Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Як пережити пилову і піщану бурю

Як пережити пилову і піщану бурю

1

Як пережити пилову і піщану бурю

Пилові і піщані бурі відносяться до найнебезпечніших і непередбачуваним явищам природи. Сильний вітер піднімає в повітря пил та частинки піску, в результаті чого людини наздоганяє буря з задушливим хмарою, яка може практично моментально зменшити видимість майже до нуля і завдати шкоду матеріальним цінностям, травм і смерті. Де б ви не жили, завжди корисно знати, що робити, якщо на вас насувається страшна стіна з піску.

2

Як пережити бурю пішки

3

Прикрийте пов'язкою ніс і рот. Якщо у вас є респіратор або маска, яка не пропускає дрібні частинки, негайно надіньте її. Якщо у вас немає такої маски, зав'яжіть навколо носа і рота бандану або інший шматок тканини. Добре підійде рукав від сорочки або бюстгальтер. Трохи змочіть тканину, якщо у вас є достатня кількість води. Нанесіть невелику кількість вазеліну на внутрішню поверхню ніздрів, щоб захистити слизову оболонку від сухості.

4

Захистіть очі. Звичайні окуляри слабо захищають від пилу і піску, тому краще використовувати повітронепроникні захисні окуляри. Якщо у вас немає захисних окулярів, закривайте обличчя руками під час руху, а потім щільно оберніть шматок тканини навколо голови, щоб захистити очі і вуха.

5

Пошукайте притулок. Підійде навіть припаркований автомобіль, аби він не стояв на дорозі, де в нього можуть врізатися інші машини. Найкраще знайти закрите притулок. Якщо немає такої можливості, можна сховатися за чим-небудь, що хоч трохи захистить вас від вітру - це краще, ніж нічого.

• При зіткненні з перешкодою пісок розлітається в різні боки, тому постарайтеся якомога надійніше прикрити шкіру і обличчя навіть в тому випадку, якщо вам вдасться знайти притулок.

• Якщо ви не можете дістатися до притулку, притисніть до землі. Таким чином ви знизите ризик того, що вас вдарить будь-яким пролітають повз предметом.

6

Взберітесь на височину. Щільніше всього пісок і пил сконцентровані біля землі, так що буря буде не такою сильною на вершині пагорба. Пошукайте безпечну і досить стійку височина, але тільки в тому випадку, якщо буря не супроводжується блискавками і немає небезпеки бути ураженим важкими летять уламками.

• Не лягайте в поглиблення або канаву, так як раптово може нахлинути вода, навіть якщо останнім часом не було дощів. В хмарі пилу вода зазвичай висихає, перш ніж досягає землі, але не виключено, що дощ пройшов неподалік, і канали, струмки і інші низько розташовані місця можуть бути швидко затоплені.

• Якщо у вас є верблюд, посадіть його на землю і притисніть до підвітряного боку. Верблюди добре пристосовані до виживання в запорошених бурях.

• Якщо ви перебуваєте серед піщаних дюн, не намагайтеся сховатися з підвітряного боку дюни. Сильний вітер здатний дуже швидко перемістити величезну кількість піску, і ви опинитеся похованими під ним.

7

Захистіть себе від літаючих предметів. Знайдіть великий камінь або інше укриття, яке зможе захистити вас хоча б частково. Постарайтеся якомога краще прикритися від летить піску. Стерпний сильним вітром пісок може завдавати болю. Крім того, піщана буря здатна переносити по повітрю і важчі (і отже, більш небезпечні) об'єкти. Якщо ви залишилися без притулку, припадаючи до землі і прикрийте голову руками, рюкзаком або подушкою.

8

Перечекайте бурю. Не намагайтеся рухатися крізь бурю, це занадто небезпечно. Залишайтеся там, де ви знаходитеся, і дочекайтеся, поки буря вщухне, перш ніж переміщатися далі.

• Якщо ви можете швидко досягти притулку до того, як пилова буря дійде до вас, дістаньтеся туди якомога швидше і залишайтеся всередині. Закрийте всі вікна і двері і чекайте, поки буря вщухне.

• Якщо з вами є інші люди, тримайтеся разом, щоб ніхто не загубився.

9

Запобіжні заходи в подальшому

10

Дізнайтеся, де бувають пилові і піщані бурі. Обидва види бур характерні для великих пустель Сахари і Гобі, хоча вони можуть трапитися також в будь-якому регіоні з посушливим або напівпосушливими кліматом. Якщо ви живете або подорожуєте в пильовий або піщаній місцевості з сильними вітрами, будьте готові до бурі.

