Всеукраїнський проект
«Школа миру»

БОГУСЛАВ

ПАМ’ЯТКИ БОГУСЛАВА

Інформація про Богуслав

На Київщині знаходяться унікальні рожеві граніти

МАРУСЯ БОГУСЛАВКА

МАРКО ВОВЧОК НА БОГУСЛАВЩИНІ

ТАРАС ШЕВЧЕНКО, ОЛЕКСАНДР КОШИЦЬ І БОГУСЛАВ

ХУДОЖНИК ІВАН СОШЕНКО

ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМ і БОГУСЛАВ

БОГУСЛАВ

Богуславль — таке первинне ім'я міста. Більше тисячі років стоїть він серед розкішних лісів, де Рось стрімко тече між скелястими берегами, в 125 км від Києва.
Це просто унікальне місто. Воно має особливу неповторну атмосферу, дихає історією, кажуть, звідси Русь починалась.
Це одне з місць сили.
Природа тут приголомшлива. Не даремно його називають Маленькою Швейцарією.
Місто знамените... двома Маріями та одним Іваном.
Гуляючи Богуславом, мимоволі уявляєш себе у старовинному повітовому місту. Тут пахне різнотрав’ям, яблуками, полуничним або малиновим варенням. Тут не потрібно поспішати, бігти, наче час зупинився.

Через Богуслав протікає річка Рось.

Список історичних, культурних і природних пам'яток для відвідування:

1. Кам’яниця. Це один із символів Богуслава, найстаріша із збережених будівля міста, побудована у 1726 р. Нині у ній розміщений надзвичайно цікавий і унікальний за побудовою експозиції музей декоративно-прикладного мистецтва. Цікава історія цієї будівлі (докладніше напишу пізніше). Товщина стін кам’яниці 2 м., збереглись глибокі підвали, а також колоритні дерев’яні сходи на другий поверх.
(Було б добре напередодні походу зателефонувати і домовитись про те, щоб для групи музей відкрили і провели екскурсію).

2. Навпроти Кам’яниці у маленькій алеї гостинно розмістився бронзовий пам’ятник засновнику міста князю Ярославу Мудрому. Гранітний постамент прикрашений таким самим орнаментом, що й на саркофазі Ярослава Мудрого у Софії Київській.

3. Нижче пам’ятника, на центральній вулиці Т.Шевченка (колись Поштова) розмістився будинок купця Покраса. Елегантна будівля, побудована у 1887 р., була житловим будинком сім’ї купця, який володів Богуславською суконною фабрикою. Це одна з найкрасивіших давніх будівель міста, яка дожила до наших днів. Будинок нагадує немолоду вже жінку, яка колись була розкішною красунею, але з роками втратила колишню чарівність, хоча в її рисах проглядається колишня вишуканість і принадність. Зараз у цьому будинку розташувалась міська адміністрація.

4. Нижче будівлі купця Покраса – великий кам’яний хрест, пам’ятний знак на честь художника Алімпія Галика, який був народжений у бідній богуславській сім’ї, а похований у печерах Києво-Печерської Лаври, стіни якої донині прикрашають його роботи.

5. Меморіальний музей художника Івана Сошенка – видатного художника, одного з найближчих друзів і вчителів Тараса Шевченка, розташований у будинку його батька.

6. Ще у Богуславі створено меморіальний музей-садиба Марка Вовчка (Марії Вілінської), української письменниці, яка прожила у Богуславі і селі Хохітва впродовж 9 років. Хата у Хохітві законсервована, обмотана поліетиленовою плівкою, забита дошками, майже зруйнована.

7. Нижче пам’ятного знака на честь Алімпія, по вулиці Т.Шевченка в колишньому житловому будинку розміщено Музей історії Богуславщини, у якому зібрані незліченні багатства, близько 6 тис. історичних експонатів. Експозиція незвична. Кожний зал музею оформлений у стилі своєї історичної епохи, продумана кожна деталь інтер’єру: печера кам’яного віку, скіфське поховання, зруб дерев’яного Богуславського замку, українська хата тощо.

8. Навпроти у парку пам’ятник Т.Г Шевченку, який неодноразово бував у Богуславі. Там є також пам’ятники воїнам, які загинули у роки Другої світової війни, пам’ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи.

9. В історичній частині міста є багато одно і двоповерхових будівель, побудованих у 18-19 століттях. Їхні фасади збереглись донині.

10. Пам’ятник євреям не стоїть у парку, а лежить прямо під ногами. Недалеко від міської адміністрації бордюри вимощені надгробними плитами з єврейського кладовища. Після Другої світової війни для відновлення міста, не зважаючи на протест єврейської громади, були використані надгробні плити.

