пари. Вони можуть викликати подразнення легенів.
  • Гострий перець. Перець ефективний лише в тому випадку, якщо він є постійною частиною вашого раціону. Ви можете їсти його сирим або класти в супи або рис і  м'ясні страви. Він створює середовище, яке перешкоджає життєдіяльності паразитів.

ЛІКИ З ТРАВ

Наші сучасні чудові ліки, лабораторії та обладнання затьмарили більш примітивні види ліків, що передбачають визначеність, здоровий глузд і кілька простих способів лікування. Однак у багатьох районах світу люди щоб вилікувати свої недуги все ще залежать від місцевих «відьом» або цілителів. Багато з трав (рослин) і способів лікування, які вони використовують, настільки ж ефективні, як і найсучасніші лікарські засоби. Насправді багато сучасних ліків походять від удосконалених препаратів, що виробляються з трав.

Здоров'я

Школа виживання

Центр миротворчества