«Школа виживання»

від Центру миротворчості

Долікарська допомога потерпілим на воді

 

Переправа вплав і за допомогою плавзасобів

Якщо в ріку заходять з пологого берега, то мотузок якомога довше втримують у повітрі. Коли течія вже зносить з ніг туриста, то необхідно кинути кілька витків мотузки вище по течії і якнайшвидше плисти до другого берега за течією, використовуючи її силу.

Широку ріку можна переплисти, тримаючись за колоду, за зв'язані між собою декілька колод або на плоті, якщо їх розміри та вантажопідйомність дозволяють безпечно плисти.

Для спорудження плоту вибираємо породу дерева з кращими показниками плавучості (табл. 11.1).

Таблиця 11.1

Плавучість різних порід дерев

Породи дерева

Підіймальна сила 1м3дерева, кг
свіжозрубаного сухого
Тополя, кедр, ялина 250 500
Сосна, осика, верба, вільха 200 450
Береза, модрина, в'яз, каштан 150 400
Дуб, ясень, клен, бук, граб - 300-200

Плотик з п'яти-шести колод зв'язується репшнуром та за допомогою петлі і карабіна кріпиться до перил. Можна також зробити раму з чотирьох довгих грубих колод, на яких кріпиться настил з більш тонких жердин. Перед початком переправи обов'язково перевірити плоти на вантажопідйомність та стійкість (плавучість).

Можна успішно організувати паромну переправу з надувних матраців. З двох-трьох матраців та поперечних жердин монтують пліт-катамаран. Досить надійний спосіб переправи - вплав за допомогою тюку з трьох-чотирьох рюкзаків. Речі упаковують у поліетиленовий мішок (вкладень) і обов'язково зав'язують зверху. Рюкзаки зв'язуються між собою та додатково загортаються у великий кусок пластикату. Такий тюк добре тримається на воді і, тримаючись за нього, два-три туристи перепливають через ріку. До тюка прив'язуються мотузки, за допомогою яких його перетягають з берега на берег.

Якщо по річці пливуть дерева, є коряжини та каміння, що виступає із води, то два вищеописані способи переправи - недопустимі.

Вчитися будувати плоти-катамарани, засвоювати прийоми наведення різних переправ необхідно на тренувальних виходах групи перед походом. І тільки тоді можна впевнено застосовувати їх на маршруті.

Філіпов З.І. Спортивний туризм. Організація і методика спортивно-туристичної роботи

http://tourlib.net/books_ukr/filipov11-3.htm

Подолання водних перешкод

Школа виживання

Центр миротворчества