11. Троїцька церква. Збудували її у 1862 році на місці старої дерев’яної церкви. Побудована у стилі пізнього класицизму. Будівля зведена в нетиповому для українських православних храмів стилі. Це кругла в плані, оточена колонадою велика ротонда з прибудованою дзвіницею. Парадний фасад церкви – чотирьохколонний портик тосканського ордеру. Розпочала будівництво Олександра Браницька за підтримки синоду й жителів Богуслава.

12. Є у місті ще одна культова пам’ятка – Миколаївський монастир (вул. Озерна, 35). Обитель була заснована ще в XVI столітті й тривалий час залишалась головним осередком православ’я у краї. У XVIІ столітті поляки зробили монастир греко-католицьким, але після гайдамацького повстання у 1768 році він знову став православним. У ХІХ столітті при монастирі діяло духовне училище, а 1853 року на території обителі збудували величний Успенський собор з високою дзвіницею. Ця споруда не збереглась. Під час ІІ Світової війни вона була дуже пошкоджена, а в 1948-50 роках її взагалі розібрали. Монастир функціонував до 1929 року, потім його закрили, а келії облаштували під господарські потреби. Відновили обитель у 1993 році.

13. Приголомшливі за своєю красою пейзажі. Далі можна спуститись до річки Рось. По дорозі зупинитись на Мосту кохання через річку і полюбуватись красою Росі, укутаної зеленими берегами, яка стрімко тече між кам’янистими порогами. На берегах розсипані величезні валуни, яким більше 2 млрд. років. Це знамениті Богуславські сірі граніти. Також можна відвідати гранітну чашу, яку називають «Яма», а також ландшафтний парк "Богуславль" з прокладеними алеями і лавками для відпочинку. Це єдине у природі місце, де зустрічаються сірі і рожеві граніти.

14. Над красунею Россю парить пам’ятник Марусі Богуславці, легендарній дівчині, яка, сама будучи бранкою, спасла з турецького полону більше 700 українських козаків. Пам’ятник героїні стоїть на тому місці, де у 17 ст. була Покровська церква, священиком якої був її батько, і будинок, де вона народилась і у церкві була похрещена. Кажуть, що тут здійснюються загадані бажання.

15. Для інформації. В 30 км. від Богуслава біля селища Медвин розташована гора Тотоха. Це одне з найпотужніших місць сили України, "пуп Землі". Її навіть порівнюють з Алтаєм, Байкалом і Тибетом.
Відповідно до сучасної інтерпретації назва "Тотоха" походить від імені єгипетського бога місяця Тота. Вчені, які дотримуються більш традиційних поглядів, вважають, що назва гори походить від тюркського слова "тотоха" - "особливий".
При розкопках на горі археологами виявлені сліди древніх поселень, знайдено материал доби раннього заліза 7- 6 ст. до. н. е., залишки скіфського городища.
На гору Тотоха йдуть, щоб відновити біополе та зцілиться від хвороб, тому що на вершині Тотоха циркулює величезний потік позитивної енергії. Дехто вважає, що гора Тотоха - це нова пастка для довірливих, але, напевне, варто перевірити силу гори особисто.


Можна дізнатись приголомшливі історії про те, як:

- молодий єврейський хлопчина викрав кохану з батьківського дому – нечуваний випадок для єврейської культури;
- хлопчина, що народився у бідній сім’ї, не мав спеціальної освіти, а розмальовував церкви у неовізантійському стилі, похований був у Лаврі і його роботи прикрашають її донині;
- українка покінчила з жіночою диктатурою в Османській імперії;
- як переплелась доля видатного музиканта Олександра Кошиця з містом Богуславом і Т.Шевченком;
- і де був створений єврейський загін самооборони… і ще багато-багато цікавого…



PS. Не знаю, чи є потреба викладати тут історію Богуслава, чи читає хтось довгі тексти? Можливо, достатньо буде розповіді у самому Богуславі? Пишіть, як вам краще, так і зроблю.

PPS. Перебуваючи у Богуславі, було б дуже добре відвідати 4 дуже цікавих музеї і послухати розповіді місцевих екскурсоводів. Але в Богуславських музеях працює всього 3 співробітники, тому потрібно заздалегідь записуватись на екскурсії і відвідування, тому що без запису вони будуть зачиненими.

Музей народных промыслов (Каменица)
г. Богуслав, ул. Шевченко, 35, тел.. +38 (04461) 5-14-75

Музей истории Богуславщины
г. Богуслав, ул. Шевченко, 36, тел. +38 (04461) 5-14-75

Работает: 9:00-17:00, вых. - Пн

Филиалы Музея истории Богуславщины:
Усадьба-музей Марко Вовчок

г. Богуслав, ул. Марко Вовчок, 15, тел. +38 (04461) 5-14-75

Дом-музей художника И. Сошенко
г. Богуслав, ул. Училищная, 1, тел. +38 (04561) 5-14-75

Работает: 9:00-18:00, вых. - Вс, Сб


Информация предоставлена историком Аллой Ромашкой

Богуславский район

Киевская область

Марши

Музей миротворчества он-лайн