11

Звертайте увагу на штормові попередження. Найчастіше пилові бурі відбуваються в спекотні літні дні при певних атмосферних умовах, і зазвичай метеорологи прогнозують ймовірність таких бур. Перед подорожжю в жаркий посушливий регіон налаштуйтеся на місцеве телебачення чи радіо. Якщо прогнозуються пилові бурі, подумайте про те, щоб змінити маршрут або відкласти поїздку. Про небезпеку пилових бур попереджають також дорожні знаки.

• Якщо висока ймовірність того, що ви потрапите в бурю, бажано утриматися від поїздки взагалі. Залишіться вдома і підготуйтеся до бурі - так ви не ризикуєте отримати травму

12

Будьте готові до надзвичайної ситуації. Якщо ви перебуваєте в місцевості, в якій нерідко бувають бурі, будьте до них готові. Якщо вам належить перебувати під відкритим небом протягом тривалого часу, надіньте кофту з довгими рукавами і брюки, щоб захистити тіло. Носіть з собою сумку з речами, які можуть знадобитися в разі піщаної або піщану бурю. Заповніть аварійний комплект наступними предметами:

• маска для фільтрації дрібних частинок;

• повітронепроникні захисні окуляри;

• запас води;

• теплу ковдру на випадок «зимової» пилову бурю, яка може швидко привести до переохолодження.

13

Поради

• Якщо можливо, не носіть контактні лінзи в тих регіонах, де нерідко трапляються пилові бурі. Навіть невелика кількість пилу в повітрі може викликати подразнення очей і призвести до проблем із зором, якщо порошинки потраплять під контактні лінзи. Контактні лінзи викликають дискомфорт при сухому жаркому кліматі. Якщо вам належить працювати або подорожувати по пустелі, захопіть з собою свої окуляри.

• У пустельному кліматі транспортні засоби часто створюють свої власні піщані міні-бурі. Це викликає проблеми при русі транспортних засобів в колоні так як частинки піску завдають серйозної шкоди рухомим деталям, а погана видимість може призвести до нещасних випадків. Крім того, рух в колоні може викликати проблеми з диханням у людей, тому візьміть з собою маску і захисні окуляри, якщо вам має бути поїздка по пустелі в відкритому транспортному засобі.

• Залишайтеся з групою. Якщо ви подорожуєте в групі, що не віддаляйтеся від неї під час пилової бурі, в іншому випадку ви ризикуєте швидко і безнадійно загубитися. Решта членів групи також повинні залишатися разом і триматися за руки. Якщо комусь потрібно залишити групу - наприклад, така необхідність може виникнути в ході військових дій - цю людину слід прив'язати мотузкою, другий кінець якої повинен бути прикріплений до тих, хто залишається з групою, щоб він міг легко повернутися.

• Пилові бурі розрізняються за охопленням території і тривалості: більшість з них локальні і тривають всього кілька хвилин, в той час як деякі можуть сягати на сотні кілометрів, підніматися більш ніж на два кілометри в небо і тривати протягом багатьох днів. Ідеальні умови для пилову бурю також відмінно підходять для грози, тому запорошені бурі часто супроводжуються блискавками. Інформацію про те, як захиститися від блискавки, можна знайти в даній статті.

• Прикрийте живіт і пах від дрібних летять об'єктів.

• Якщо ви перебуваєте в притулк і, не покидайте його без крайньої необхідності. Де б ви не були, пийте достатньо води.

14

попередження

• Пилові бурі можуть бути особливо небезпечними для людей з ослабленими органами дихання чи слабкою імунною системою. Вдихання навіть невеликої кількості пилу може викликати летальні ускладнення у людей з уже утрудненим диханням.

• Якщо це взагалі можливо, не користуйтеся літальними апаратами на малих висотах під час пилової бурі або при її загрозу. Управління літальними апаратами для малих висот, наприклад вертольотами, вкрай небезпечно в умовах пилову бурю. Видимість може впасти від декількох кілометрів до нуля за лічені секунди, і вам доведеться покладатися лише на показання приладів. До того ж пісок може засмоктати в двигун, що загрожує катастрофічними ушкодженнями. Літаки, як і інші транспортні засоби, також можуть створювати свої власні піщані міні-бурі, тому слід подбати про те, щоб захистити себе під час зльоту і посадки. Крім того, в умовах пустелі літак не повинен переміщатися по землі своїм перебігом більше, ніж це необхідно, щоб запобігти загрозі попадання пилу в двигун перед початком польоту. Проте більшість легких літаків з поршневими двигунами оснащені повітряними фільтрами.

• Постарайтеся не потрапляти в пилові бурі. Чи не вирушайте в пилову бурю навмисно без крайньої необхідності.