Школа виживання від Центру миротворчості
Школа виживання від Центру миротворчості

 

Як побудувати іглу

Як побудувати іглу

1

Як побудувати іглу
Хоча ескімоське і інуїтських слово «ігла» може позначати різні види жител в засніженій місцевості, в даній статті описується те, що уявляє собі більшість людей, думаючи про іглу: конструкція у формі купола, побудована зі снігових блоків (ця споруда називають також сніжним будинком). Правильно побудоване іглу зберігає всередині температуру від -7 ° C до 16 ° C, навіть якщо температура зовні падає до -45 ° C! Побудувати іглу досить просто, для цього буде потрібно всього лише кілька годин. Все, що вам знадобиться, - це відповідний сніг і деякі знання.

2

Що вам знадобиться
• Ручний совок (необов'язково)
• Ледоруб (необов'язково)
• Багато снігу - не менше 60-сантиметрів щільного сніжного покриву
• Лопата
• Форма для снігових блоків (необов'язково)
• Сніговий ніж, мачете або ручна пила
• Лавинний щуп або довга палиця

3

Підготовка до будівництва іглу

4

Будуйте іглу на схилі, щоб заощадити час і сили . Звичайно, іглу можна спорудити і на рівній ділянці, однак, вибравши відповідний схил, ви зменшите поверхню стін снігового будинку. Це означає, що вам знадобиться менше снігових блоків, і ви скоротите обсяг роботи.
o У реальних умовах виживання слід вибирати ділянку зі схилом.
o Уникайте окремо розташованих пагорбів, які можуть виявитися похованими під снігом колодами або купою валунів.
o Використовуйте лавинний щуп або довгу палицю, щоб перевірити, чи придатне потрібне положення для побудови голку.

5

 

За допомогою лавинного щупа перевірте сніг на міцність . Найкраще вирізати блоки для іглу з щільного злежалого снігу, що не містить пухких шарів або пустот. Перевірте сніг лавинним щупом або довгою палицею: якщо сніг досить щільний, вони будуть проходити в нього насилу.
o Перевіряючи щільність снігу, виміряйте його глибину. Для побудови іглу вам знадобиться сніг глибиною не менше 0,6 метра.

Порада
 «Якщо сніг пухкий, його потрібно ущільнити. Для цього знадобиться утрамбувати його черевиками або накладати шар за шаром з метою зміцнення. Буде потрібно докласти чимало зусиль (побігати, пострибати або навіть потанцювати), адже потрібно ущільнити сніг в глибину близько півметра, а точніше 60 см. Після цього надіньте лижі і катайтеся туди і назад по всій обробленої поверхні, поки та не стане гладкою і рівною. В ідеалі потрібно почекати до 24 годин, перш ніж розрізати блоки для голку ».

6

Позначте кордон зовнішньої стіни іглу . П'ятою черевика проведіть на снігу коло, що позначає зовнішню межу іглу. Простежте, щоб усередині кола сніг був щільним. Постарайтеся провести окружність правильної форми.
o Якщо окружність буде мати неправильну форму, іглу вийде менш міцним і стійким.
o Ніколи не будуйте іглу діаметром більше 3 метрів, оскільки в цьому випадку необхідна ідеальна точність. Це майже неможливо, навіть якщо користуватися спеціальними інструментами.

7

Складіть уявлення про майбутню споруду . Вам належить вирізати снігові блоки всередині окресленого кола і викладати з них стіни голку. Таким чином, сніговий будинок буде будуватися з центру назовні, і в кінці, після зведення стіни, ви зсередини виріже вхід в голку.

8

Перед нарізкою блоків виріжте в снігу вузьку і довгу пряму траншею . Величина блоків залежить від розмірів іглу. Найчастіше використовують блоки довжиною 90 см, висотою 38 см і шириною близько 20 см. Використовуючи снігову іглу, виріжте в снігу вузьку пряму траншею довжиною в кілька блоків.
o Вирізуйте траншею уздовж діаметра так, щоб одним кінцем вона впиралася в окреслений вами раніше зовнішній периметр іглу.
o У місці перетину траншеї і зовнішньої окружності пізніше ви виріжете вхід в іглу.
o Якщо ви будуєте іглу на схилі пагорба або інший похилій поверхні, проведіть траншею вниз, уздовж схилу.
o Замість снігового ножа можна використовувати ручну пилку або мачете.

9

Зведення стін і купола

10

Приготуйте блоки і почніть викладати перший ряд . Розріжте щільний сніг всередині вирізаної раніше траншеї на рівні прямокутні блоки. Зчеплені блоки можна від'єднати один від одного, просунувши між ними снігову пилу і трохи порухати нею з боку в бік. Вирізавши блоки, розмістіть їх по периметру іглу так, щоб вони утворювали нижній ряд стіни.
o Блоки повинні бути 90 см в довжину, 38 см у висоту і близько 20 см в ширину. Верхні блоки робіть трохи вже.
o Зістиковуючи сусідні блоки нижнього ряду, проводите між ними сніжним ножем, мачете або ручною пилкою. Таким чином ви вирівняєте блоки в місці стику, і вони будуть щільніше прилягати одне до одного.
o Коли ви виберете все блоки з першої траншеї, виріжте другу траншею таких же розмірів. Весь сніг, необхідний для побудови, слід брати всередині периметра іглу.

11

 

Виріжте скіс поверх нижнього кільця блоків . Зробіть невеликий ухил на верхній площині першого ряду прямокутних снігових блоків, так щоб висота ряду злегка зростала при просуванні уздовж окружності. Можна вирізати скіс не вздовж всього нижнього кільця, а на його відрізку (наприклад, на половині всьому колу). Використовуйте для цього сніговий ніж, мачете або ручну пилку.
o Завдяки цьому скосу наступні блоки будуть укладатися по вертикальній спіралі, утворюючи щільну ковзаючу посадку.

12

При необхідності вирівнюйте стіни і надавайте їм потрібну форму . Намагайтеся укладати блоки так, щоб вони щільно прилягали один до одного. У міру просування вгору вам доведеться підганяти снігові блоки, вставляючи їх в дедалі менші з висотою осередки. Використовуйте для цього сніговий ніж, мачете або ручну пилку.
o З ростом стіни вона повинна все сильніше нахилятися всередину будівлі. Робіть на снігових блоках невеликий скіс всередину голку. За допомогою снігового ножа, мачете або пили вирізуйте дуже пологий скіс поверх кожного ряду блоків.
o Вручну закладайте снігом отвори і зазори між блоками, які виявляються вами при зведенні стіни. Просто заліплює їх снігом зсередини.

13

Додавайте в стіну блоки, вирізані зі снігу всередині периметра іглу. Вирізуйте блоки сніжним ножем або мачете і складайте їх в наступний ряд, починаючи з нижньої точки попереднього ряду і просуваючись по колу, що піднімається вгору по спіралі. У міру зростання стіна почне загинатися всередину, а блоки будуть зменшуватися в розмірах.
o Щоб збільшити стійкість і запобігти падінню верхніх блоків, робіть скіс між верхнім і нижнім блоками.
o Для цього зріжте внутрішній кут верхнього блоку так, щоб він щільно прилягав до підпирають його нижньому блоку.

14

Акуратно прістройте самі верхні блоки . Їх важче приладнати до сусідніх блокам, так що не поспішайте і будьте обережні, підганяючи ці блоки, - від них багато в чому залежить міцність всієї споруди. За допомогою снігового ножа або мачете добийтеся, щоб вони щільно прилягали один до одного.
o В самому кінці у вас залишиться зверху маленький отвір. Візьміть останній блок і просуньте його вузьким торцем в цей отвір.
o Надійно закріпивши останній цеглинка в верхньому отворі, відріжтеножем або мачете його виступаючі краї, щоб він щільно прилягав до оточуючих його блокам.

15

Оздоблення іглу

16

Виріжте вентиляційні отвори в стінах іглу , щоб запобігти отруєнню вуглекислим газом. Виділяється вашим тілом тепло розтопить сніг на внутрішній поверхні стіни, і на ній утворюється щільна снігова кірка, яка не пропускає повітря. Ця кірка не випустить назовні видихається вами вуглекислий газ, і якщо в стінах не буде вентиляційних отворів, ви можете отруїтися їм.
o Щоб запобігти скупченню вуглекислого газу, виріжте в стелі або стіні іглу маленькі отвори в формі півмісяця.

17

Виріжте вхід в іглу . Тепер, коли зведені стіни і пророблені вентиляційні отвори, прийшла пора зробити вихід. Візьміть сніговий ніж або мачете і, присівши перед стіною, виріжте в нижньому ряду блоків прямокутний отвір так, щоб його верхній край перебував на рівні ваших очей. Виконайте наскрізний отвір.
o Постарайтеся зберегти вирізаний блок, затягнувши його всередину іглу. Він стане в нагоді вам для того, щоб підперти вхід.

18

Очистіть вхід . Виведіть усіх людей від вхідного отвору зайвий сніг, виконавши від входу невелику похилу стежку, що веде вгору. Ви можете перемістити зайвий сніг всередину іглу і використовувати його для закладення залишилися зазорів і отворів, або ж просто відкинути його в сторону. Проробивши вхід, візьміть вирізаний вами прямокутний блок і покладіть його на бік так, щоб він проходив через вхідний отвір. Витягнувши його назовні, зробіть наступне:
o Розріжте прямокутний блок навпіл.
o Поставте половинки розрізаного блоку по краях вхідний траншеї і обіпріть їх верхівками одна об одну так, щоб вони утворювали букву Л.
o Ця конструкція у формі літери Л повинна якомога щільніше прилягати до входу, підпираючи його.

19

 

Зміцнивши стіни іглу зовні , ви зможете відпочити в сніжному будинку. Іглу можна зробити ще міцніше, заліпивши зовні тонкі місця і отвори снігом. До деяких зазорам між блоками легше дістатися зсередини іглу, до інших - зовні. Заліплює зазори і отвори снігом, щільно утрамбовувавши його між блоками.
o Перевірте стійкість і міцність будівлі, злегка натиснувши на неї. Якщо блоки не зрушуються і стіна здається монолітною на дотик, голку зможе протистояти стихії.

20

Поради

• Якщо у вашій місцевості немає відповідного снігу, ви можете використовувати форми для снігових блоків.
• Зробіть форми для снігу самостійно, зібравши їх з дощок. Підійдуть також будь-які предмети у вигляді прямокутних рамок, наприклад кошика для сміття.
• Будьте розбірливі у виборі снігу. Він повинен бути дуже щільним.
• Якщо можна, знайдіть собі помічника. Двоє людей, які мають досвід у спорудженні снігових будинків, зможуть побудувати іглу за пару годин.
• Можна додатково закріпити центральний верхній блок, підперши його довгою палицею або жердиною.

• Для більшої зручності постеліть на підлогу голку водонепроникну підстилку.

• Якщо ви побризкати водою на стіни голки зовні, вони покриються щільною кіркою. Однак, перш ніж робити це, перевірте, чи в порядку вентиляційні отвори, що дозволяють вуглекислого газу виходити назовні.

21

попередження
• Будівництво голку - не найвдаліший рішення в екстремальних умовах, коли необхідно притулок для виживання. У статті «Як» описаний більш відповідний спосіб.
• Якщо голку досить просторе і добре провітрюється, в ньому можна використовувати маленьку переносну грубку. Однак не включайте грубку надовго і не користуйтеся нею для опалення. Розташовуйте грубку в тому місці, де дим добре вивітрюється з голку (наприклад, під вентиляційним отвором).